Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?
Çocuklarda Diş Gıcırdatma​ Neden Olur?

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklarda Diş Gıcırdatma​ Neden Olur? Çocuklarda diş gıcırdatma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Diş Gıcırdatma​ Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Çocuğunuzda diş gıcırdaması görebilirsiniz. Genellikle uykuda görülen bu diş gıcırdamaları gün içerisinde de görülebilir. Peki çocuklarda görülen bu diş gıcırdaması neden olur? Bu diş gıcırdamasının nedenleri nelerdir? Çocuklarda sık bir şekilde görülen ve anne ve babaları endişelendiren bu diş gıcırmadaması sorunu için fazla endişe etmemek gerekir.

Çocuklarda diş gıcırdatma süt dişlerini kullanırken, karma dişlenme döneminde ve kalıcı dişlere geçtikten sonraki dönemde görülebilir.

Gıcırdatma süt köpek dişlerinde ve kesici dişlerde hafif aşınmalar meydana getirir. Dişlerde ve çene ekleminde kalıcı hasar oluşmaması için gıcırdatmanın erken fark edilmesi ve koruyucu tedavi yöntemleri uygulanması önemlidir.

Daha çok sinirlilik, stres, takıntı, sıkılma halleri görülen çocuklarda rastlanır. Anne veya babanın diş gıcırdatma alışkanlığı varsa çocukları daha eğilimli olur.

Diş sürmesi de gıcırdatmaya neden olabilir. Diş sürmesi diş etinde baskı yaratarak bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu maddeler bölgedeki sinirleri ve çiğneme kaslarını uyararak istem dışı çene kasılmaları yaratır.

Gıcırdatmanın en belirgin belirtisi çeneden çıkan gıcırdama sesleri ile yüz kaslarında, eklem yerlerinde, baş ve boyunda görülen ağrılardır. Dişlerde sallanma, aralanma ve hassasiyet görülebilir.

Kesin tedavisi için soruna yol açan psikolojik faktörlerin bulunması ve çözülmesi gerekir. Diş yıpranmasını önlemek için gece plağı kullanılabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kızamıkçık Hastalığı

​Kızamıkçık Nedir?​ Kızamıkçık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kızamıkçık Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya...

Kapat