Anasayfa / Alternatif Tıp / Ayurveda / Beş Duyunun Açıklaması
Beş Duyunun Açıklaması

Beş Duyunun Açıklaması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Beş Duyunun Açıklaması Nedir? Beş Duyunun Açıklaması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Beş Duyunun Açıklaması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar…

Beş algı
İnsanların beş duyu organı vardır, bu yüzden de dünyayı beş farklı şekilde algılarlar. Duyu organları kulaklar, deri, gözler, dil ve burundur. Bu duyu organlarının her biri dışsal enerjinin özel bir formunu algılamak ve onu insan vücuduna emmek üzere yapılandırılmıştır.

Beş duyunun açıklaması
Duyu organları tarafından algılanan beş enerji veya unsur pancha mahabhutas veya beş unsur olarak bilinir. Bunlar aşağıdaki isimlerle anılırlar:

  • Akasha (Esir)
  • Vayu (Hava)
  • Tejas (Ateş)
  • Jala (Su)
  • Prthivi (Toprak)

İngilizce çevirilerin orijinal Sanskritçe kelimelerin doğru anlamlarını tam olarak açıklayamayacağına dikkat etmek gerekir. Örneğin Jala, Mahabhutayı “Su” diye çevirerek bardaktaki sıradan içme suyunun zihinsel bir hayalini kastetmiyoruz. Kastedilen daha ziyade, moleküller arasındaki birleştirici güçler ve Jala Mahabhutanın özelliği olan sudaki çekme kuvvetidir.

Mahabhutalar birbirinden oldukça farklı olmalarına rağmen başka bir açıdan da pek çok ortak özelliği paylaşırlar. Örneğin atomun içindeki protonlar, nötronlar, elektronlar ve diğer atomaltı parçacıklar. Prthivi (Toprak) Mahabhutayı temsil eder.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ayurveda Yaşam Bilgisi

Ayurveda Yaşam Bilgisi Nedir? Ayurveda Yaşam Bilgisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayurveda Yaşam Bilgisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat