Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Kanser / Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? Cilt Kanseri Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Cilt kanserinde erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksektir. Çünkü kanserin neden olduğu belirtiler cilt yüzeyinde, gözle görülebilir. Tabii bunun yanında cilt yüzeyinde yeni oluşan lekelerin ve mevcut et benlerinin düzenli olarak bir doktor tarafından kontrol edilmesi, kanserin ilerlemeden kontrol altına alınabilmesi için son derece önemlidir. Cilt kanseri ciltte çıkan ve 4 hafta içinde geçmeyen lekeler veya yaralar olarak kendini belli edebilir. Bu lekeler/yaralar kaşınabilir, acıyabilir,kanayabilir, pullanabilir veya kabuk bağlayabilir. Cildin çatladığı bölgelerde, nedenini tam olarak belirleyemediğiniz küçük ülserler oluşabilir.

Farklı cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Aşağıda türüne göre, o cilt kanseri türünün en sık görülen belirtilerini bulabilirsiniz. Ancak her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir. Bu nedenle cildinizde yeni lekeler, benler ve yama şeklinde kızarıklıklar oluştuğunda emin olmak için mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir. Ayrıca et benlerinin olası kanser riskine karşı düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi kritik önem taşımaktadır.

Melanom Belirtileri: Cilt yüzeyinde yeni bir leke veya mevcut bir lekenin şeklinin, renginin ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini belli edebilir.Cildin normalde güneş ışığına maruz kalmadığı bölümlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Melanomun bir diğer türü olan “nodular melanom”da ise cilt yüzeyinde oluşan lekeler daha çok kabartı ve kubbe şeklindedir. Bir süre sonra bu kabartı şeklindeki lekelerde kanama ve kuruma görülebilir. Genellikle pembe ve kırmızı, daha nadiren dekahverengi ve siyah olarak görülürler. Uzun süreler güneş ışığına maruz kalmak, korunmasız güneşe çıkmak, genetik özellikler melanom’un başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca renkli gözlü ve açık tenli insanlarda melanom görülme oranı daha yüksektir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Çoğunlukla soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar şeklinde görülür. Bu kabartılar ülserleşebilir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilir. Bu lekeler sıklıkla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde ortaya çıkarlar ve zaman içinde büyürler.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Bu cilt kanseri türü kendini cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekelerle belli eder. Lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilir. Çoğunlukla 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Benlerin Kansere Dönüşümü: Ben üzerinde kabuklanma varsa, ben değişik renk tonlarındaysa, kanama ve kaşıntı varsa, asitmetri ve benin kenar hattında düzensizlik varsa, ben çevresinde kızarıklık oluşuyorsa ve üzerinde kıllanma artışı varsa kontrol ettirilmelidir. Eğer bende bu değişimlerin biri veya birkaçı varsa ben cerrahi müdahale ile çıkarılır ve patolojik olarak incelenir.

Cilt kanseri belirtileri için bir genelleme yaparsak,

  • Cilt üzerinde daha önce bulunmayan leke, kabartılar,
  • Yan yana küçük kitleler,
  • Kanama ve ağrı yapabilen yeni oluşumlar kabul edilebilir.

Tabii bu lekeler ya da kabartılar mutlaka kanser nedeniyle değil, güneşin, ilerleyen yaşın veya diğer faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Ancak tedbiri elden bırakamamak için bu tip lekelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Cilt Kanseri Türleri

Cilt Kanseri Türleri Nelerdir? Cilt Kanseri Türleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Cilt Kanseri Türleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat