Anasayfa / Alternatif Tıp / Şifalı Bitkiler Ve Faydaları / Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Boğaz ağrısını geçirmek için ilaç kullanmak istemiyorsanız ve doğal yollarla boğaz ağrısında kurtulmak istiyorsanız işte size şifalı bitkiler. Boğazdaki şişliğe, iltihaplanmaya ve ağrıya iyi gelen şifalı bitkiler bu bitkilerin kullanım şeklini sizlere bu yazımızda aktaracağız.

Boğaz ağrısı için kullanabileceğiniz en etkili bitkilerin başında meyan kökü gelir. Meyan kökü ile birlikte anason tohumu, adaçayı ve papatya çayı da oldukça etkilidir.

Anason Tohumu
Boğaz ağrısıyla mücadelede etkili diğer bir bitki ise anasondur.

Bir fincan sıcak suyun içine 2-3 çay kaşığı anason tohumu koyup bir süre bekleyin.

Bu hazırladığınız anason çayının günde iki-üç fincan içerseniz boğazınızı yumuşattığını göreceksiniz.

Adaçayı
Soğuk algınlığı denilince akla ilk gelen çay olan adaçayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Anti mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihaplanmayı azaltır. Adaçayına, bir kaç damla limon ekleyip vücudunuza C vitamini desteği sağlayabilir ya da doğal bir antiseptik olan balla tatlandırabilirsiniz. Çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına 1 bardaklık kaynar su ekleyin ve 5 dakika kadar demleyin. Eğer çayı çok kullanırsanız tadı acıyabilir. Adaçayı sayfamızda adaçayının faydaları, hazırlanışı, yan etkileri hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı
Meyan kökü; boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan en eski bitkiler arasında yer almaktadır. Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra), sadece boğaz enfeksiyonu için değil ağız içi yaraları, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için etkili bir bitkidir. Bitkinin çayını sıcak olarak içebilir ya da soğumaya bıraktıktan sonra gün içinde 3-4 kez gargara suyu olarak kullanabilirsiniz. Meyan kökü çayının aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve potasyumu düşürebilir. Bu nedenle dikkatli kullanmanız, riske atmamak içinse gargara suyu olarak kullanmanız önerilir. Meyan kökünün yan etkileri ve diğer kullanım alanları hakkında daha fazla bilgiliyi meyan kökü çayının faydaları yazımızda bulabilirsiniz.

Papatya Çayı
Sinirleri sakinleştiren ve uyku getiren papatya çayı iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir. İş yerinde papatya çayı içmek uyku getirebileceğinden papatya çayını hazırlayıp soğuttuktan sonra bir şişeye koyarak gargara suyu olarak gün boyu kullanabilirsiniz. Bitkinin sağlığa etkileri ve kullanılmaması gereken durumlar hakkında bilgileri papatya çayı sayfamızda bulabilirsiniz.

Karaağaç Çayı
Özellikle Kuzey Amerika ülkelerinde boğaz ağrısı için geleneksel bir ilaç olarak kullanılan karaağaç çayı (İngilizcesi: Slippery Elm – Kaygan Karaağaç, Latincesi: Ulmus Rubra Muhl) karaağacın iç kabuklarından elde edilmektedir. Bu kabuk suyla temas ettiğinde jel benzeri bir maddeye dönüşür ve boğaz çeperini kaplayarak tahrişini azaltırken boğaz ağrısını da hafifletir. Karaağaç kabuğu bulamazsanız karaağaç içeren pastil ve şuruplar için eczanenize danışabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı
Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek de oldukça popüler olarak kullanılan bir bitki olan okaliptüs, boğazı yatıştırırken bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Bitkiyi çay olarak hazırlayabilir ya da kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs attıktan sonra buharını soluyarak burnunuzu, sinüslerinizi açabilirsiniz. Okaliptüs çayı da soğutulduktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir. Okaliptüs çayı sayfamızda faydaları, hazırlanışı ve yan etkileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Diğer Öneriler

  • Günde 3-4 kez tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Gargara için 1 çay kaşığı tuzu 1 su bardağı ılık suyla karıştırın.
  • Boğazın kurumasını önlemek için bol bol sıvı tüketin. Ilık suya 1 çay kaşığı bal karıştırarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Havanın kuruması boğazınızı da kurutur. Kış aylarından evin veya işyerinizin havasının yeterince nemli olmasına özen gösterin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Size Enerji Verecek Mucizevi Bitkiler

Size Enerji Verecek Mucizevi Bitkiler Nelerdir? Size Enerji Verecek Mucizevi Bitkiler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Size Enerji Verecek Mucizevi Bitkiler yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat