Anasayfa / Sağlık Rehberi / Doğru Bilinen Yanlışlar / Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kilo vermek uğruna yapılan yanlışların başında ne zaman yemek yiyeceğimiz konusu geliyor.

Yanlış: 
Gece yemek yağlanmayı artırır, kilo almanıza neden olur. 

Doğrusu: Gün içinde aldığınız toplam kalori eğer ihtiyacınızdan fazla ise kilo alırsınız. İster gece yiyin ister gündüz… Yine de yatmadan hemen önce yiyeceğiniz yemek mide ekşimesi ve hazımsızlık yapabilir.


AZ KAHVE ZARARSIZ 
Yanlış: Kahve iyi değildir. 

Doğrusu: Kahve, günde 2 ya da 3 fincan gibi aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlıklı diyetin güvenli bir parçasıdır. Kahve Tip 2 diyabet, safra taşı, Parkinson hastalığı, hatta bazı kanserlerin azalmasına yardımcıdır. Ancak kahvenin de kontrollü tüketilmesi; krema, şeker, aromalı şuruplar gibi eklerle kalorisini artırılmaması gerekir. ​


Yanlış: Sıfır yağ tüketin.

Doğrusu: Vücudun gelişmek için protein, karbonhidrat ve yağlara ihtiyacı vardır. Evet yağ! Fındık, tohumlar, balık, avokado, zeytin ve sütte bulunan yağ, hücreleri yenileme, enerji verme ve gerekli hormonları üretmede size yardımcı olur. Önemli olan fazla miktarda yağdan, kırmızı et ve birçok işlenmiş gıdada bulunan doymuş ve trans yağlardan uzak durmaktır. 


Yanlış: Deniz tuzu tüketin.

Doğrusu: Deniz tuzu da sofra tuzu gibidir. Deniz tuzu tüketiyorum diye tuz tüketiminizi sınırlamazsanız sizin için değişen pek bir şey olmaz. Tuz tüketimini azaltmalısınız. Tuz yerine; biber, otlar ve baharatlar ile yemeğinizi lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca tuz oranı yüksek olan hazır çorbalar, çeşniler, karışımlar, peynir ve konserve gibi işlenmiş gıdalardan uzak durun.


SU İÇMEK YETMEZ
Yanlış: 
Çok su içmek yeterli.

Doğrusu: Su kilo kaybına yardımcı olur. Ama su sizi yüksek kalorili içeceklerden uzak tutmayı başarıyorsa… Çok su içseniz de yediklerinize dikkat etmezseniz ne yazık ki kilo kaybedemezsiniz.EKMEKTEN KAÇINMAYIN
Yanlış: 
Tahıllardan kaçının.

Doğrusu: Lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallardan zengin olan tahıllar diyetin vazgeçilmez yardımcılarıdır. Ancak işlenmiş ve yüksek ısıya maruz kalan tahıllardan uzak durmak gerekir. 


Yanlış: Karbonhidrat tüketmek kilo alma sebebi… 

Doğrusu: Bu diyet efsanesine inanmayı bırakın. Tüm karbonhidratlar sizin için kötü değildir. Diyetinizde düşük karbonhidrat içeren besinleri tüketerek de kilo verebilirsiniz. 


Yanlış: Şeker çocukları hiperaktif yapar.

Doğrusu: Şeker tüm çocukları hiperaktif yapmaz. Ama yine de çocukların çok fazla şeker yememesine dikkat edin. Çünkü şeker tüketildiğinde sağlıklı gıda için çok az yer kalır.


Yanlış: Çok şeker diyabet nedeni.

Doğrusu: Şeker hastalığınız yoksa şeker yemeniz bu hastalığa neden olmaz. Rafine şekeri çok tüketmeniz diyabet riskini yükseltir. Tabii ki sofra şekeri, bal ve yüksek fruktoz içeren mısır şurubu vücut için zararlıdır. Şeker tüketimini sınırlandırmayı deneyin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Griple İlgili Doğru Bilinen 8 Yanlış

Griple İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Griple İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Griple İlgili Doğru Bilinen 8 Yanlış yazısını sadece...

Kapat