Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Ürolojik Hastalıklar / Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?
Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

[Toplam:6    Ortalama:3.2/5]

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek Taşı Düşürme hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Böbrek Taşı Oluşması
Böbrek taşı çeşitli nedenler oluşabilecek bir sağlık sorunudur ve böbreklerde dayanılmaz ağrılara neden olarak kendini göstermektedir. Şimdi sizlere böbrek taşının nasıl düşürüldüğünü, böbrek taşı düşürmenin yollarını, böbrek taşını bitkisel yollarla düşürmeyi, böbrek taşını düşürmek için yapılması gerekenleri ve daha fazlasını anlatacağız.

Böbrekler tarafından kandan süzülen vücut için fazla sıvılar idrar şeklinde atılırken, idrarın içindeki bazı katı maddeler idrar yollarının içinde çökerek böbrek taşlarını oluşturmaktadır. İdrarı oluşturan suyun az, beraberinde atılan maddelerin fazla oluşu ve taş oluşumunu engelleyen kristallerin az olması idrarda böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir. Böbrek taşları çeşitli boy ve ebatlarda olabilmektedir.

Aşırı egzersiz yapanlar, sıcak iklimlerde yaşayanlar, sıcak ortamlarda çalışmak zorunda kalan insanlar daha çok terleme yolu ile sıvı kaybettiklerinden idrar miktarları azalmaktadır. Bu durumda konsantre hale gelen idrarda taş oluşma olasılığı yüksektir. İdrar yollarında enfeksiyon varlığında, normal yapıda olmayan böbreklerde ve ailesinde taş hastalığı öyküsü olan insanlarda taş oluşumu daha fazla görülür. Ayrıca, kullanılmakta olan mide asidini azaltıcı ilaçlar, D vitamini, C vitamini, kortizon ve bazı antibiyotik ilaçlar böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir. Taş öyküsü olan insanların yarısında 10 yıl içinde tekrar böbrek taşı oluşumu görülmektedir.

Böbrek içinde yerleşmiş olan taşlar idrar yolunu engellemiyorsa genelde ağrılara sebep olmazlar. Bel ve sırt bölgelerinde hafif adele yakınmasına sebep olabilirler. Böbreğin tamamı taşla dolu olsa bile idrar yoluna engel olmuyorsa bir rahatsızlık hissedilmeyebilir. Sıcak ortamlarda çalışanlar ya da gün içinde çok terleyen insanlar günde en az 2 litre idrar atacak kadar su tüketmelidir. Yeşil salatada marul çok iyi yıkanmalı aksi takdirde marul ve buna benzer toprak ürünlerinde (ıspanak, roka, vb.) toz halinde vücuda alınan katı maddeler taş oluşumuna sebebiyet verir. Ayrıca hayvansal gıdalar aşırı tüketilmemelidir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?
Böbrek taşı için bir doğal bir çözüm mü arıyorsunuz? Eğer öyleyse, bu sayfada tanımlanmış olan bitkiler size yardımcı olabilir. Böbrek taşları modern Batı toplumunda sıklıkla karşılaşılan bir vakadır.

Ne yazık ki ortalama bir diyet ve yaşam tarzı, böbrek taşlarının toplanmasının meydana gelişinde ve böbreklerin kristalleşmesinde etkilidir.

Bazı gıdalar böbrek taşına neden olabilmektedir. Tuzlu besinler, kuruyemiş, çiğ sebzenin çok tüketilmesi, protein alımının fazla olması, çay ve kahvenin fazla içilmesi böbrek taşı riskini artırır.

Sıcak havalarda vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılması idrarı azalttır bu da böbrekte taşın oluşmasını kolaylaştırır.

Suyun az miktarda içilmesi de böbrek taşına zemin hazırlayabilir. Uzmanlar yaz mevsiminde böbrek taşı riskini azaltabilmek için günün büyük bir kısmını kapalı yerlerde geçiren kişilerin günde 2 litre, güneşli ortamlarda olanların ise 3 ya da 4 litreden fazla su içmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Geceleri sık sık idrara kalkma, bulantı, kusma ve idrarın hafif kanlı olması gibi durumlar böbrek taşının belirtileri olabilir.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi
Ardıç Meyveleri (Taneleri): Ardıç taneleri böbrekleri daha fazla harekete geçirir ve böbreklerdeki,idrar kesesindeki ve safra kesesindeki bakterileri yok eder. Böbreklerindeki taşları, kristalleşmeyi ve atıkları bir araya getirerek toplayan herhangi birinde aynı zamanda bakteri ve muhtemelen iltihap bulunur. Ardıç taneleri böbrek temizleme ve böbrek taşları sorununda katkı sağlayabilecek bir bitkidir.

Mısır Püskülü: Mısır püskülünden yapılan çay böbrek iltihaplarına ve taş yapıcı idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Limonata: Araştırmalarda limon suyunun bazı taşların meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir.California Üniversitesince yapılan araştırmaya göre limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu yüzden sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Kalsiyum taşları oluşturan kişilerin (oksalat ve fosfat) sadece idrar ve böbreklerinde fazla kalsiyum bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda, sitrat düzeyleri de düşük görünüyor. (kalsiyum taş oluşumunu engelleyen bir sitrik asit formu) Sitrat düzeyi suya limon suyu eklenerek yükseltebilir. University of California’daki araştırmacılar, sulandırılmış 120 ml. limon suyu içmenin böbrek taşlarını büyük ölçüde azalttığını bulgulamıştır.

Limon suyu bazı ilaçların emilimini artırabildiği için ilaçlarla aynı anda içilmemeli. İlaç içildikten 2 saat önce yada sonra limonatanın içilmesi öneriliyor.

Ayı Üzümü Bitkisi (Uva Ursi): Ayı üzümü bitkisi böbreklerin zehrini dışarı atmaları ve böbreklerin çalışmalarını hızlandırması için etkili olan bitkilerden biridir. Kullanılan bölümler yapraklardır.

Kara Hindiba Yaprağı: Birçok etkili bitki ile birlikte, karahindiba da dünyanın çoğu ülkesinde yaygın bir yabani ottur. Karahindibanın yaprakları böbrekleri hızlı çalıştırmakta mükemmeldir. Yaprakları olgunlaşmalarının zirvesindeyken kullanılır, çünkü bu, phyto-kimyasalların çoğunun yapraklarda bulunduğu zamandır.

Böbrek kumu bir araya geldiklerinde taş olacak küçük kristallerin geçişidir. Böbrek taşı olanlar ya da böbrek taşı olmayan insanlar da belli oranlarda kristal dökerler. Kristallerin geçişi yoğunsa bazen taş düşürme ağrısına neden olabilirler.

Rafine karbonhidrat ve hayvansal protein açısından zengin ama lif bakımından yetersiz bir beslenmeninkalsiyum oksalat adlı böbrek taşının oluşumunda etkisinin olduğu ifade ediliyor. Yine B vitamini ve magnezyum eksikliği kalsiyum oksalata neden olabilir. Siyah çay, kahve, çikolata, yer fıstığı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda oksalat içerirler.

Chanca Piedra
Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen bir bitki olan Chanca Piedra’nın İspanyolca anlamı “taş kıran”dır. Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde, “quebra-pedra” veya “arranca-pedras” adlarıyla bilinir. Her ikisi de “taşları kırmak” anlamına gelir. 1960’lı yıllardan itibaren, Chanca Piedra’yla ilgili çok sayıda çalışma yayınlanmıştır.

Brezilya’da yapılan bir çalışmaya göre, chanca piedra’nın terapötik etkisi, taşların biçimini ve dokusunu, daha kırılgan bir hale sokabilme özelliğinden kaynaklanmaktadır. 1999 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, bitkinin kalsiyum oksalat kristalleri üzerindeki engelleyici etkisinin güçlü olduğunu ve mevcut taşların boyutlarını küçültebildiğini onaylamışlardır.

Almanya’da Dr. Wolfram Wiemann, çalışmalarında chanca piedra kullanmıştır. Hastalarındaki safra kesesi taşı ve böbrek taşlarının, bir-iki hafta içerisinde, %94 oranında tümüyle ortadan kalktığını rapor etmiştir. Journal of Urology’de 2006 yılında yayınlanan bir çalışma, şok dalga terapisine katılan 150 böbrek taşı hastasını değerlendirmiştir. Bu tedavinin bitiminden sonra, hastaların yarısına, 30 gün boyunca, her gün 2 gr. chanca piedra verildi. Taşların temizlenmesi, mide röntgeni ve ultrason taraması ile, 30, 60, 90 ve 180 gün sonra analiz edildi. Chanca piedra alan hastalarda, kontrol gruba oranla, %10-23 oranında taş temizlenmesi görülmüştür.

Magnezyum ve B6 Vitamini
Magnezyum takviyeleri, böbrek taşı oluşumunu engelleme yeteneği ile bağlantılıdır. Sağlıklı böbreklere sahip bireylerde, magnezyumun, idrarda kalsiyum oksalat kristallerin formasyonuna engel olacak bir alkalik ortam yaratarak taş oluşumunu azalttığı rapor edilmiştir. Aynı zamanda, çalışmalar da magnezyum eksikliği yaşayan hayvanların, böbreklerinde normalden daha fazla kalsiyum oksalat biriktirdiklerini göstermiştir.

1997 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları, magnezyum takviyelerinin böbrek taşlarından korunma konusunda etkin olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, böbrek taşından muzdarip hastalara potasyum-magnezyum sitrat vermenin yeni taş oluşumunun önüne geçtiğine tanık olmuşlardır. “Journal of Urology”de rapor edilen çift kör bir çalışmada, 64 hastaya ya plasebo ya da, üç yıl boyunca potasyum-magnezyum sitrat bileşimi verilmiştir. Plasebo alan hastaların %63.62sında yeni böbrek taşları görülmüş, ama potasyum-magnezyum sitrat bileşimi alanların sadece 12.9’unda taşa
rastlanmıştır.

Bir başka çalışmada, tekrarlayan böbrek taşı olan 55 hastaya 4 yıl boyunca magnezyum (magnezyum hidroksit) verilmiştir. İdrar ile magnezyum atılımı derhal artmış, ve tüm çalışma boyunca yüksek düzeylerde seyretmiştir. Ortalama taş oluşumu %90 düşmüş, ve hastaların %85’i taş oluşturmamıştır. (%41 oranında magnezyum kullanmayanlara oranla.)

B6 vitamini de böbrek taşı oluşumunu azaltma becerisi ile ilgilidir. Raporlara göre, oksalat metabolizmasını etkileyerek idrardaki miktarı azaltır. Klinik bir çalışmada, böbrek taşına sahip hastalara 18 ay boyunca 250-500 mg. günlük B6 vitamini verilmiştir. Bu tedavi idrarla oksalik asit atılımını büyük ölçüde azaltmıştır. Çalışmanın sonunda, hastaların %75’inde hiçbir aktif böbrek taşı belirtisi göstermemiştir.

“Journal of Urology”de 1974 yılında yayınlanmış bir çalışma, B6 vitamini ve magnezyumun birlikte kullanımında olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Uzun süreli tekrarlayan idiopatik kalsiyum oksalat ve karışık kalsiyum oksalat/kalsiyum fosfat böbrek taşına sahip 149 hasta, 4.6-6 yıl boyunca günde 3 kez 100 mg. maagnezyum oksit ve günde 1 kez 10 mg. piridoksin aldılar. Her bir hastada, taş oluşumu oranı %92.3 oranında, yıl başına 1.3 taştan 0.10 taşa kadar düşmüştü. Çalışmada kullanılan günlük 300 mg magnezyum oksit, günlük 180 mg. elemental magnezyuma eşittir.

Dr. Gershoff’un çalışmalarında, magnezyum takviyesi alan kişilerin idrarı, almayanlarınkine oranla iki kat daha fazla kalsiyum oksalat muhafaza ediyordu. “Magnezyum, kalsiyum oksalatı kristalize olmasına engel oluyor, nasıl oluyor bilinmiyor daha.” Diyor Dr. Gershoff. “Bir teoriye göre, magnezyum, oksalata bağlanmak için kalsiyumla yarış ediyor ve çözünebilir bir bileşik oluşturarak vücuttan idrarla dışarı atılıyor. Ama daha kanıtlanmış değil..”

Böbrek taşları her zaman ağrıya yol açmazlar. Nadiren de olsa idrar yollarını tıkayıp uzun süre belirti vermeden kalabilirler. Tıkanmış olan kanallar üst sistemin iltihaplanmasına, şişmesine, böbreğin idrar yapamayacak duruma gelmesine yol açabilirler. Böyle bir durum, böbreğin alınmasına sebep olabileceği gibi yaşamı tehdit edebilecek kadar önemli sonuçlara da neden olabilirler.

Böbrek taşlarının ilaçlar kullanılarak eritilmesi sadece sistin ve ürik asit taşlarda kısıtlı oranlarda olabiliyor. Taşların önemli bir çoğunluğu kalsiyum oksalattır. Bu taşlar oral yolla alınacak hiçbir ilaçla eritilemez. Esas tedaviler vücut dışından taş kırma, kapalı ya da açık taş ameliyatlarıyla gerçekleştirilir.

Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler
Sessiz taşlar yani belirti vermeyen taşlar tedavi gerektirmeyebilir. Daha büyük taşlar ise ameliyatla çıkarılır. Ancak, küçük taşlar çözülebilir ve bazı bitkisel ilaçlarla idrar yoluyla dışarı atılabilir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde taşın lokalizasyonu ve büyüklüğü önem arz etmektedir. 6 mm ve daha büyük taşlar kendi kendine düşmesi çok zordur. 4-6 mm’lik taşların düşürülmesi ise yarısı kendiliğinden yarısı ise müdahale ile düşer. 4-5 mm’nin altındaki taşların ise %90’ı kendiliğinden düşebilmektedir.

Böbrek taşlarının bir kısmı sadece bol su alımı ve hareket ile düşürülebilmektedir. Bir kısmı ise üreteri açıcı, genişletici ilaçlarla düşürülebilmektedir. Bir kısım taşlar ise ancak operasyon sonucu giderilebilmektedir.

Unutmamanız gereken böbrek taşlarında rahatsızlığın önlenmesi tedaviden çok çok daha kolaydır. Peki böbrek taşlarının oluşumunun önlenmesi ya da oluştuktan sonra ne yapmamız gerekir. Bunları sıralayacak olursak;

 • Ardıç(Juniperus) meyvesi böbreklerin çalışmasını sağlar. Ardıç tohumlarının görevinin önemli bir kısmını da üriner sistem ve safra kesesindeki bakterileri yok etmesi kapsar. Ardıç taneleri böbrek temizleme ve taş problemlerine karşı şifa mahiyetindeki bir bitkidir.
 • Mısır püskülü de böbrek dostudur. Geleneksel olarak kullanılan püsküller özellikle böbrek iltihabı ve taş oluşumuna zemin hazırlayan rahatsızlıklarda başarı ile kullanılmaktadır.
 • California Üniversitesi’ndeki araştırmanın doğruladığına göre limonatada yer alansitrat böbrek taşlarına karşı etkili olmaktadır. Benzer şekilde limonda yer alan sitrik asit açısından zengin olan içecekler içilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Tedbir olması açısından limon suyu ilaç kullanımını müteakip 2 saat sonra ya da önce içilmelidir.
 • Su veya sıvı alımı taş için en iyi ilaçtır.Bu yüzden böbrek taşları olan bir kişinin içtiği su her gün en az üç litre olmalıdır.
 • Hindistan cevizi suyu ve arpa suyu düzenli kullanımda böbrek taşlarının taşıyan insanların ortak bir sorunu olan yanmalı idrara çıkma hissinin hafifletilmesinde yardımcı olabilir.
 • Tribulus terristris idrarın miktarını artırarak çıkışını kolaylaştırır. İdrar yaparken yanmayı azaltır.
 • Amanita pantherina böbrek taşı tedavisinde kullanılan yaygın bitkisel ilaçlardandır.
 • Soğan kaynatılarak suyuna şeker ilave edilip içildiğinde böbrek taşlarına yardımcı olmaktadır.
 • Patherina tabletleri böbrek taşı için tedavi edici bir ilaç olabilir.
 • Chander Prabha vati idrara çıkmada yanma hissi tedavisi için başka bir bitkisel ilaçtır.
 • Kırmızı acı biber, baharat ve süt ürünlerinden böbrek taşı hastaları kaçınılmalıdır.
 • Meyveler arasında taze olgun elma ve üzüm böbrek taşının eritilmesine yardımcı olan besinlerdir.
 • Kavun ve karpuz bol suya sahip olduğundan ve ayrıca potasyum tuzları bakımından zengin olduğundan güvenli bir idrar söktürücü olarak ve besleyici olarak kullanılabilir.
 • Soda çok faydalıdır. Günde üç kez yemeklerden sonra içilebilir.

Yapılacaklar Ve Yapılmayacaklar
Su ve sıvı gıdalar bol miktarda alınmalıdır. Üriner sistemi ve böbrekleri tahriş eden alkol, turşu, balık, tavuk gibi gıdalardan kaçınılmalıdır. Sınırlı olmak üzere bezelye, soya fasulyesi, pancar, karnabahar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç, badem ve yumurta gibi diğer gıda maddeleri tüketilebilir.

Böbrek taşlarında sıcak su banyosu ya da kompres ciddi rahatlama sağlar. Siyah çay, kahve, çikolata, yer fıstığı da yüksek miktarda oksalat içerdiklerinden dolayı yüksek oranda tüketilmemesi tavsiye edilmemektedir.
Doğal Yollarla Böbrek Taşı Düşürme
Böbreklerde oluşan taşların büyük bir kısmı hiç bir şey yapılmasa bile kendiliğinden düşme eğilimindedirler. Ancak azınlıkta da olsa özellikle yarım santimetre den daha büyük çaptaki taşların düşmesi için böbrek taşı düşürme yöntemleri adı verilen bir takım yöntemlerin denenmesi gerekebilmektedir. Şimdi bu yazımızda cerrahi olan ve olmayan böbrek taşı yöntemleri nelerdir kısaca bilgi verecek, daha sonra da bitkisel çözümler ile böbrek taşı düşürmek için ne yapılmalı bunu cevaplayacağız.

Böbrek taşını düşürmek için rahatsızlığın başlangıç aşamasında mı yoksa kronik bir hal mi aldığı sorusunun cevabı önem arz etmektedir. Akut durumda olan böbrek taşı düşürme vakalarında taşın kendiliğinden düşmesi veya bitkisel çözümler ile böbrek taşı düşürme denemeleri daha olumlu sonuç verirken, uzun süreden beri devam eden kronik böbrek taşı ağrıları için ultrasonla böbrek taşı düşürme, endoskopi ile böbrek taşlarının tedavisi, ilaç tedavileri ile böbrek taşlarının düşürülmesi veya ameliyatla böbrek taşını çıkarıp alma gibi yöntemler kullanılmaktadır. Şimdi böbrek taşını düşürmek için ne yapmalı sorusuna bitkisel yöntemler ve doğal çözümler ile cevap arayalım.

Böbrek taşı düşürmede kullanılan şifalı bitki türleri şunlardır: Mısır Püskülü, Çoban kesesi, Sedef otu, Bayır turpu, Hatmi, Hazenbel, Pekmez, Limon suyu, Limonata kürü

Mısır Püskülü İle Böbrek Taşı Düşürme Yöntemi
Nasıl Yapılır ve Hazırlanır: 100 gram kadar mısır püskülü öncelikle 1 litre suda kaynatılır ve kaynar su böbrek taşının tedavisinde kullanılmak amacıyla bir süzge vasıtasıyla süzülür. Elde ettiğimiz mısır püskülü suyu günde 1 su bardağı olacak şekilde aç karnına günd 2 kez içilir. Mısır püskülü ile böbrek taşı düşürme kürü sabah ve akşam günde 2 kez uygulanacaktır.

Çoban Kesesi İle Böbrek Taşı Düşürme Kürü
Çoban kesesi de böbrek taşı söktürücü etkisi olan on derece faydalı bir bitkidir. Bu şifalı bitki ile birlikte bir başka bitkisel böbrek taşı düşürme etkisi olan sedef otu bir arada kaynatılarak demlenir. Bunun ardından elde edilen bitki çayı içerisine dilerseniz bir çay kaşığı bal ilave edilerek sabah ve akşam bir fincan kadar tüketilerek böbrek taşlarını düşürmek ve böbrek taşı sancısını kesmek için kullanabileceksiniz.

Bayır Turpu İle Böbrek Taşı Düşürme Kürü
Bayır turpu da böbrekleri çalıştıran ve böbrek kumu da denilen küçük çaptaki böbrek taşlarını düşüren bir şifalı bitkidir. Bayır turpu küçük bir tencere içerisine dilimlenir ve üzerine yeteri kadar su ilave edilir. Elde edilen bu su kaynatıldıktan sonra bayır turpunun içerisindeki taş düşürücü bitkisel besinler ile daha da zenginleşecektir. Daha sonra bu suyun içerisine tatlandırıcı herhangi bir şey katmadan günde 1 kez aç karnına bir su bardağı içeceksiniz.

Hazenbel kökü İle Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?
Hazenbel kökü suda haşlandıktan sonra bir süzgeç yardımıyla süzülür. Elde edilen sıvı şerbet kıvamına gelinceye kadar pekmez ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan şerbetten günde iki bardak içilir.

İbrahim Saraçoğlu Böbrek Taşı Düşürmek İçin Bitkisel Çay – Böbrek Taşına Bitkisel Çözüm ve Doğal Tedavi:
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu geçenlerde katıldığı bir televizyon programında böbrek taşı düşürücü bitkisel çay tarifi vermişti. Bu çay ile özellikle sık böbrek taşı ağrısı şikayeti olanlar için gerçekten etkili ve alternatif bir bitkisel çözüm kürü geliştirilebiliyor. İbrahim Saraçoğlu böbrek taşı düşürten bitki çayı nasıl yapılıyor şimdi kısaca buna bakalım:

200 ml yani 1 tam su bardağı gelecek klorsuz suyu kaynatıp 3-4 dk kaynattıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş avokado yaprağı atıyoruz ve bu şekilde yaklaşık 10 dk kadar hafif ateşte kaynamaya bırakıyoruz. 10 dk nın ardından elde ettiğimiz avakado yaprağı çayını aşırı bir biçimde soğumasına mahal vermeden çay ısısı kıvamında tüketiyoruz. Böbrek taşlarını düşürücü avokado çayı tok karnına ve akşamları 2 su bardağı kadar tüketilecek. Yemeklerden yarım saat sonra tüketilmesi uygun olacaktır.

Btkisel böbrek taşı döktürücü kür 5 tam gün uygulanmalı ve 5. günün bitmesinin ardından 3 tam gün ara verilmelidir. Bu ara süresince böbrek taşlarının düşmesi kuvvetle muhtemeldir. Avokado çayı ile böbrek taşı düşürme kürü en fazla 3 kez tekrarlananilir ve her tekrarın arasında 3 günlük dinlenme süresinin olması zorunludur. Aksi takdirde böbrekleri aşırı bir biçimde yorabilirsiniz. 3 tekrarın ardından tekrar avokado çayı ile böbrek taşı düşürme bitkisel kürü yapmak isterseniz 3 hafta ara vermeniz gerekmektedir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Nefrit Hastalığı Ve Belirtileri

Nefrit Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Nefrit Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Nefrit Hastalığı Ve Belirtileri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat