Burun Estetiği: Rinoplasti

Burun Estetiği: Rinoplasti

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Rinoplasti Nasıl Bir Ameliyattır, Kimlere Uygulanır? Rinoplasti hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Burun Estetiği: Rinoplasti yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesinden Prof. Dr. Halis Ünlü “Burun Estetiği” hakkında bilgiler verdi: Rinoplasti burnun şekil veya işlev bozukluğu olan hastalarda uygulanan, burun şeklini veya solunum problemini düzeltmeye yönelik bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatları, bu konuda eğitim almış kulak burun boğaz, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Ameliyat öncesi
Hastanın hekimden ne beklediğini ve hekimin olası şekil değişikliğini ameliyat öncesinde mutlaka anlatması gerekmektedir. Hastanın beklentisi ile hekimin yapmayı planladığı işlem örtüştükten sonra hasta ameliyat edilebilir. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası sonuçların karşılaştırılması ve ameliyatın planlanması için ameliyat öncesinde baştanın fotoğrafları çekilmelidir. Ameliyatın planlanmasında bazı bilgisayar programlarından da yararlanıyoruz. Rinoplasti ameliyatının amacı hastayı başkasına benzetmek değil, hastayı kendine benzetmektir, Biz ameliyat öncesi bilgisayar programıyla hastayla birlikte yeni burnunu planlıyoruz. Rinoplasti ameliyatında burunun sadece sorunlu kısmına müdahale edilir, normal olan yapılar korumu”. Bunun içinde septum deviasyonu dediğimiz burundan nefes almayı zorlaştıran eğrilik olan hastalarda biz, eğer hasta, burnunun şeklini de değiştirmeyi planlıyorsa yatla şekilden rahatsızsa burun içi ve dışının düzeltilmesi ameliyatının birlikte olmasını öneriyoruz. Çünkü bu şekilde hasta hem iki kez ameliyat olmamış olur, nemde daha önemlisi hastanın haran şeklinin düzeltilmesi esnasında burunun içinden çıkan fazla kıkırdakları dolgu ve destek malzemesi olarak kullanırız. Yani burun dışının şekillendirilmesinde yedek parça deposu olarak görev yapmaktadır. Şayet hasta önceden burun içindeki kıkırdaklara yönelik ameliyat olduysa sonradan dışını düzelttirmek isterse o zaman kulaktan kıkırdak almak gerekebilir.

Rinoplasti, lokal anesteziyle uyuşturularak yapılabileceği gibi genel anesteziyle uyutularak da yapılabilir. Bizim tercihimiz hastanın genel anesteziyle uyutularak ameliyat edilmesidir. Bu şekilde hasta hiçbir şey hissetmez. Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir ve hastanın şekil bozukluğunun derecesine göre yapılacak iş ve ameliyat süresi değişir. Ameliyat öncesi, hasta anestezi uzmanı tarafından mutlaka muayene edilir ve gerekli tetkikleri değerlendirilir. Bu şekilde anestezi uzmanı hastanın böyle bir ameliyatı olup olamayacağına karar veril”. Estetik burun ameliyatında burun içine ve buran dışına tampon yada splint’ler konur. Bu tür malzemeler hastanın burnunun sağlıklı iyileşmesi için önemlidir. Eskiden kullanılan bez tamponlar hastayı rahatsız etmekteydi, ancak son zamanda geliştirilen ve bizim tercih ettiğimiz silikon tamponlar hastaya daha az rahatsızlık vererek çıkarılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında ortalama bâr buçuk saat sürer. Ameliyat sonrasında hastanın hayati fonksiyonları normale dönene kadar gözlem altında tutulur. Uygunsa pansuman ve kontrollere gelmek üzere evine gönderilir. Rinoplasti ameliyatından 3-4 hafta sonra hasta İşine ve sosyal hayatına dönebilir. Ancak doku düzeyinde tamamen iyileşme bir yılı bulur.

HABERTURK_EGELI_20150318_10

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yüzünüzü Gerdirmek Hayatınızı Değiştiriyor

Yüz Germe Ve Gençleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılıyor Ve Bu Operasyonların Kişi Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Yüz Germe Ve Gençleştirme Ameliyatları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yüzünüzü Gerdirmek...

Kapat