Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diş Ağrısı Nasıl Geçer ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

1. Yöntem: Çabuk Rahatlama
1. Ağrı kesici için. Aspirin ve ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, en küçük diş ağrısı için hızlı, etkili bir rahatlama sağlar. Diş zonklaması yemek yemenize, konuşmanıza ve uyumanıza engel olabilir. Acı çekerken diş ağrısını tedavi etmek zor olur. Bu yüzden reçetesiz olarak satılan ağrı kesicilerden alabilirsiniz.

 • Kutuda yazan ya da doktorunuzun tavsiye ettiği dozu aşmayın.
 • Tylenol bir diğer etkili reçetesiz ağrı kesicidir.

2. Soğuk kompres uygulayın. Gıda saklama poşetine buz doldurun, ince bir bez ya da kağıt havluyla sarın direkt olarak dişinize ya da ağrıyan bölgede yanağınızın üstüne bastırın. Soğuk, ağrıyı azaltacaktır.

 • Buzu direkt olarak dişinize uygulamayın. Özellikle iltihaplanma ya da ısıya karşı hassasiyet varsa, ağrı artabilir.

3. Ağrıyan bölgeyi uyuşturun. Diş eti ya da diş için reçetesiz olarak satılan jellerden alın ve zonklamadan birkaç saat boyunca kurtulun. Bu jel; direkt olarak ağrıyan bölgeye uygulanır ve etkisi birkaç saat sürer.

2. Yöntem: Evde Uygulanabilecek Reçeteler
1. Ağzınızı iyice temizleyin. Bazen diş ağrılarına sebep olan şey; diş aralarında kalan, çürüme ve diş eti iltihaplanmalarına yol açan yemek kalıntılarıdır. Bu yüzden muhtemel ağrılara zemin hazırlamamak için ağzınızı derinlemesine temizleyin.

 • Diş ipi kullanın. İleri geri hareketlerle, diş aralarını iyice temizleyin. Yemek kalıntılarını temizlediğinizden emin olun.
 • Ağrıyan bölgeyi fırçalayın. Eğer diş ağrısı iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa, bu işlem ağrıyı azaltmak için en iyi yöntemdir. Dişlerinizi ve özellikle ağrıyan bölgeyi birkaç dakika fırçalayın. Bölge daha az hassas hissedene dek fırçalayın.
 • Ağzınızı hafifçe çalkalayın. Diş aralarında kalan parçaları temizlediğinizden emin olun.
 • Düzenli olarak temizleyin. Günde 2 defa olmak üzere her gün bu rutini, ağrı gidene kadar uygulayın.

2. Ağzınızı deniz tuzu ile çalkalayın. Diş ağrısı hafif bir enfeksiyon ya da ağız içine giren havayla da oluşabilir. Bunun için ılık suyla bir kaşık dolusu deniz tuzunu gargara yapın. Tuzun eridiğini hissettiğiniz zaman ağzınızda gargara yapın. Bu yöntemi ağrı kaybolana dek, günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

3. Karanfil yağı uygulayın. Bu ev tedavisi en azından diş ağrısı kendiliğinden kaybolana dek hafifletir ve rahatlatır. Ağrı kaybolana dek günlük birkaç damla ile etkilenen bölgeyi ovun. Karanfil yağını çoğu eczanede bulabilirsiniz.

3. Yöntem: Tıbbi Tedaviler
1. Diş hekiminize ne zaman görünmeniz gerektiğini bilin. Eğer ciddi bir iltihaplanma ya da çürük söz konusuysa, kendiliğinden geçmeyecektir. Eğer aşağıdaki belirtilere sahipseniz, diş hekimi ya da doktorunuza danışmalısınız:

 • Ateş ve titreme. Bu belirtiler, enfeksiyonun ciddi olduğuna işaret olabilir.
 • İltihap. Kötü bir enfeksiyonun daha da kötüleşmesini istemezsiniz.
 • Geçmeyen ve gittikçe artan bir ağrı varsa, her yemekten sonra daha da kötüye giden çürüğünüz olabilir.
 • Yirmilik diş ağrısı. Çoğu insan, dişlere baskı yaparak ağrıya neden olan yirmilik diş ağrısından muzdariptir.
 • Yutma ya da nefes almada zorlanırsınız.

2. Dolgu yaptırın. Eğer dişinizde sinir uçlarını ortaya çıkaran bir çürük varsa, bu ağrıya sebep olur. Diş hekiminiz, diş sinirlerinin aşırı uyarılmasını engellemek için dolgu yöntemini seçecektir.

3. Kanal tedavisi yaptırın. Eğer diş eti apsesi yüzünden diş pulpası iltihaplanırsa, çözüm diş hekimi tarafından diş kanalının temizlenmesidir. Bu işlem ağrı verici olduğu için, önce lokal anestezi uygulanacaktır.

4. Dişinizi çektirin. Bazı durumlarda tedavisi mümkün olmayan dişler çekilir. Bebek dişi vakalarında zaten düşmeye yakın olan dişlerin çekimi zaten yapılmıştır.

 • Dişlerini çeken yetişkinler, genelde kaplama ya da protezle çekilen dişi telafi edebilirler.
 • Yirmilik diş vakalarında diş çekimi tedavisi uygulanır. Dişin büyük olduğu durumlarda, hasta genel anestezi altında tutulur ve iyileşme 1 haftayı bulabilir.

İpuçları

 • Dişiniz ağrıyorken, sert yiyeceklerden kaçının (elma, fındık vs.).
 • Dişlerinizi daha sık fırçalayın.
 • Küçük bir parça pamuğa sıvı ya da kapsül Advil sıkıştırıp ağrıyan dişinize koyun. Hızlı bir şekilde ağrıyı keser, tadının iyi olduğu söylenemez ama ağrı çekmekten iyidir.
 • Günlük olarak diş ipiyle dişlerinizi temizleyin.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yarık Dudak Ve Yarık Damağın Nedeni Nedir?

Yarık Dudak Ve Yarık Damağın Nedeni Nedir? Yarık Dudak Ve Yarık Damak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yarık Dudak Ve Yarık Damağın...

Kapat