Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Kalpte Üfürüm Neden Olur?
Çocuklarda Kalpte Üfürüm Neden Olur?

Çocuklarda Kalpte Üfürüm Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çocuklarda Kalpte Üfürüm Neden Olur? Çocuklarda Kalpte Üfürüm​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Kalpte Üfürüm Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kaplte üfürümün ne demek olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Kalbi steteskop ile dinlerken çocukların kalbinden gelen normal olmayan seslerin meydana getirdiği duruma kalpte üfürüm denilmektedir. Kalpte üfürüm olayı kalbin normal atışlarının dışında ortaya çıkan seslerdir.

Normal kalp atışlarının yanı sıra duyulan bu ek sesler, kalp boşluklarında ve damarlarda akan kanda oluşan türbülanstan kaynaklanır.

Çocuklarda fark edilen bu anormal seslerin birçoğu ciddi bir rahatsızlığı işaret etmez, masum sayılır. Bu tür üfürümler çocuklarda kalp gelişimi bütünüyle tamamlandığı zaman kendiliğinden yok olur, tetkiklere ve tedavilere gerek görülmez.

Bir kısmı ise henüz çocukta belirtileri ortaya çıkmamış bir kalp hastalığının ön habercisidir. Üfürüm duyan deneyimli bir doktor bu sesler arasındaki farklılıkları ayırt edebilir ancak hasta 2 yaşından küçük ise kesin teşhis konabilmesi için ek incelemelere gerek görülür. ​


Kalpte Üfürüm Nedenleri
Kalpte doğumsal veya sonradan oluşan hastalıklardan kaynaklanan üfürümün nedenleri şunlardır:

  • Anemi, zehirli guatr gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle kan akış hızının normalden fazla olması
  • Kalp ve damar daralması nedeniyle kanın normalden dar bir alandan geçmesi
  • Kapak yetmezliği gibi sorunlar nedeniyle kanın geri kaçması
  • Romatizmal kapak hastalıkları nedeniyle kapak yüzeyinin bozulması

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Görülen Allerjik Hastalıklar Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Allerjik Hastalıklar​ Nelerdir? Çocuklarda Allerjik Hastalıklar​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Görülen Allerjik Hastalıklar​ Nelerdir​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat