Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler
Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler

Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Beslenme Hakkında Önemsenmeyen Gerçekler

Önemsemediğiniz gerçeklere beraberce göz atalım ister misiniz? Ee haydi…

Dünya Sağlık Örgütünün 2010 yılında yayınladığı bildiriye göre, bir insanın toplam vücut ağırlığının %5’inibile kaybetmesi şişmanlıkla tetiklenen hastalıkların görülme ihtimalini çok önemli oranda azaltmaktadır. Yani bir bireyin, 100 KG yerine 95 KG olması bile bir önlem! Buna karşılık battı balık yan gider felsefesiyle kilolara kilo eklemek kesinlikle akıl karı değil!

Kilonun kimseye faydası yok! Alınan her bir kilo her bir diz eklemine 4 KG yük bindirmektedir. Yani sadece 2 KG aldığınızı varsayarsak, her bir dize 8 KG, toplamda 16 KG yüklediğinizi unutmayın. Diz ağrısından muzdarip olanlar kilonuzla barışık mısınız?

Kilo verme döneminde en sık rastladığımız tablo, diyetin delindiği 1 haftayı toparlamanın en az 2 haftayamal olduğu yönündedir. Dolayısıyla nasıl olsa tatildeyim yanlış motivasyonuyla gevşemeyin. Unutmayın ki aldığınız kiloları vermekle yine siz uğraşacaksınız. En iyisi mi almayın!

Spor yapmak bir kondisyon ve disiplin işidir. Haftada en az 3 defa spor yapmaya kendinizi programlayın. Spor performansınız, sporun süresi ve şiddeti istediğiniz gibi olmasa da öncelikle haftada 3 defa spor yapma alışkanlığı edinmeye konsantre olun. Sosyal hayatınızı ayarlarken muhakkak 3 defa spor yapmayı da takviminize sıkıştırın. Spor yapma disiplini kazandıktan sonra zaten yaptığınız sporun şiddeti ve performansınız yükselecektir.

Markette alışveriş yaparken muhakkak besin etiketi okuyun. Bir etiketi incelerken sadece kalori satırına bakmak yerine, kalorinin ne kadarının şeker ve yağdan geldiğine bakmak daha doğru seçim yapmanızı sağlar.

1


Bir adet kesme şeker 20 kaloridir. Üzerinde sadece 200 kalori yazan tatlı bir gıdayı ZARARSIZ bulup midenize indirmeden önce ağzınıza 10 adet kesme şeker atar mıydınız bunu düşünün. Seçiminiz değişebilir.

Yiyecekleri bir bütün olarak tanımlamak yerine ayrıştırmayı deneyin. “Bu hafta sadece 1 dilim pasta yiyerek diyetimi bozdum.” diyen 15 kişilik bir grupta şöyle bir deneme yaptım:

Büyük bir tepsinin içine 1 paket un, 2 paket şeker, 2 tüp krem şanti, 2 paket margarin koydum ve üzerine 8 tane yumurta kırdım. “Şimdi herkes yediği dilimin kalınlığı kadar bu tepsinin içinden alsın ve yesin.” dediğim zaman kimse oralı olmadı. Hatta herkes pastanın bu ayrıştırılmış halinden iğrendi.

“Sadece incecik bir dilim yedim diyerek, yediğinizi çok masum buluyordunuz. Haydi şimdi de incecik masum diliminize! sahip çıkın.” deyince de durum farklı olmadı. Hiç kimse bir lokma dahi almadı. Dolayısıyla yiyeceklerin bütün halinde kalorileri yerine, nelerden oluştuğuna dikkat edin.

Ne demiştik? NE YERSEN O’sun!!!

2

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor?

Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat