Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Gelişimi / Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?
Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?

Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?​ Çocuklarda yatak ıslatma sorunu hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Bebeklerde zamanla idrar torbası genişler ve günlük idrar yapma sayısı da düşmeye başlar. İlk zamanlarda bebeklerin günde 15 ile 20 defa idrar yapmaları normal karşılanabilir. 2 ile 4 yaş arasında da bebeklere tuvalet eğitimi verilmeye başlanmalıdır.

Tuvalet eğitiminde çocuk adım adım idrarını kontrol etmeyi öğrenir. Kız çocuklar bu beceriye erkek çocuklardan daha hızlı sahip olurlar.

Gece idrar kontrolü, tuvalet eğitiminin en son aşamasıdır. Çocuk 5 yaşını doldurduğunda gün içinde ve gece idrarını kontrol etmeyi öğrenmiş olması beklenir.

5 yaşından büyük çocuklarda idrar kaçırma devam ediyorsa, bu soruna gece işemesi (enürezis nokturna) adı verilir. İdrar kontrolünde sorun yaşayan bu çocukların dörtte üçü yalnızca gece, dörtte birlik kısmı hem gece hem gündüz idrar kaçırırlar.

Çocuk idrarını kendiliğinden kaçırıyorsa genetik yatkınlığı var demektir. Anne baba küçüklüklerinde aynı sorun yaşadılarsa çocukta görülme ihtimali yüzde 70’in üzerindedir. Genetiğin dışında gece işemesinin çeşitli fiziksel ve psikolojik nedenleri olabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?

Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?​ Bebeğinizin kendi başına yuvarlanabilmesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir yazısını sadece...

Kapat