Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır?
Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır?

Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çocuk Felci Nedir?​ Çocuk felci hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Mikroplu ve bulaşıcı bir hastalık olan Çocuk Felci Hastalığının tıp dilindeki adı ise Poliyomiyelit veya sadece Poliyo denilir. Çocuk felci hastalığı sinir sisteminin omurilik kısmında iltihap meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

Ondokuz ve yirminci yüzyıllarda dünyanın birçok yerlerinde bu hastalığa tutulan binlerce çocuk görülmüş ve iyice tetkik edilmiştir.Hastalık, bütün dünyada görülüyorsa da Avrupa’nın kuzey kesimlerinde ve Amerika’da daha fazla olmaktadır.

Bizim memleketimizde öteden beri bu hastalığa tek tük vakalar halinde rastlanır. Fakat son zamanlarda çocuk doktorları hastalığın yurdumuzda da artmağa başladığını söylemektedirler.

Çocuk felcini yapan âmil ufak bir virüstür. Çok küçük olan bu virüsün başlıca üç tipi vardır.

Hastalık en ziyade yaz ve sonbahar aylarında (1 – 4) yaşları arasında çocuklarda görülmektedir.

Hastalık mikroplan hastaların boğaz ve burunlarında oturduğundan, öksürür, aksırır, ve söz söylerken ağız ve burundan fırlayan tükürük damlacıkları ile etrafa yayıldığı anlaşılmaktadır.

Hastaların tükürük ve ağız ifrazlarıyla kirlenmiş eşyaları ve sağlam göründükleri halde burun ve boğazlarında mikrop bulunan ve bunu etraflarına saçıp bulaştıran (sağlam taşıyıcılar) da vardır.

Hastaların dışkılarında (büyük apteslerinde) hastalık mikroplarının mevcut bulunduğu, mikropların bu yoldan lâğımlara, sulara ve gıda maddelerine intikal ederek bunların da bulaşmada büyük rol oynadıkları tesbit edilmiştir. Yaz aylarında lâğım akan sahillerde yapılacak banyoların bulaşma bakımından tehlikeli olduğu da ileri sürülmektedir.

Çeşitli pislikler, üzerine konarak ve oradan oraya uçarak yaz aylarında faaliyet gösteren karasineklerin de çocuk felci mikroplarını gıda maddelerini taşıyıp insanlara bulaştırmada vasıta oldukları önemle bildirilmektedir.


Çocuk Felci Belirtileri
Ateş, baş ağrısı, boğazda yanma ve kızarıklık, kusma, genel rahatsızlık hissi şeklindeki ilk belirtileri virüsün kapılmasından 7-14 gün sonra görülür.

Bu belirtiler 2-6 gün içinde kaybolur. Birkaç gün belirsiz geçer, daha sonra iltihapsız menenjit oluşur.Ateş, baş ve boyun ağrısı tekrarlar, yanı sıra bulantı ve ensede sertlik görülür.

Hafif geçiren hastalarda kendiliğinden iyileşme görülürken ateşin yükselmesi, kas ağrısının ağırlaşması ve huzursuzluk belirtisi görülen hastalarda tablo felce döner.

Felç oluşturan polio virüsünün bulaştığı ise şu belirtilerden anlaşılır: Diğer belirtilerden 5-7 gün önce ateş yükselir, sırt ve ensede sertlik oluşur. Yanı sıra, simetrik olmayan bir kas zayıflığı gözlenmeye başlanır ve bu durum felç tablosuna doğru evrilir.

Dokunulunca acıma, idrara çıkmada zorluk, karında şişlik, yutkunmada zorluk, solunum güçlüğü, kas ağrıları, sırt kaslarında spazm gibi pek çok belirti takip eder.

Felç dönemi genellikle ilk 6 ayda son bulur. Bu sürede iyileşme olmayan durumlarda hastalığın 18. ayı dolana kadar düzelme beklenmelidir.

Çocuk felcinin tedavisi destekleme düzeyindedir. İstirahatin yanı sıra hastanın ateşi düzenli olarak düşürülür, ağrıları azaltılır ve felcin ilerleyişi takip edilir. Zamanında aşılanmabu hastalıktan korunmanın en doğru yoludur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?​ Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Su Çiçeği Tedavi Yöntemleri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat