Anasayfa / Sağlık Rehberi / Hangi Hastalığa, Hangi Bölüm Bakar? / Dahiliye (İç Hastalıkları) Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?
Dahiliye (İç Hastalıkları) Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye (İç Hastalıkları) Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dahiliye (İç Hastalıkları) Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar? Dahiliye (İç Hastalıkları) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dahiliye (İç Hastalıkları) Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Dâhiliye, yani iç hastalıkları, çocukluktan çıkıp ergenliğe ulaşmış olan tüm bireylerin iç organları ile ilgili hastalıkları araştırarak, bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenir. İnsanın iç organları ile ilgili işlevlerin bozulmasından kaynaklanan sıkıntıların ve rahatsızlıkların giderilmesi ile ilgili teşhis ve tedaviyi yapar. Ayrıca dahiliye hekimleri hastalığına teşhis koyduğu ve tedavi ettiği herkesi, iç hastalıkları ile ilgili rahatsızlıklar ve hastalıklara karşı alması gereken önlemler konusunda hastayı bilgilendirir ve gerekli işlemleri yapar.

Dahiliye tıpta ana dallardan birisidir. Halk arasında iç hastalıkları olarak da bilinmektedir. İlgi alanı daha çok, sindirim sistemi, hormon sistemi, kalp rahatsızlıkları, böbrek ile ilgili sorunlar, kan ile ilgili rahatsızlıklar, onkoloji (kanserin tanısı ve tedavisi), romatizmaya bağlı hastalıklar, yaşlılığa bağlı hastalıkların tanısı ve tedavisidir. Dahiliye, aslında tıptaki tüm alanlara kaynaklık eden en önemli branştır denebilir. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye başvuran çoğu hastanın problemi iç hastalıkları, yani dahiliyenin ilgi alanına giren problemlerdendir.

Dahiliye, solunum yolu enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıklar, tansiyon problemi, şeker hastalığı, tiroid ile ilgili rahatsızlıklar, sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar, böbrek hastaları vs. gibi çok geniş bir ilgi alanına sahiptir.

Dahiliye (İç Hastalıkları) aşağıdaki hastalıklara bakar;

  • Ağız kuruluğu
  • Göğüs ağrısı (buna bağlı sol kol ağrısı)
  • Sık idarara çıkma
  • Karın ağrısı
  • Mide ağrısı
  • Mide eksimesi
  • Gastrit,
  • İshal, kabızlık,
  • Terleme,
  • Tansiyon : Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması, burun kanaması, kalp ağrıları olarak sıralanır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Mouse Kullananlar Dikkat

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Karpal Tünel Sendrom hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Mouse Kullananlar Dikkat yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat