Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Zararlılar / Bir Daha Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir?
Bir Daha Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir?

Bir Daha Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bir Daha Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir? Asla yememeniz gereken besinler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bir Daha Asla Yememeniz Gereken Besinler Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

İşte kaçınmanız gereken tehlikeli yiyecekler.


Beyaz ekmek
Beyaz ekmek en sık rastlanan ekmek çeşididir ama hiçbir besleyici özelliğe sahip değildirler. Beyaz ekmek yüksek oranda şeker içerir ve sizi tok tutma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle de kısa sürede tekrar acıkmanıza neden olur.

Bütün bu nedenlerden dolayı, beyaz ekmek yiyenlerin daha fazla yemek tükettikleri ortaya çıkmıştır ve buna bağlı olarak da kilo alımı gözlemlenir. Bu nedenle size tam tahıllı ya da tam buğdaylı ekmek yemenizi öneririz. Bazı araştırmalar büyük oranda tam tahıllı ekmek tüketen kadınlarda meme kanserine %40 oranında daha az rastlandığını göstermiştir.

Kızarmış yiyecekler
Kızarmış yiyeceklerin sağlığa zararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir ve elinizden geldiğince bu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Size kilo aldırmanın yanı sıra bu yiyecekler çok az besleyici değere sahiptirler ve ciddi sağlık problemlerine neden olabilirler.

Özellikle de yüksek kolesterol ve tansiyona neden olabilen bu yiyecekler kalp damar sağlığınızı bozabilir ve kalp hastalıklarına yakalanmanıza neden olabilirler. Bunların dışında, kızarmış yiyecekler, sindirim sisteminizi zorlar ve reflü, kramp, gaz sancılarına neden olabilirler.

Sağlıklı beslenmek için, asla yiyeceklerinizi kızartmayın, bunun yerine haşlamayı ya da fırında pişirmeyi tercih edin.


Kaçınmanız gereken popüler kızarmış yiyecekler

Kızarmış patates
Sebzeler de dahil bütün kızarmış yiyecekler trans yağ ve kansere neden olan maddeler içerebilirler.Kansere neden olan bu kimyasal her tip gıdada şekil alabilir ama kızarmış patatesin kızartılma ısısı (120 derece) en çok patates kızartması ve cipsleri etkiler. Bu nedenle de en çok uzak durulması gereken kızarmış yiyeceklerden biri patatestir. Söylenilene göre 1 patates, sağlığınız için, 1 sigaradan daha tehlikelidir.

Kızarmış tavuk
Bir budu 320 kalori olan tavuktan en az 3 tane yediğinizi unutmayın. Her bir kızarmış tavuk 25 gram yağ içerir ve hızlıca kilo almanıza neden olur.

Donut
Donutlar kızarmış, şekerli ve trans yağlıdırlar, üstelik de beyaz un içerirler. Dışarıdan aldığınız donutlar %35-%40 oranında trans yağ içerirler ve sıradan bir donut 200 ila 300 kalori içermektedir.

Krema bazlı salata sosları
Salatalar sağlıklı olarak bilinirler ve pek çok insan diyetteyken ve sağlıklı beslenmek istedikleri zaman salataya yönelirler.

Salatalar genellikle besleyici ve düşük kalorilidirler ama içine konulanlara dikkat etmek gerekir. Çünkü krema bazlı soslar eklendikleri zaman salatanız sağlığınız için kötü bir besin haline dönüşür.

Her ne kadar salatanıza lezzet katsalar da kilo almak istemiyorsanız zeytinyağlı soslara yönelmenizi öneririz.

Beyaz pirinç
Pirinç pek çok yiyeceğin içine eklenir ve yan yemek olarak da son derece popülerdir. Pek çok insan pirincin sağlıklı olduğunu düşünse de bu, seçtiğiniz pirinç tipine göre değişir. Beyaz pirinç ise tıpkı ekmek gibi vücudunuzu ekstra yağ depolamaya teşvik eder ve kilo vermenizi zorlaştırır. Üstelik çok düşük besin değerine sahiptir.

Konu pirinç seçmek olduğunda her zaman esmer pirince yönelin. Esmer pirinç lif, vitamin ve besin açısından çok daha zengindir, yüksek lif yapısı sayesinde sizi uzun süre tok tutar.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu genellikle gazlı içecekler, işlenmiş yiyecekler ve makarna sosları içerisinde kullanılırlar.

Mısır şurubunun kolayca kilo almanıza ve canınızın şeker istemesine neden olduğu bilinmektedir. Yüksek fruktozlu mısır şuruplarını fazla tüketmek diyabet, kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Canınız tatlı istediği zamanlarda bu tip gıdalar yerine taze meyvelere yönelmenizi öneririz.

 

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Reflüye Neden Olan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Reflüye Neden Olan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? Reflüye Neden Olan Yiyecek ve İçecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Reflüye Neden Olan Yiyecek ve...

Kapat