Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocukluk Çağında Akciğer Hastalıkları Ve Astım
Çocukluk Çağında Akciğer Hastalıkları Ve Astım

Çocukluk Çağında Akciğer Hastalıkları Ve Astım

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Astım Nedir?​ Çocukluk Çağında Akciğer Hastalıkları Ve Astım​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocukluk Çağında Akciğer Hastalıkları Ve Astım yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çocuklarda sağlık sorunlarının çoğu solunum sistemine aittir. Çocuklukta solunum sistemi bulguları öksürük, burun akıntısı ve kaşıntısı, sık kulak ağrısı, nefes almada güçlük şeklinde görülür. Bu hastalıkların nedeni doğuştan olan yapısal bozukluklar olabileceği gibi sonradan kazanılmış enfeksiyon hastalıkları da olabilir.

 

Öksürük ne zaman önemlidir?
Öksürük, solunum yollarına giren tanecikleri ve mikropları dışarı atmak için kullanılan doğal bir reflekstir. Ancak çok sık, gece uyandıran, balgamlı ve belli aralıklarla ortaya çıkması astımı, birden aniden morarma ile başlaması yabancı cisim aspirasyonunu, çok miktarda koyu renk balgamlı olması genişlemiş ve enfekte havayollarını düşündürür. Bir kaç gün içinde kaybolmayan öksürük için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacaktır.

Astım nedir?
Astım dünyada en sık görülen çocukluk çağı kronik hastalığıdır. Ülkemizde de sıklığı % 6-10 arasında değişmektedir. Başka bir deyişle, her 10-15 çocuktan biri hayatının bir döneminde astım tablosu yaşamaktadır.

Astım olasılığını akla getiren bulgular nelerdir?
Hekimler kendi aralarında aşırı duyarlı havayolu hastalığı (bronş hiperaktivitesi) tanımını kullanırlar. Bu tanım; viral enfeksiyonlar, hava değişikliği, iç ve dış ortam kirliliği gibi dış uyaranlar ve egzersiz gibi etkenlerle nefes sıklığının artması ve göğüs sıkışıklığı hissedilmesi anlamına gelir.

Bu çocukların ortalama % 13’ü ileriki yaşlarda astım olarak bilinen solunum sisteminin mikrobik olmayan iltihabını taşır. Astım olan çocukların ailelerinde de astım ve alerji yüksek sıklıkta olup çocukların da kanlarında IgE ölçümleri yüksek bulunabilir.

Astım birlikte yaşanılması gereken bir hastalık mıdır? Çocuğun ve ailenin kaderi midir? Astım nöbetleri kaçınılmaz mıdır?
Astım kontrol edilebilen bir hastalıktır. Hırıltılı solunumu olan çocukların erişkin yaşına ulaşmadan % 80’inde bulgular kaybolabilmektedir. Yeterli kontrol edici tedavi almadan, gece nefes darlığı çekerek, öksürük nöbetleri ile uykusuz kalıp, okul ve sosyal gruplardan uzak kalarak yaşamak son derece yanlıştır. Uygun tedavi yöntemi çocuğu normal yaşantısına döndürebilir.

Tedavinin amacı hastalığın kontrolüdür. Kontrol altında olan bir çocukta gündüz yakınmalarının olmaması, astıma bağlı gece uyanmama, hastalık seyrinde alevlenme ve egzersizde kısıtlılık olmaması ve normal solunum testi ile kapasitesi beklenir. 

Tedavi nasıl olmalıdır?
Hastalığın şiddetine en uygun tedavi şekli uygulanmalıdır. Hastalık erken dönemde kontrol altına alınmalıdır. Tedaviye başlandıktan sonra yolunda gitmeyen bir durum varsa, yeni ilaç başlamadan var olan ilaç ve bu ilacı inhalasyon teknikleri (solunum yolu ile ilacı alma) kontrol edilmelidir. 

Solunum yolundan alınan kortizon ilaçları çocuğunuza zarar verir mi? Solunum yoluna verilen kortizon ilaçlarının dozları ağızdan alınanlara göre çok daha düşüktür ve kan dolaşımına katılımı neredeyse hiç yoktur. Bu ilaçlar uygun cihaz tekniğiyle ve doğru dozda kullanıldığı takdirde endişe duyulmamalıdır. 

İlaçlar ne kadar süre ile kullanılabilir?
Solunum yollarında var olan mikrobik olmayan iltihabın düzeltilmesi uzun zaman alacaktır. Kontrol sağlandıktan sonra da uzun süre hekimin izlemesi gerekecektir. İlaçların erken kesilmesi hastalığın bulgularının tekrar ortaya çıkmasına neden olur. Sadece ataklar sırasında ilaç kullanmak doğru değildir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?​ Kızamık​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat