Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?​ Çocuklarda zatürre hastalığının tedavisi​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Zatürre hastalığı soğuk havaların gelmesi ile birlikte ve özellikle kış aylarından ortaya çıkan bir hastalıktır. Zatürre hastalığından en önemli husus zamanında tedavinin yapılmasıdır. Çünkü zamanında tedavi edilmeyen zatürre hastalığı ölümle sonuçlanabilen çok tehlikeli bir hastalıktır.

Ateş, titreme, sırt ve göğüs ağrıları, hırıltılı nefes alma, öksürük, balgam, halsizlik, iştahtan kesilme,kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görüldüğünde çocuk vakit kaybetmeden doktora götürülmelidir.

Doktor ilk muayeneden sonra teşhis için balgamdan kültür alabilir, akciğer grafisi, kan testi isteyebilir. Eğer zatürrenin bir bakteriden kaynaklandığı görülürse antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Antibiyotiğin doktorun belirttiği sürece düzenli alınması iyileşme için şarttır.

Zatürrenin neden bir virüsse antibiyotik verilmez, hastanın genel sağlık durumunu iyileştirmek için yardımcı tedaviler uygulanır; ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, öksürük şurubu kullanılabilir.

 ​


Üç ayın altındaki bebekler ve risk grubundaki diğer çocuklar zatürre durumunda hastaneye yatırılarak 7-10 gün süreyle tedavi edilmelidir.

Tedavi sürecinde çocuğun bol sıvı alması kolay balgam atmasını ve çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Zatürre nedenleri arasında yer alan H.influenza tip B ve pnömonok bakterisinden aşı yoluyla korunmak mümkündür.

Pnömonok bakterisi zatürrenin en sık görülen nedeni olduğundan, zatürre aşısı diye de anılan Pnömonok aşısının 2 yaş altı çocuklara uygulanması önerilir. Risk grubundakiçocuklara grip aşısı da uygulanabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Astım Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Çocuklarda Astım Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?​ Çocuklarda astım hastalığının tespiti​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Astım Hastalığı Nasıl Tespit Edilir yazısını sadece...

Kapat