Dikkat Eksikliği Ve Sınav Başarısı

Dikkat Eksikliği Ve Sınav Başarısı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Dikkat Eksikliği Ve Sınav Başarısı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dikkat Eksikliği Ve Sınav Başarısı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​

Dikkat eksikliği ve sınav başarısı her zaman birbirine paralel seyreden iki konudur. Dikkat eksikliği olan gençlerin sınav başarısı düşmekte ve bildiklerini yapamadıkları için daha düşük puanlar almaktadırlar. Günümüzde dikkat eksikliği giderek artan sıklıkta görülmektedir. Ortalama her 10 gencin bir ya da ikisinde dikkat eksikliği karşımıza çıkmakta; diğer gençlerde ise bu oranda olmasa bile az ya da çok dikkat sorunu gözlenmektedir. Gençlik dönemi dikkat eksikliğinin en yoğun olduğu dönem olup; giderek artan bilgisayar ve cep telefonu kullanımı ile televizyon dizilerini seyretme eğilimindeki artış gençlerde bu oranı daha da yükseltmektedir.

Dikkat eksikliği dendiği zaman sadece dikkati verememe anlaşılmamalıdır. Hatta kimi zaman aileler bunu zeka düzeyi ile karşılaştırıp, kendi çocuklarının zeka düzeylerinin iyi olması nedeniyle dikkat eksikliğinin olamayacağını düşünmektedirler. Aksine, zekası yüksek bir çocukta dikkat eksikliği daha sık gözlenmektedir. Dikkat eksikliği olan durumlarda gençler sınıfta öğretmeni dinleyememekte, dikkati çabuk dağılıp başka yerlere yönelmekte, sıkılmakta, defterine resimler yapmakta ya da hayal dünyasına dalıp gitmektedirler. Bu durum öğretmenler tarafından fark edilerek, gençler ve aileler uyarılmaktadır. Bunun yanında dikkat eksikliği olan çocuk evde ders çalışırken çabuk sıkılmakta, çeşitli bahanelerle dersin başından kalkıp tuvalete, su içmeye gitmekte; bir türlü dersin başına oturmak istememektedir. Aynı şekilde televizyonun ve bilgisayarın karşısından ayrılmak istememekte, saatlerce bunlarla zaman geçirip dersin başına dönmemek için ebeveynleri ile tartışmaktadır. Dikkat eksikliği olan çocuk çalıştığını çabuk unutabilmekte, bir gün okuduğunu ertesi gün sınavda hatırlayamamakta, sınavlarda dikkatsizlik nedeniyle çok basit hatalar yapmakta, soruları yanlış okumakta, kimi zaman okumadan cevap şıklarını işaretlemekte, eve gelip soruların cevaplarını kontrol ettiğinde hataları nasıl yaptığına şaşırmaktadır. Bu çocuklar; ebeveynleri tarafından uyarılsalar bile dikkatlerini toplamakta zorlanmakta ve çok basit hatalar nedeniyle düşük notlar almaktadırlar. Dikkat eksikliği olan çocuklar ilköğretim düzeyinde yazı yazmakta zorlanmakta, yazıları yetiştirememekte, kargacık burgacık yazmakta ve arkadaşlarına yetişemeyip teneffüste eksiklerini tamamlamak zorunda kalmaktadırlar.

Dikkat eksikliği büyük oranda 12-13 yaşlarında giderek azalsa bile kimi zaman devam ederek gençlerin eğitim hayatlarında sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle sınavlarda dikkatlerini veremedikleri zaman çok basit işlem hataları yapmakta, paragraf sorularını tam okuyamadıkları ya da sonuna geldiklerinde başını unuttukları için soruyu yanlış yapmakta, “değildir” kelimesini “öyledir” olarak algıladıkları için yanlış cevaplamakta, “4” ile “7” yi toplayıp “15” yazabilmektedirler. Sınav süresinin kısa olduğu okul sınavlarında başarılı olurken daha çok soru ve daha uzun zaman isteyen dershane v.b. genel seçme sınavlarında dikkatsizlik arttığından, hatalar çoğalmakta ve doğru cevapların sayısı düşmektedir. Bu durumda gençlerin kendilerine olan güvenleri azalmakta, “yapamıyorum ya da başaramıyorum” düşüncesine kapılarak ders çalışma motivasyonlarını yitirmekte ve giderek çalışmak istememektedirler. Ders başarısı artar ya da azalır ama güven kaybını yerine koymak çok daha zordur ve bir süre sonra bu gençler çalışma istek ve arzularını yitirmektedirler. 

Dikkat eksikliği ufak düzeylerde olduğunda basit önlemler ve dikkat arttırıcı yöntemlerle düzeltilebilmekte ama daha yoğun olup akademik başarıyı engellediği durumlarda mutlaka bir psikiyatrik yardım alınması gerekmektedir. Bunun nedeni dikkatsizliğin kendi başına düzeltilemeyip, derslerin ilerlemesiyle başarıdaki düşüşün de beraber seyretmesidir.

Sonuç olarak dikkat eksikliği ve sınav başarısı birlikte seyretmekte gençler dikkatlerini toplayabildikleri oranda başarılı olmakta, dikkat eksikliği yaşadığı oranda başarıları düşmekte ve kötü sonuçlar almakta bu da onların özgüvenlerini ve derse olan ilgilerini azaltmaktadır. Tüm bu olumsuz gelişmeler onların şimdiki ve ilerki hayatlarında eğitim başarılarını olumsuz etkilemektedir. Bu durumlarda yardım almak ve sorunu çözmek gençlerin sınav başarısını yükseltme konusunda faydalı olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ergenlik Nedir?

Ergenlik Nedir?​ Ergenlik hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya...

Kapat