Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Neden Olur?
Çocuklarda Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Neden Olur?

Çocuklarda Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklarda Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Neden Olur?​ Çocuklarda kurdeşen hastalığı​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çocuklarda görülen kurdeşen hastalığının tıp dilindeki ismi ürtiker hastalığıdır. Ürtiker yani kurdeşen hastalığı ciltte kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. Bazen cildin bir çok kısmında görülebildiği gibi cildin tek bir yerinde de ortaya çıkabilir. Ürtiker hastalığı ciltte yoğun bir kaşınmaya neden olmaktadır.

Kurdeşenin ortaya çıkmasında alerjen olan veya olmayan birçok neden rol oynayabilir.

İlaçlar, aşılar, mikroplar, proteinler, küf, bazı gazlar, çeşitli gıdalar, ortamda ısı, basınç vb. değişimler, hormonal sorunların yanı sıra psikolojik faktörler de olası nedenler arasındadır.

En sık karşılaşılan neden, gıda alerjisidir. Belirli bir gıdayı yiyen yemekten birkaç dakika veya saatler sonra çocuğun cildinde ürtiker ortaya çıkarabilir. Özellikle inek sütü, balık, soya, midye, bazı meyveler, fındık, fıstık, besinlerdeki boya ve katkı maddeleri ürtikere yol açabilir.

Kurdeşende ciltteki oluşumlar kırmızımsı kabarıklıklardır. Kabarıklığın merkezi soluk renktedir. Yüz, dil, kol, boğaz, kulak kepçesinde şişme görülebilir. Hastalık sebebine bağlı olarak bazen saatler içinde düzelebilir, bazense sık tekrarlayan ataklar şeklinde seyredebilir.

Bazı vakalarda dil ve boğaz şişmesi nefes almayı engelleyerek ölüme yol açabilir. Belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Egzama Nasıl Tedavi Edilir?​ Çocuklarda egzamanın tedavisi​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Egzama Nasıl Tedavi Edilir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat