Çocuklara Sorumluluk Almayı Öğretmek

Çocuklara Sorumluluk Almayı Öğretmek

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklara Sorumluluk Almayı Nasıl Öğretebilirsiniz? Çocuklara Sorumluluk Almayı Öğretmek hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklara Sorumluluk Almayı Öğretmek yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​

Ergenlik çağına giren çocuğunuzla, iyi ilişkiler kurabilmek ve onu anlayabilmek, çocuğunuzun gelişimi ve psikolojisi açısından çok önemlidir. Bu zorlu dönemde, mutlaka çocuğunuza sorumluluk almayı öğretmeniz gerekir.

Evin yeni kuralları
Çocuğunuza sorumluluk alması ve evde size yardımcı olması gerektiğini nasıl öğretirsiniz? Kendi içinizdeki genci ortaya çıkararak elbette! Evden çıkma yasaklarının kırılması, sürekli mesajlaşmalar ve ”anne, arabanın anahtarını alabilir miyim?” gibi istekler sizi çıldırtmaya başladığında ihtiyaç duyduğunuz cevaplar bu makalede.

Gençlere sorumluluğu öğretmek
Çocuklarınızın yapmaları gereken şeyleri siz söylemeden, yapmaları gerektiği zamanlarda yaptıklarını hatırlıyor musunuz? Elbette hatırlamıyorsunuz, çünkü böyle bir şey hiçbir zaman olmadı!

Kelime dağarcığınızdan “Sana bunu kaç kere söylemem gerekiyor” cümlesini çıkarın gitsin. Şüphesiz siz bu cümleyi yeniden kuracaksınız ancak bu cümlenin yine duyulmayacağından emin olun. Bu yüzden bu tür cümlelerinizi bir kenara koyun. Onlara bir süre için ihtiyacınız olmayacak. İşin üzücü kısmı, kurallar koymak ebeveynliğin dipsiz kuyusu gibidir. Hele ki çocuğunuzun ergenlik dönemindeyse…

Elbette bu, kurallardan tamamen vaz geçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İşin gerçeği kurallara daha önce olduğundan çok daha fazla ihtiyacınız var. Yalnızca çocuğunuzun, koyduğunuz kurallara uymasını beklemeyin ya da uysa bile çocuğunuzun en yakın arkadaşlarıyla bir kez daha karşı karşıya gelmeye hazır olun: ters cevaplar, kaş çatmalar ve gözlerini devirmeler! Öyleyse, neden zaten uyulmayacak kurallar koyalım? Bunun nedeni basit: evinizde koyduğunuz kuralların çocuğunuz için olduğunu zannedebilirsiniz, ancak bu kurallar aslında sizin yararınızadır. Bu yıllarda, kurallar ebeveynlere yetki, güç ve kontrol yanılsaması verir. Ve bu da en sağlıklı ve faydalı biçimiyle bir inkardır. Bu yüzden devam edin!

Kendi ergenliğinizi nasıl atlattığınızı hatırlıyor musunuz? Kafanız o kadar dikti ki dünya üzerinde başka insanların olduğunu bile fark etmiyordunuz. Her şey sizinle ilgiliydi. Ve işte yine aynı yerdesiniz! Ergenlik döneminde çocuğunuza göre her şey onunla ilgili! Ve bu dönemi yine her şeyi kendinizle ilgili yaparak atlatabilirsiniz. Kendi gençliğinizi dışarıya çıkarma zamanı geldi! Bunu yapabilirsiniz! Gözlerinizi devirme egzersizleriyle başlayın!

Ev işleri ve sorumluluklar
İlk bakışta bu, mükemmel evlilik gibi görünüyor değil mi? Siz çocuğunuzdan bir şeyler yapmasını istiyorsunuz ve o da yapmasını istediğiniz işleri yapmak istiyor. Mükemmel! Ancak yakından bakınca işler hiç de öyle yürümüyor. Siz çocuğunuzun odasını derli toplu, temiz, tutmasını, çöpü çıkarmasını, köpeği gezdirmesini, yemek masasını toplamasını ve çimleri biçmesini istiyorsunuz. Çocuğunuz ise takılmak, dışarıya çıkmak, takılmak, uyumak ve takılmak istiyor. Bu noktada, anlaştığınız tek bir şey var: birisi birisinin hayatını cehenneme çeviriyor.

Şöyle düşünüyorsunuz, yalnızca ondan istediğiniz şeyleri yerine getirse, onu rahat bırakırdınız. O da şöyle düşünüyor, sadece şu “yapman gerekenler” meselesini unutup, onu yalnız bıraksanız ne güzel olurdu!

Ebeveynler çocuklarının ev işlerine yardım etmemelerine mazeret bulma konusunda çok iyidirler. “Bizim kızın ilk önceliği okuluna odaklanmak”, “ah, tabi ki hatırlatmam gerekiyor ama masayı her zaman toplar.” Araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki, ev işlerine yardımcı olan ve ailevi ya da toplulukta sorumluluk alan çocuklar, kendileri ve aileleri konusunda daha mutlu yaşıyor, aile değerlerine karşı daha sağduyulu oluyorlar, özgüvenleri daha yüksek oluyor ve toplum için daha faydalı bireyler oluyorlar. Ebeveynler, bu tür mazeretler bulmaya ve çocuklarının harçlık istemekten başka hiçbir şey yapmadan bütün gün oturmalarına izin vermeye devam ederlerse, çocukları da bu konuda hiçbir çaba göstermeyeceklerdir. Peki, sorumluluğun ne olduğunu bilmedikleri durumda hayatla ilgili ne öğrenecekler? Nankör ve tembel olmayı mı? Bu yüzden çocuğunuza bir iyilik yapın ve onu harekete geçmeye zorlayın. Bahçıvanı gönderin, köpek pisliklerinin birikmesine göz yumun, bulaşıklar lavaboda yığılsın, çocuk bakıcısı ve temizlikçi kadından vazgeçin. Sonra çocuğunuza bu işleri yaptırın. Üstelik hiçbir karşılığı olmadan!

Tamam. Çocuğunuzun ev işlerine yardım etmesi gerektiği konusunda hem fikiriz, peki bunu nasıl başaracaksınız?
Sözlükler “ufak ev işleri” sözcüğüne iki açıklama getirerek, ebeveynlerin ve gençlerin bu konudaki görüş farklılıklarını gözler önüne seriyor. Ebeveynlerin çoğu ufak ev işlerini “rutin işler” olarak tanımlarken, gençler “hoş olmayan zor görevler olarak” görüyorlar. İşte gençler ve ev işleri konusundaki asıl mesele bu: ev işlerini yapmak onlara bir şey kazandırmıyor. Tabi ki “sen de bu evde yaşıyorsan, katkıda bulunacaksın” cümlesini istediğiniz zaman kurabilirsiniz ama emin olun onlar bunu duymayacaklardır. Yapacağınız en iyi şey, işleri kategorilere ayırmak:

  • Çocuklar kendi dağınıklarını toplamak zorundalar.
  • Herhangi bir karşılık olmadan düzenli ev işlerine katkıda bulunmak zorundalar.
  • Bunlardan başka özel işler için ödüllendirilecekler.


Kendi dağınıklığını toplamak
Bu aslında oldukça basit bir kavram. Yine de sorumluluklar verme işinde yeni olan ebeveynler için bunun ilk anlamı odalarından kendilerinin sorumlu olduğudur. Gerçek şu ki çocuğunuz odasının temiz ve düzenli olduğunuz zamanlar çok enderdir. Ancak siz yine de kirli eşyalar, yiyecek artıkları ya da dolmuş çöp kutusu konusunda onunla tekrar tekrar konuşmaktan çekinmeyin. Odaları kirli olabilir ancak ebeveyn olan sizsiniz ve çocuğunuza odasını temiz tutma konusunda ısrar etme hakkına tamamen sahipsiniz.

Ancak tüm evdense yalnızca kendi odasının dağınık olması daha iyi. Bunun anlamı çocuğunuzun kıyafetlerini, kitaplarını, çantasını ve her türlü eşyasını kendi odasından başka bir yerde bırakmasına izin vermemenizdir. Eğer sizin de evinizdeki sorun buysa, çocuğunuz bu programa ayak uydurduktan sonra evinizin ne kadar iyi göründüğünü fark edeceksiniz.

Ortak kullanım alanları ve ev işleri
İkinci olarak, çocuğunuzdan ortak kullanım alanlarınızda kendine ait olan dağınıklıkları da toplamasını istemek geliyor. Örneğin mutfakta, yemek yedikleri tabakları bulaşık makinesine yerleştirebilir, yiyecek atıklarını çöpe atabilirler. Bunu gerçekten yapabilirler! Ve elbette kirli çamaşır meselesi… Çocuğunuza beyazlar-renkliler, yünlüler, narinler konusunda küçük bir ders verebilirsiniz. Yoksa gardıroplarını yenilemek için çokça para harcamanız gerekebilir.

Bu noktada kötü haber adil olmanız ve kendinize düşeni yapmanız gerektiği. İyi haberse, eğer çocuğunuza bu tür sorumlulukları öğretirseniz size çok fazla bir şey düşmeyeceği. En azından meseleyi tamamen kavradıklarında, onların arkasını toplamak zorunda kalmayacaksınız! Eğer sürekli onların dağınıklıklarını toplayıp, bir dahaki sefere kendilerinin bunu yapmasını söylerseniz ne olur biliyorsunuz. Bir dahaki sefer asla gelmez. Eşyalarını oraya buraya dağıtmalarını sizin söylediğinizi ima etmiyoruz, ancak “kendim yaparım daha iyi” fikrinden vaz geçip bir dahaki sefere kendi işlerini kendilerinin yapmalarını sağlamanız herkes için en iyisi olacaktır. Örneğin, çocuğunuzun eşyaları olmaları gerektiği yerde, yani dolabında değilse ona “kıyafetlerini satışa çıkardın sanırım, çünkü eşofmanlarını ön bahçede gördüm” ya da “oturma odasında birkaç parça eşya gördüm, yoksa onları hayır kuruluşuna vermek için mi ayırdın?” diyebilirsiniz. Bu arada gözlerinizi yuvarlamayı sakın unutmayın. Muhtemelen o da gözlerini yuvarlayacaktır, ancak en azından eşyalar olmaları gerektiği yere geri dönecektir. Ve dönmezse, işte o zaman çocuğunuz eski kıyafetlerini satışa çıkarabilir ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Karşılıksız işler
Karşılıksız düzenli işler genç çocukların kendilerinden daha büyük bir şeyin, bu noktada en azından bir ailenin parçaları olduklarını fark etmeleri açısından oldukça iyi bir yoldur. Bu tür işleri basit ve sayıca az tutun. Onları sıkmak istemezsiniz, fakat yine de küçücük işlerle bile başa çıkamadıklarında şaşırmayın. Bunu bir tartışma konusuna çevirmeyin, ancak öylece sıyrılmalarına izin de vermeyin. Çocuğunuz bunu “dırdır etmek” gibi görebilir, yine de siz bunun yalnızca “hatırlatmak” olduğunu unutmayın.

Ufak ev işleri ve çocuk sayınıza göre yazılı bir liste yapmayı, hatta işleri her hafta dönüşümlü hale getirmeyi tercih edebilirsiniz. “Geçen sefer de ben yapmıştım” ya da “biz değiş tokuş ettik” gibi mazeretlere kanmayın. Karşılıksız ev işleri devredilmez ve ebeveyn olarak kimin ne yapması gerektiğine karar verme gücü elinizde. Bu, abla ya da ağabeyinin yapması gereken işleri, en küçük çocuğunuzun yaptığını görmek istemiyorsanız özellikle önemli bir noktadır.

Gençler için özel işler
Bu vazife aşkı işler için çocuklarınıza bir karşılık vermeli ve kendi dağınıklıklarını topladıkları ya da düzenli ev işlerine katkıda bulundukları zaman, bu işleri ödül olarak idareli vermelisiniz. Bu durum bir süre sonra olağan bir hal bile alabilir. Ancak eğer çocuğunuza verdiğiniz iş için başka birine zaten para ödeyecektiyseniz (arabayı yıkatmak, kar küremek, olukların temizlenmesi gibi) ondan profesyonel bir iş çıkarmasını beklediğinizi hatırlatmanız yerinde olacaktır. İş bittiğinde bu çifte kazanç anlamına gelecektir; çocuğunuzun cebine biraz harçlık girecek ve ‘’günlük işe, günlük kazanç’’ konusunda güzel bir ders öğrenmesini sağlayacaktır. Ah sizi de hesaba katarsak, bu aslında üçlü kazanç demek!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?​ Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat