Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Fitness / Bisikletli Fitness (Spinning)
Bisikletli Fitness (Spinning)

Bisikletli Fitness (Spinning)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bisikletli Fitness (Spinning) Nedir? Bisikletli Fitness (Spinning) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bisikletli Fitness (Spinning) yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Eğer dayanıklılığınızı geliştirecek, aynı zamanda yüzlerce kalori yakmanızı sağlayacak yoğun bir egzersiz aryorsanız Spinning tam size göre!

Spinning nedir?
Spinning, 1980’lerde, ultra dayanıklılık atleti olan Jonathan Gibert tarafından bulunmuş bir egzersizdir. O zamandan bu zamana kadar da dünyada kullanılan en popüler fitness dersi egzersizi olmuştur.

Tipik bir spinning dersi 30 ile 75 dakika arasında sürer ve sertifikalı bir uzman tarafından uygulanır. Ders sırasında, eğitmen, sanki doğada bisiklete biniyormuşsunuz gibi talimatlar verir. Egzersiz genelde yavaş ve kararlı pedal çevirmelerle başlar daha sonra daha zor ve hızlı bir şekle girer. Bu noktada, katılımcılardan sprint (çok hızlı pedal çevirme), tırmanma (popoyu bisikletten kaldırarak ayakta pedal çevirme), atlama (oturma ve kalkmalar arasında hızlı hamlelerle pedal çevirmek) hareketlerini yapmaları istenir. Dersin sonunda tekrar yavaş ve sabit hızda pedal çevirilerek katılımcıların vücutlarını soğutmaları sağlanır.

Spinning egzersizinizde görev sizdedir
Spinningin en iyi özelliklerinden biri, egzersizi, sizin sevdiğiniz ve düzeyinizin uygun olduğu şekilde yapabilmenizdir. Bisikletinizin pedallarının sertliğini ayarlayabilir, hızını azaltabilir ya da vücudunuzun pozisyonunu değiştirebilirsiniz.

Derse katılmak için fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur. Uzmanların önerdiği malzemeler;

 • İyi bir çift, destek sağlayan fitness ya da bisiklet ayakkabısı
 • 1 şişe su
 • 1 havlu (terinizi silmek için)
 • Ter emici, bisiklete binmeye uygun kıyafet

Spinningin faydaları
Spinning dersine katılanlar, derse başladıktan 2 hafta sonra etkilerini görmeye başladıklarını söylüyorlar. Dersin yararları arasında;

 • Yüksek miktarda kalori yakmak (tipik bir derste 400 ile 600 arasında kalori yakarsınız)
 • Vücuttaki yağ oranının azalması
 • Kalp damar sisteminin güçlenmesi
 • Kasların güçlenmesi
 • Stres seviyesinde azalma
 • Güç artışı
 • Çalışma sırasında vücudun endorfin salgılaması vardır.

Spinning için ipuçları
Derse girmeden önce ve dersten sonra bazı şeyleri yapmanız egzersizinizin verimliliği açısından önemlidir.

Su için; spinning sizi terletir. Hem de çok. Dersten en az 1 saat önce, en az 2 bardak su içerek vücudunuzun ihtiyacı olan suyu alın. Derse, yanınızda bir şişe su ile katılın ve dersten sonra da bol bol su için.

Doğru beslenin; vücudunuzun spinning dersi için bol miktarda yakıta ihtiyacı vardır. Protein,karbonhidrat, meyve ve sebze ile dengeli bir şekilde beslenin ama dersten 1 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız çünkü spinning dolu mideyle yapıldığında mide bulantısına sebep olabilir.

Kendi temponuzda kalın; kendi istediğiniz ve dayanabileceğiniz modda bisikletinizi ayarlayın. Kendinizi yapabileceğinizden fazlasını yapmaya çalışarak zorlamamalısınız. Eğer belli bir tempoda rahat değilseniz yavaşlamanız gerekiyor demektir. Kendinizi incitmeye değmez.

Esneyin; dersten önce ve sonra vücudunuzu esnetmek sakatlanma riskinizi azaltır ve bir sonraki sefer için hazırlar.

Soru sorun; eğer ilk defa, ikinci defa ya da üçüncü defa ders alıyorsanız, eğitmeninize soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza takılan her şeyi eğitmeninize sorun. Eğitmenler, sizin dersten keyif almanızı ve başarılı bir egzersiz deneyimi yaşamanızı isterler. Bu nedenle, hiç çekinmeden bilgilerinden faydalanın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vücudunuzu Ve Zihninizi Yenilemenizi Sağlayacak Fitness İpuçları

Vücudunuzu Ve Zihninizi Yenilemenizi Sağlayacak Fitness İpuçları Nelerdir? Vücudunuzu Ve Zihninizi Yenilemenizi Sağlayacak Fitness İpuçları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vücudunuzu Ve Zihninizi...

Kapat