Bu Test Hayat Kurtarıyor

Bu Test Hayat Kurtarıyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

PSA Yöntemi Nedir? PSA Yöntemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bu Test Hayat Kurtarıyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Dünya Üroloji Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Çağ Çal prostat kanseri hastaları için erken teşhiste PSA yöntemini anlattı.

Dünya Üroloji Haftası nedeniyle, Üroonkoloji Derneği ve Ürolojik Cerrahi Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısı Park Bosphorus Hotel İstanbul Otel’de gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Çağ Çal “Her yıl sadece Avrupa’da 350 bine yakın yeni prostat kanseri olgusu saptanıyor. 65 yaş ve üstü her 10 kişiden biri idrar kaçıyor. Ayrıca bilimsel veriler, erektil disfonksiyonun tüm dünyada erkekler arasında önemli bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Prostat kanseri sıklığı tüm dünyada arttığı gibi kanser tanısı almış erkeklerin % 24.Tine bu teşhis konmaktadır. Ayrıca böbrek ve mesane kanserleri de çevresel etkenler, tütün ürünleri kullanımı, çeşitli meslekler, yemek alışkanlıklarının değişmesi vb. etkenlerle artış gösteriyor” diye konuştu.

ERKEKLER İÇİN KURTARICI MI?
Prostat, erkeklerde meninin oluşturulmasına katkı sağlayan bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar torbası) çıkışında yer alarak dışarıya idrar taşıyan kanalı çepeçevre sarar. Bu nedenle, prostat hastalıklarında sıklıkla idrar yapma ve cinsel yaşamla ilgili yakınmalar görülür. Prostat bezinden kaynaklanan hastalıklar iyi huylu büyüme, kötü huylu büyüme ve iltihaplanma olarak gruplanabilir. Bu tür yakınmalarda her erkeğin prostat riski bir kan testi olan PSA ile ölçülür. PSA vücutta yalnızca prostat bezinde üretilen protein yapıda bir enzimdir. Kanda PSA değeri, prostat kanserinin yanı sıra iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezi iltihabı, idrar yoluna sonda takılması gibi durumlarda yükselebilir. PSA testinin en önemli kullanım alanı prostat kanseri erken tanısı, kanser için tedaviye kararı verilmesi ve sonrasında hastaların izlenmesidir. Dünyada her yıl yaklaşık 255 bin erkek prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. ABD verilerine göre ise her 2.3 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konulurken her 18 dakikada bir kişi bu kansere bağlı olarak hayatını kaybediyor.

PSA ile ABD’de de kanser riski düştü
Toplantıda ABD’de 
prostat kanserinden ölüm oranının son yirmi yıl içerisinde PSA testinin yaygınlaşması nedeniyle düştüğü belirtildi. Ailesinde prostat kanseri olan erkeklerde hastalığın daha saldırgan seyir gösterdiğini belirten uzmanlar 40 yaşına gelmiş her erkeğin PSA testi yaptırmasında görüş birliğine varıldığını söyledi. Çal, “Hastaların PSA için mutlaka üroloji uzmanları ile görüşmeleri en akılcı yoldur. Uzman hekimler erkeğin yaşını, ailesindeki kanser öyküsünü, L genel sağlık durumunu ve muayene bulgularını bir araya getirerek PSA testi konusunda yönlendirici” olacaktır” diye konuştu.

AKSAM_20140925_20

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kalbinin Sesine Kulak Ver

Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümlerin Yüksek Olmasının En Önemli Nedeni Nedir? Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümlerin Yüksek Olmasının Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kalbinin...

Kapat