Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Kanser / Cilt Kanseri ve Güneş
Cilt Kanseri ve Güneş

Cilt Kanseri ve Güneş

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Güneş kaynaklı ultraviyole (UV) gerek insan sağlığı gerekse içerisinde yaşadığımız çevre için olmazsa olmaz, vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Güneşin insan sağlığında olumlu katkısı yanında istenmeyen olumsuz etkileri de olmaktadır. Olumsuz etkiler immun sistem adını verdiğimiz bağışıklık hücreleri ve genetik yapıdaki bozulmalar üzerinden gerçekleşmektedir.

Güneşe en fazla maruz kalan organımız derimiz olduğu için güneşe bağlı olumsuzluklar da en sık cildimiz üzerinde olmaktadır. Bazal hücreli karsinom, skuamoz hücreli karsinom ve malin melanom en sık görülen deri kanseri türleri olup ortaya çıkışlarında güneş en önemli faktör olarak görülmektedir. Acık renk saç ve göze sahip olan sarışın kişiler ya da bronzlaşmaktan ziyade yanmış olanlar, koyu tenli kişilere kıyasla güneşin zararlarına karşı daha fazla risk taşımaktadırlar. Uzun süre kontrolsüz ve korumasız ultraviyole (UV) maruziyeti ve kısa süreli ciddi güneş yanıkları deri kanseri gelişiminde en önemli risk faktörüdür.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Plazma Enerjisi – Bioplazma Nedir?

Bioplazma, yani plazma enerjisi: havada bulunan gazları iyonize ederek, hedef dokuya doğru ince bir elektriksel ark üretip, katı dokuları sıvı...

Kapat