Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Ağız ve Diş Sağlığı / Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin
Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin

Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin Ne Yapmak Gerekir?​ Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin​​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Daha Beyaz Ve Parlak Dişler İçin​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Daha beyaz ve daha parlak dişler mi istiyorsunuz?
Zamanla dişlerimiz parlaklığını kaybeder. Bazı yemekler ve hatta ağız yıkama ürünleri dişlerimizi matlaştırır, sarartır. Parlak gülüş için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Kendiniz beyazlatın
Belki kendi kendinize dişlerinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Piyasada olan evde beyazlatma kitlerini kullanabilirsiniz. Bunlar çay-kahve lekelerinden veya diğer lekelerden arındırıp, birkaç tona kadar dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.

  • Karbonat: Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür, ağızdaki plak tabakasını (diş taşı) temizler.
  • Sofra Tuzu: Karbonat kadar güçlü olmasa da, sofra tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın, tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda, diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı etkisi vardır.
  • Gliserin: Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır. Bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığında, ortamdaki tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür.

Beyazlatıcı Diş Macunları
Piyasada bulunan diş macunları, jeller, likitler dişlerinizin beyazlatmaya yardımcı olur. Bu ürünler sizin doğal diş renginizi değiştirmez.

Evde Tedavi
Aslında birçok kişi eski yöntem olan karbonatı denemeye devam etmekte. Ayrıca elma, havuç, armut ve kereviz gibi sebze-meyveler tükürük salgısına neden olduğu için dişte kalan yemek artıklarını temizlemek için iyi bir yol. Şekersiz sakız da tükürük salgısı için bir başka yöntemdir.

Diş Doktorları
Dişlerinizde dolgu, takma diş, kaplama, köprü ve kanal tedavisi fazla ise diş beyazlatma konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü diş beyazlatma sadece doğal dişlerinizde işe yarayacaktır. Bu yüzden diş doktorunuza danışmakta fayda var.

Diş Beyazlığını Koruma
Yaşlandıkça diş minesinin dış katmanı yıpranır. “Dentim” denilen doku sararmaya başlar. Dişlerimizi ne kadar beyazlatsak da önemli olan sonraki aşamada bunu koruyabilmektir. Sürekli beyazlatılan dişler bir süre sonra güçsüzleşir.

Sigarayı Bırakmak
Diş lekelerinin en büyük nedeni sigaradır. Tütün, diş oyuk ve çukurlarına nüfuz ederek, kahverengi lekeler bırakır. Bu lekeler fırçalamakla azalmaz. Ne kadar fazla sigara kullanılırsa, o kadar derin lekeler bırakır. Sigara sadece sağlık için kötü değil, diş lekelerinin de en büyük sebebidir.

Günlük Bakım
Günlük tükettiğimiz her yiyecek dişler için leke riski taşır. Özellikle şarap, meyve suları, gazlı içecekler, meyveler, limonata, sporcu içecekleri gibi. Bunu azaltabilmek için de günlük bakımı aksatmamak gerekir. Bunun için de günde en az 2 kez dişler fırçalanmalı. Ayrıca her yemekten sonra ağız çalkalanmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diş Sağlığınıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Diş Sağlığınıza Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?​ Diş Sağlığınıza Zarar Veren Alışkanlıklar​​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diş Sağlığınıza Zarar Veren Alışkanlıklar​ ​yazısını sadece...

Kapat