Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?
Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?

Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklarda Zatürre Nasıl Olur? Çocuklarda Zatürre Neden Olur?​ Çocuklarda zatürre hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Zatürre Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Halk arasında zatürre hastalığı olarak bilinen ancak tıp dilinde pnömoni olan bu hastalık ciddi bir sağlık sorunudur. Zatürre hastalığı akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkar. Bu enfeksiyon akciğer dokusunda tek veya iki taraflı olabilir. Zatürre hastalığı soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların ilerlemesi sonucunda ortaya çıkar.

Zatürre ateş, titreme, sırt ve göğüs ağrıları, hırıltılı nefes alma, öksürük, balgam , halsizlik, iştahtan kesilme, kusma, baş ağrısı gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan, eksik beslenen, kronik bir hastalığı bulunan, sigara dumanı soluyan çocuklarla prematüre bebekler zatürre için risk grubundadır. Zatürre genellikle ayakta başarıyla tedavi edilebilirken bu hastaların hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

Zatürreye çeşitli virüs ve bakteriler neden olabilir. Üşütmek zatürre nedeni değildir ancak bünyeyi zayıflatarak zatürre oluşmasına zemin hazırlayabilir. Zatürreye neden olabilenkızamık ve suçiçeği hastalıkları aşılama yoluyla önlenebilir.

Zatürreye yol açan mikrop yakın temasla, solunum yoluyla, aynı çatal bıçakla yemek yemekle kişiden kişiye geçebilir ancak mikrobun geçtiği her kişi zatürre olmaz, yalnızca üst solunum yolu enfeksiyonu da geçirebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?​ Çocuklarda zatürre hastalığının tedavisi​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir yazısını sadece...

Kapat