Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Ergenlik&Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı / Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın
Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın

Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuklarınıza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmak Bir İşe Yarar Mı? Çocuğunuza karşı korkutma taktiği​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuğunuza Karşı Korkutma Taktiği Kullanmayın yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​

Ebeveynlerin ergen çocuklarıyla ciddi meseleler tartışırken düştükleri tuzaklardan biri de korkutma taktiğidir.

Ebeveynlerin ergen çocuklarıyla ciddi meseleler tartışırken düştükleri tuzaklardan biri de korkutma taktiğidir. Bu bir tuzaktır, çünkü korkutma taktiği gerçekte işe yarar gibi görünse de –işe yarayacağını düşünmek bizi aslında korkutur- hiçbir sonuç vermeyebilir. Daha da kötüsü geri tepebilir.

Çocuğunuzla iletişim kurarken korkutma taktiği kullanma ihtiyacı duymadan önce, aşağıda bu taktiği neden kullanmamanız gerektiğine dair verilen sebepleri okuyun ve başka alternatifleri araştırın.

Korkutma taktiği bir işe yaramaz
Korkutma taktikleri gençler üzerinde gerçekten bir işe yaramaz. Gelişim açısından gençler hala gerçekliğin özünü anlamaya çalışmaktadırlar. “Bir şey olabilir” düşüncesi gençler için hala “Başkasının başına gelebilir, fakat bana olmaz” anlamına gelmektedir. Çocuğunuza mesaj vermek, somut bir bilgiyle şimdiki zaman ve mekanda kaldığınız sürece her zaman daha kolay olacaktır.

Çocuğunuzun saygısını kaybedersiniz
Korkmak insana acı verdiği için, birini korkuttuğunuzda her zaman bir bedel ödemek zorunda kalırsınız. Ve biri sizi korkuttuğunda içinize kapanır ve sizi korutan kişiye karşı saygınızı yitirirsiniz. Bu yüzden, korkutma taktikleri kullanarak çocuğunuzla bir iletişim kapısı açmak yerine, o yolu sonsuza dek kapatabilirsiniz.

Çocuğunuzun güvenini sarsarsınız
Korkutma taktikleri güvenilirliğinizi azaltır. Bu, çocuğunuzla ilgili hiçbir konuda korkutma taktikleri kullanmamanız için en önemli sebeptir. Gelecekte çok daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz, bu yüzden çocuğunuzun sizinle konuşması, sizi dinlemesi ve ailesine değer vermesi için güvenilirliğinizi korumanızda fayda var. Uygun iletişim ve disiplin yöntemleri kullanarak bunu korumalısınız.

Eğer önceden korkutma yöntemini denediyseniz ve yeniden genç çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız, onun söyleyeceklerini dinleyin, adil ve kararlı olun, değerlerinizi ve sınırlarınızı unutmayın. Çocuğunuzla ciddi bir tartışma yaşıyorsanız, sakin olmaya çalışın ve duygularınızın sizi yönlendirmesine izin vermeyin, sinirlendiğinizi hissediyorsanız, istemediğiniz bazı şeyler söylemeden önce konuşmanıza ara verip, sakin bir anda onunla yeniden konuşmaya çalışın. Göreceksiniz, biraz çabayla kafası zaten yeterince karışık olan çocuğunuzla iyi bir iletişim yolunun kapılarını zamanla açacaksınız.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzu Sakinleştirmenin Yolları Nelerdir?

Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzu Sakinleştirmenin Yolları Nelerdir?​ Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzu Sakinleştirmenin Yolları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzu Sakinleştirmenin Yolları Nelerdir yazısını...

Kapat