Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Yürüyüş & Koşu / Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak 9 İpucu
Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak 9 İpucu

Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak 9 İpucu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak İpuçları Nelerdir? Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak İpuçları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Daha İyi Bir Koşucu Olmanızı Sağlayacak 9 İpucu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Koşmak, doğru ekipmanlarla daha kolay ve keyiflidir.

İster koşmaya yeni başlamış olun, ister deneyimli bir koşucu olun bu önerilerimizi mutlaka değerlendirin!

1. Isınma
Koşmadan önce ısınmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ama ilk önerimiz bunun tam tersi olacak! Isınma süreci uzun ve karışık olmak zorunda değil. Hızlı bir yürüyüşle ısınabilir ve vücudunuzu koşmayahazırlayabilirsiniz.

2. Soğuma
Bunda da size ısınma ile ilgili söylediğimizi söyleyeceğiz. Koştuktan sonra vücudunuzu soğutmanız da son derece önemli ama bunun için karışık şeyler yapmanız gerekmez. Koşunuz bittikten sonra 5 dakika kadar yürümeniz, vücudunuzu soğutmanız için yeterli olacaktır.

3. Değiştirin
Bu kulağa garip gelebilir ama motivasyonunuzu yüksek tutmak için koştuğunuz yolu arada bir değiştirmek iyi bir yöntemdir.

4. Eşyaları alın
Koşarken ya da koştuktan sonra vücudunuzda ağrı hissediyorsanız, koşu sırasında kullandığınız eşyalarını değiştirmeniz gerekiyor demektir. Özellikle de ayakkabılarınızı! Ayakkabıların koşuda ne kadar önemli olduğunu mutlaka siz de biliyorsunuzdur.

5. Benzini depolayın
Koşan herkes beslenmenin de önemini bilir. Vücudunuzdan, ihtiyacı olan taze sebze ve meyveleri, yağsız proteinleri esirgemeyin, doğru ve düzenli beslenin.

6. Erkenden ve her gün yapın
Sabah uyanır uyanmaz yapmak istediğiniz şeyin koşmak olmadığını biliyoruz ama egzersizinizi yapmayı ertelemek, sonunda o günü egzersiz yapmadan geçirmenize neden olabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz sabah ilk iş olarak koşmanız ve bunu her günlük bir alışkanlık haline getirmenizdir.

7. Vücudunuzu susuz bırakmayın
Vücudunuzu nemli tutmak için havalı spor içeceklerine ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan (maraton koşmadığınız sürece) su içmektir. Koşmadan önce midenizi su ile doldurmayın ki vücudunuza kramp girmesin ya da mideniz bulanmasın. Bunun yerine koşarken küçük yudumlarda su tüketin ya da koşunun sonunda suyunuzu için.,

8. Motivasyonunuzu kaybetmeyin
İyi bir koşucu olmak en hızlısı olmak demek değildir. İyi bir koşucu olmak düzenli ve canınızın istemediği zamanlarda bile koşmak demektir. Motivasyonunuzu kaybetmeyin ve düzenli egzersizinizi atlamayın.

9. Önce güvenlik
Koşmak, stresinizi attığınız ve zihninizi boşalttığınız size özel bir süreçtir ama güvenliğiniz de son derece önemlidir. Bu nedenle ne zaman koşuya giderseniz mutlaka birileri nerede koştuğunuzu ve ne zaman eve döneceğinizi bilsin ve cep telefonunuz daima yanınızda olsun.


Umarız bu önerilerimiz işinize yarar ve koşmanın zevkini maksimumda yaşarsınız!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Daha Hızlı Koşmanın 5 Yolu

Daha Hızlı Koşmanın Yolları Nelerdir? Daha Hızlı Koşmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Daha Hızlı Koşmanın 5 Yolu yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat