Besin Kaynağı Dondurma

Besin Kaynağı Dondurma

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Dondurmanın Faydaları Nelerdir? Dondurmanın Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Besin Kaynağı Dondurma ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Dondurma yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bir tatlı çeşididir. Diğer tatlılardan daha hafiftir ve yüksek miktarda süt içermesinden dolayı besin değerleri açısından zengindir. Sütün besleyiciliği dondurmada da vardır; kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum gibi mineraller, A, B2, B12, ve E vitaminlerini içerir. Her mevsim tüketilebilen dondurma; zengin besin içeriği nedeniyle aynı miktarda süte göre daha yüksek oranda enerji, vitamin ve mineral kaynağıdır. Dondurma her mevsim tüketilebiliyor olması nedeniyle süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaları sevmeyenler için iyi seçenektir. Bunun yanında süt ürünlerinin çabuk bozulan ve besin değerlerini hızla yitiren gıdalar olduğu unutulmamalıdır.

Dondurma, besin değerlerinin üstünlüğü, kolay sindirilmesi ve aroması ile ferahlatıcı özelliği nedeniyle zevkle tüketilen bir gıdadır. Dondurmanın kalori değeri diğer baklava, pasta gibi hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür, daha besleyici bir seçimdir. Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktarı ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında haftada 1-2 kez dondurma tüketimi önerilebilir. Dondurmanın günde 100 gramdan fazla tüketilmesi ise kilo sorununa neden olabilir, bu sebeple çok fazla tüketilmemelidir.

Süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortam sağladığı için çok kolay bozulabilir. Üretim esnasında gıda maddeleri tüzüğüne uymayıp sentetik boyaların kullanılması, üretim sonrası dağıtım ve soğuk zincire uymama gibi büyük riskler sonucu; dondurma sağlığı bozabilir. Güvenilir bir marka veya yerden alınmasına dikkat edilmeli, sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanmış olmalıdır. Aksi takdirde sağlıksız bir koşulda üretilmiş dondurma besin zehirlenmesine yol açabilir. Sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve satışa sunulan dondurmalar tüketilmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Limonlu Suyun Bilmediğiniz Faydaları

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir? Limonlu Suyun Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Limonlu Suyun Bilmediğiniz Faydaları ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat