Beyin Absesi

Beyin Absesi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Beyin Absesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Beyin Absesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Beyin Absesi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Beyin abselerine bakteri, mantar ve parazitler neden olurlar. Vücudumuzun başka bölgelerindeki infeksiyonlar örnek verecek olursak; zatürre, diş apseleri, endokardit; kan akımı yoluyla beyindeki bir bölgeye ulaşıp orada bir veya birden fazla apseye neden olabilir. Yüzümüzdeki ve sinüslerimizdeki infeksiyonlar doğrudan beynimize yayılabilir. Beyin abseleri nöroşirürjikal işlem geçiren (örn. beyin tümörü nedeniyle kraniyotomi geçiren hastalar) hastalarda nadiren de olsa meydana gelebilir.
Bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar beyin absesi açısından daha yüksek risk altındadır. AIDS hastaları beyin toksoplazmoz infeksiyonuna (ve birçok alışılmadık organizmaların infeksiyonlarına) meyillilerdir.

Belirtiler
Hastaların baş ağrısı, ateş, ense sertliği, bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Bazı hastalarda nöbet geçirme veya bilinç değişiklikleri oluşabilir. Beyin apsesi kritik bölgelerde bulunduğunda konuşma problemleri, güçsüzlük, uyuşukluk gibi fokal nörolojik bulgular ile ortaya çıkabilir. Eğer beyin apsesi başka bir infeksiyona bağlı olarak oluşmuşsa belirtiler esas infeksiyona ait olabilir; örneğin zatürre.

Teşhis
Teşhis çoğunlukla öykü, fizik muayene ve beyin görüntülemesi kombinasyonu ile konur. Kontrastlı ve kontrastsız MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) seçilecek görüntüleme tetkikidir. Beyin apsesi diğer beyin infeksiyonlarının aksine BOS (Beyin Omurilik Sıvısı) incelemeleriyle teşhis edilmez.
Beyin absesi olan hastalarda lomber ponksiyon işlemi aslında apsenin beyinde yarattığı kitle etkisinden dolayı kontrendikedir. Eğer ki BOS alınırsa; şişmiş olan beyin kafatası ve duradaki (dura beyin dokusunun üç katmanlı zarından en dışta yer alanıdır) deliklerden dışarı çıkarak nörolojik kötüleşme meydana gelir.

Tedavi
Hastalar genelde hastaneye yatırılarak damar içi sıvılar ile tedavi edilir. Hastalar eğer ileri derecede uykuya meyilli veya solunum sıkıntısı içindeler ise entübe (hastanın soluk borusuna daha rahat soluk alıp verebilmesi için bir tüp yerleştirilmesi) edilmeleri gerekebilir. Beyin absesinin tedavisi neden olan organizmaya göre değişiklik gösterir. Abse küçük veya birden fazla sayıda ise stereotaktik biyopsi ile apseden örnek alınabilir. Abseye neden olan organizma belirlendiğinde tedavi organizmaya yönelik damar içi antibiotiklerle yapılır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Gıda Zehirlenmesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gıda Zehirlenmesi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat