Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Bulimia Nervosa Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Bulimia Nervosa Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bulimia Nervosa Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bulimia Nervosa Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bulimia Nervosa Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bulimia Nervosa Hastalığı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Bulimia Nervosa Hastalığı Ve Belirtileri


Kilolu olduğunuzu düşünerek uyguladığınız yöntemler ve kullandığınız kimyasal maddeler sonrasında sağlık sorunuyla karşılaşabilir. Sağlıksız ve bilinçsiz beslenme sonrasında sağlığınızdan olabilirsiniz.

Yeme bozukluklarının önemi daha çok son dönemlerde anlaşılmıştır. Özellikle, 20. yüzyılda, endüstriyelleşmiş batı toplumlarında, ’çekicilik’ ince olmakla bağlantılandırılmıştır. Bu tip bir bağlantı yeme bozukluklarının artmasında büyük rol oynamıştır. Artık güzel ve çekici olmanın, ince olmakla bağdaştırıldığı bu durumda, kadınlar vücut imajlarına ve şekillerine odaklanmaya başlamışlardır.Kültürün kadınlara empoze ettiği ideal bir vücut imajı oluşmuştur ve kadınlar da bu yeni imajla tanışıp içselleştirmeye başlamışlardır. Bu ideal vücut imajı gerçekçi ve sağlıklı ölçütler içermemekte; normal kilo standartlarının altında ve sağlıksızdır. Kadınlar bu ideal vücut ölçülerine sahip olmak için, kendilerine yemekten mahrum etmeye başlamışlardır. Diyet ve yemekten mahrum kalmanın sonucunda, yeme bozuklukları ve güzellik uğruna ölümler daha sık görülmeye başlanmıştır.


Günümüzde yeme bozuklukları temelde üç grup altında incelenebilir. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe;yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa (BN) –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir. Bu yazımızda BN detaylı olarak irdelenecektir.

Bulimia nervosanın (BN) yanında depresyon, obsesif-kompulsif bozukluklar, madde bağımlılığı, kişinin kendini yaralaması gibi psikolojik bozukluklarla da birlikte gözükebilir. Kişi, genellikle, tatlı, kalorisi yüksek, hazır besinleri kısa sürede tüketme eğilimindedir.

Bulimia nevroza rahatsızlığı olan kişiler yemeklerini genellikle gizlice yer ve çiğnemeden yutarlar. Bu da çeşitli mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Yemek bitirildikten sonra kişi suçluluk duygusuna kapılır ve aldığı fazla kalorilerden kurtulma eğilimine girer. Alınan besinlerin sınırlandırılması ve kilo alımının önlenmesi amacıyla kişi şu yollara başvurur: Aç kalma; kusma; aşırı egzersiz; laksatif, kusturucu, diüretik ya da diğer ilaçların kullanımı.

Dünya Sağlık Örgütü, Bulimia Nervosa’nın teşhis kriterlerini şu şekilde bildirilmiştir:

  • Zihnin devamlı yemek yemeyle meşgul olması ve dayanılmaz şekilde yemek yemenin arzulanması.
  • Büyük miktarda yemeğin kısa sürelerde tüketildiği tıkanırcasına yeme episodları.
  • Aşırı egzersiz, yemek sonrasında kişinin kendini kusturması, belirli sürelerde aç kalmak, yenilenlerin çıkarılması amacıyla laksatif ve diüretik gibi ilaçların kullanılması.
  • Obezite korkusu (bu, anorektik hastalarda da görülmekte olup; iki hastalığın semptomları birbiriyle karıştırılabilmektedir

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yumurta Zayıflatır Mı, Nelere İyi Gelir?

Yumurta Zayıflatır Mı, Nelere İyi Gelir? Yumurtanın zayıflatmadaki hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yumurtanın zayıflatmadaki faydaları ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat