Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Ağız ve Diş Sağlığı / Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Önlenir?
Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Önlenir?

Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Önlenir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Önlenir? Diş Çürüğü​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Önlenir​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diş Çürüğü Nedir?
Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır.

Dişler Neden Çürür?
Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar. 

Çürük Oluşumu: Diş Plağı ve Diş Çürüğü
Çürük, dişteki çürüyen kısmın alınmasından sonra diş içerisinde geriye kalan boşluktur. Diş üzerinde sürekli olarak oluşan renksiz, yapışkan bir tabaka olan bakteri plağı dişlerdeki çürüğün başlıca nedenlerinden biridir. Her gün dişlerimizi fırçalamamızın ve diş ipiyle temizlememizin amacı bakteri plağını temizlemektir, çünkü bakteri plağında bulunan bakteriler yediğimiz yiyeceklerde bulunan şeker ile etkileşime girerek,dişlerin üzerindeki sert, koruyucu tabaka olan diş minesine saldıran ve zayıflatan asitleri üretir. Diş minesinin aşınması sonucunda diş korumasız kalır, çürüklerin daha kolay oluşmasına neden olur.

Dişte çürüme olabilecek üç farklı yer vardır:

  1. Dişlerin ısırma yüzeyinde. Diş plağı diş üzerindeki çukurlarda ya da fisürlerde biriktiğinde bu durum ortaya çıkar. Bu tür çürükler genellikle çocuklarda görülür çünkü çocuklar dişlerini fırçalarken genellikle bu alanları atlarlar.
  2. Dişlerin arasında. Ulaşılması zor yerlerde diş plağı biriktiğinde bu tip çürük oluşur. Bu alanlara sadece diş fırçası ile ulaşmak mümkün değildir ve düzenli olarak diş ipi kullanmadığınızda ya da dişlerinizin arasını temizlemediğinizde bu alanlar çürümeye meyilli olur.
  3. Dişin kök yüzeylerinde. Genellikle diş eti hastalığı ya da periodontit ile bağlantılı olarak diş eti çekilmesi ya da kemik kaybı yaşamışsanız bu tip çürüğe sık rastlanır. Ayrıca yaşlandıkça da diş etleriniz çekilmişse, bu alandaki çürüğe daha sık rastlanır. Eğer dişlerin açığa çıkan kökleri üzerinde bakteri plağı birikirse, hızla çürük oluşacaktır çünkü kökler sert diş minesi ile kaplı değildir.


Çürük Oluşumunu Nasıl Önlerim?
Neyse ki, çürüğün oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Diş hekimleri tarafından önerilen bu ağız bakımı rutinini deneyin:

  • Günde iki defa dişlerinizi fırçalayın.
  • Florür içeren diş macunu ya da ağız çalkalama suyu kullanın; florür dişleri güçlendiren ve çürüklerin önlenmesine yardımcı olan bir maddedir.
  • Diş fırçanızın ulaşmasının mümkün olmadığı yerlerdeki bakteri plağını temizlemek için dişlerinizin arasını her gün diş ipiyle temizleyin.
  • Sağlıklı beslenin ve şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Rutin temizlik ve muayene için düzenli olarak, yaklaşık her altı ayda bir defa, diş hekimine gidin.
  • Diş fırçanız yıprandığında ya da her üç ayda bir defa diş fırçanızı değiştirin çünkü kıllar ne kadar yeni olursa fırça o kadar çok bakteri plağını temizleyecektir.


Kimlerde Daha Çok Çürük Olur?
Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre herkes için bir tehlike var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi altındadırlar. Bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önleyemez.Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de dişhekimleri tükürük akışını arttırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

Diş Çürüğü Önlenebilir Mi?
Evet.

1. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve hergün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır. Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.

2. Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında birşey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.

3. Diş hekimine muntazam aralıklarla başvurmak bir çürüğü önlemek ya da erken yakalamada en iyi yoldur. Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ağız Kuruluğu “Xerastomia” Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kuruluğu “Xerastomia” Nedir? Ağız Kuruluğu​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ağız Kuruluğu “Xerastomia” Nedir, Nasıl Tedavi Edilir​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat