Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı?
Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı?

Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı? Çocuklarda ateşli havale hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ateşli Havale Geçiren Bebek / Çocuk İçin Anne ve Babalara Öneriler

Bazı durumlarda çocuklar ateşli havale geçirebilirler. Bu gibi durumlarda anne ve babalar fazla endişelenmemelidir. Çünkü ateşli havale nöbetleri çok ciddi bir tehlike olarak görülmez ve çocuk üzerinde kalıcı hasarlara neden olmaz. Ateşin çok yüksek olması tek başına yeterli değildir. Çünkü bir çok enfeksiyon yüksek ateşe sebebiyet verebilmektedir.

Ateş 3 aylık ve daha küçük bebeklerde hemen uzmana gösterilmeyi gerektiren bir durumdur. Daha büyük çocuklarda ise eğer uyku ve solunum normalse, yemek yiyebiliyor, hareket edip oynayabiliyorsa ateşli havale tehlikeli sayılmaz.

Ateş 24 ile 48 saatten daha uzun sürdüyse, çocukta şiddetli baş ağrısı, huzursuzluk, nefes alma zorluğu gibi belirtiler görüldüyse acilen doktora göstermek gerekir.

Havale geçiren çocuk öncelikle yere yatırılmalı ve yanından ayrılınmamalıdır. Çocuğun ağzını açmaya, dişlerinin arasına bir madde sokmaya çalışmak doğru değildir. Başı yana çevrilir böylece boğulma ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Vücudunu sıkabilecek giysiler çıkartılır veya gevşetilir.

Nöbet birkaç dakika içinde son bulacaktır, bu süreci sabırla beklemek gerekir. Nöbet sonrası ateşi düşürmek için çocuğa ateş düşürücü bir ilaç verilebilir. İlk ateşli havale nöbeti sonrası bebeğin doktora gösterilmesi, sağlık takibi için önemlidir. Doktor ilk nöbetin nedenini belirler ve tedaviye başlanır.

Havalenin birkaç dakika içinde durmaması halinde ise çocuğu hemen hastaneye götürmek gerekir. Hastanede çocuğun solunum yolları temizlenir, oksijen, makattan ilaç verilir, serum takılarak rahatlatılır. Ateşin neden kaynaklandığının belirlenmesi için tetkikler yapılır ve tedaviye başlanır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Geniz Eti Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Geniz Eti Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Geniz Eti hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Geniz Eti Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri...

Kapat