Benler

Benler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ben Neden Olur, Ben Türleri Nelerdir? Benler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Benler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Benler
İnsanın vücudunun farklı bölgelerinde çıkan benler çoğu zaman zararsız ama tehlikeli olduğu durumlarda vardır. Sağlık için tehlike arz ettiği zamanlarda tedavi edilmesi şarttır. Şimdi sizlere benler hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ben neden çıkar, ben nasıl çıkar, ben türleri nelerdir, ben belirtileri nelerdir, tanısı nasıl yapılır ve ben tedavi yöntemleri nelerdir açıklayacağız.

Hemen herkesin cildinde ben vardır ve bunu o kadar doğal kabul ederiz ki çoğu kez görmeyiz bile. Bazen dudak kenarındaki gibi göze çarpan ve yüze karakteristik bir özellik kazandıran benler öne çıkar ama diğerleri dikkatimizi çekmez. İnsan vücudunda 10 ila 40 adet arasında değişen ben sayısı normal kabul edilir. Ancak ciltte benlerin neden oluştuğuna veya bu benlerin vücutta ne işe yaradığına dair kesin bulgular yoktur.

Pek çok ben, çocuklukta meydana gelir ancak daha ileriki yaşlarda da yeni benler ortaya çıkabilir. Benlerin zaman içerisinde değişime uğraması, bazılarının yıllara yayılan bir süreçte büyümesi ya da tam tersi kaybolması gibi durumlar normaldir. Fakat özellikle yetişkinlerde, bir benin yapısında çok kısa bir süre içerisinde, ani bir değişim, (renk, kanama veya şekil bozukluğu benzeri) bir anormallik göze çarpıyorsa, mutlaka hemen bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Ben Belirtileri ve Semptomları
Tipik bir benin basit, kahverengi bir leke olmasına rağmen, benlerin çoğu çeşitli renklerde, şekillerde ve büyüklüklerde bulunmaktadır. Et renginde, kırmızımsı kahverengi, ortadan koyu kahverengiye doğru veya mavi renkli; ovalden yuvarlağa kadar değişen şekilli ve bir topluiğne başı kadar küçük veya bütün bir organı kaplayacak kadar büyük olabilirler. Çapı 8 inçten fazla olan benler ve doğumda mevcut olanlar özel bir problemdir. En öldürücü cilt kanseri formu olan malign melanom riskini önlemek için çıkarılmalarına ihtiyaç olabilir.

Bir benin yüzeyi pürüzsüz veya kırışıklı, yassı veya kabartılı olabilir. Bir ben bazen yassı ve kahverengi olarak ortaya çıkıp sonra hafifçe kabartılı ve daha açık renkli hale gelebilir. Bazıları küçük bir sap oluşturacak kadar kabartılı hale gelebilirler ve sonunda yavaş yavaş yok olabilirler. Diğerleri basitçe ortadan kaybolur.

Benlerin çoğunun 20 yaş itibariyle gelişmesine rağmen, orta yaşlara kadar görülmeye devam edebilirler. Yaşamınızda benlerin değişime daha uygun oldukları belli bazı zamanlar vardır; örneğin ergenlik ve hamilelikte ve doğum kontrol haplarının kullanımı sırasındaki hormonal değişikliklerden dolayı daha koyu renkli, daha açık renkli ve daha çok olmaları muhtemeldir.

Risk Faktörleri
Benlerin birkaç tipinde kansere dönüşme riski daha fazladır. Bunların arasında bulunanlar şunlardır:

  • Doğumda mevcut olan büyük benler. Doğumda mevcut olan büyük benler, konjenital nevi veya konjenital dev kıllı nevi diye adlandırılır. Bu benler, cilt kanserinin ölümcül bir şekli olan malign (habis) melanom riskinizi arttırabilir. Genellikle, bir yetişkinin avuç içi boyunda olan benler daha fazla riske sahiptir. Doğumda mevcut olan, yetişkin birinin avuç içi boyunda olan ya da daha büyük olan benlerinizi doktorunuzun muayene ettirin.
  • Ailelerin bireylerinde yaygın olan benler. Altı milimetre kadar olup ortalamadan daha büyük ve şekilleri düzensiz benler, atipik (displastik) benler olarak bilinmektedir. Bu benlerin kalıtsal olması mümkündür. Koyu kahverengi, göbeklerinin etrafında daha açık renkli ve düzensiz kenarlı olduğu için, çoğu zaman kızartılmış yumurta gibi tarif edilmektedir. Genel olarak kırmızı ya da bronz gibi görülebilirler. Displazik benleriniz varsa, malign melanom gelişme riskiniz daha yüksektir.
  • Çok sayıda benler. Kalem ucu silgisinden daha büyük boyutlarda çok sayıda beniniz varsa, melanom gelişme riskiniz daha fazladır.

Doktora Başvurma Zamanı
Yirmi yaşından sonra erişkinlik çağında yeni bir ben ortaya çıkarsa, doktorunuza görünün. Aşağıdaki bulgu ve belirtiler tıbbi bir soruna işaret eder:

  • Ağrılı ise
  • Kaşıntı veya yanma varsa
  • Sızıntı veya kanama varsa
  • İltihaplı ise
  • Pullu veya kabuklu ise
  • Aniden farklı boyut, şekil, renk veya yükseklikte değişiklik gösteriyorsa

Eğer herhangi bir ben sizi endişelendiriyorsa, doktorunuza görünün veya bir cilt hatalıkları uzmanına sevk edilmeyi isteyin.

Ben Tarama ve Tanısı
Cilt muayenenizi yapmayı da, önleyici tıbbi bakımınızın bir parçası olarak seçebilirsiniz. Size uygun olan bir program için doktorunuzla görüşün. Genel prensip, 20 ile 39 yaşlar arasında olanlarda her 3 yılda bir ve 40 yaş ve daha üstünde olanlarda her yıl yapmaktır.
Doktorunuz, kafa deriniz, avuç içleriniz, ayak tabanlarınız ve butlarınızın arası da dahil olmak üzere, cildinizi tepeden tırnağa kadar inceleyecektir. Eğer doktorunuz bir benin, kanserli olduğundan kuşkulanırsa, doku örneği alabilir (biyopsi) ve mikroskobik tetkike gönderebilir.

Ciltte Neden Ben Oluşur?
Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler ciltte eşit şekilde dağılır ve derimize rengini verir. Ancak kimi zaman, nedeni bilinmeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar. Saç derisi ve genital bölgeler de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ben oluşabilir.

Bazı bilim adamları benlerin, güneş ışınlarının cilde zarar vermesi sonucu oluştuğunu düşünmektedirler. Güneş ışınlarına maruz kaldıklarında benlerin daha da koyulaştığı görülür. Genellikle zararsız olan benler hamilelik veya ergenlik dönemlerinde de koyulaşabilir.

Güneşin Etkileri
Benlerin neden oluştuğuna dair tıp dünyası yeterince açıklama getirememesine karşın bu benlerin pek çoğunun zararsız olduğu bilinir. Pek çoğu diyoruz çünkü bazı benlerin cilt kanserine dönüşme ihtimali vardır. Farklı cilt kanseri türleri vardır ve bu hastalıklar en çok cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde görülür. Özellikle 20′li yaşlardan sonra, vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin güneşe çıkarken dikkatli olmaları gerekir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretmeye başlayabilir. UV ışınları cilde nüfus ettiğinde, melanosit hücreleri melanin üretmeye başlar. Bu nedenle de ciltte yeni benler oluşabilir ya da var olanlar tehlike oluşturacak biçimde değişime uğrayabilir.

Son yıllarda özellikle güneş ışınlarının zararları konusundaki bilinçlenmenin artmasıyla, yüksek koruma faktörülü kozmetik ürünlerine ve güneş kremlerine ulaşmak artık eskisine göre çok daha kolay. Bu konuda tedbiri elden bırakmayın ve sadece deniz kenarında değil, şehir içinde de, güneşli günlerde mutlaka koruyucu krem sürün.

Genetik Faktörler
Bir kişinin vücudundaki benler üzerinde genetik faktörlerin de rol oynadığı kabul edilir. MC1R adlı genin, bazı kişilerde kansere dönüşen benler görülmesinde etkin bir rolü olduğu belirlenmiştir.

Doğuştan kızıl saçlı ve beyaz tenli kişiler de kötü huylu benlerin oluşması açısından daha yüksek bir risk taşırlar ve özellikle güneş altında çok daha dikkatli olmalıdırlar.

Ben Türleri
Doğumsal pigmente nevüs
Doğuşta mevcut olan bir ben konjenital pigmente nevüs olarak adlandırılır. % 1 Bebekte bu benler görülür. Boyutları birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabilir. Özellikle çok geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanseerine dönüşme olasılığı vardır.

Halo nevüs
Bazı benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır. Bu tip benler çocuklukta ve ergenlik döneminde görülür. Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkar. Bazen renk değişikliği melanom denen cilt kanserinde de görülebilir, eğer şüphe duyulursa biopsi almak gerekebilir.

Çiller
Çiller küçük açık kahve renkli düz deri lekeleridir ve genellikle açık renkli kimselerde görülürler. Genellikle güneşe maruz kalınan alanlarda bulunurlar ve yaz aylarında renkleri koyulaşır.

Sıradışı benler
Sıra dışı benler Clark Nevüs (Atipik nevüs) olarak bilinrler. Bu benler normal olmayan görüntüdedirler. Kenarları düzensiz, büyük boyutta, sıklıkla melanom denen cilt kanserine benzer şekildedirler, fakat çoğunlukla selimdiler. Kaygı uyandıran görünümlerinden dol ayı gerekli olmadığı halde cerrahi olarak çıkarılabilirler. Sıradışı benleri olan kişiler özellikle ailelerinde melanom denen cilt kanseri var ise melanona yakalnma açısında risk taşırlar.

Benlerde Neden Değişiklik Olur?
Zamanla benlerde bazı değişiklikler göze çarpabilir. Yaşla birlikte cildin gerginliğindeki değişiklikler sonucu yüzdeki bir benin daha yana doğru kaydığını veya kolunuzdaki ufak bir benin yıllar içerisinde biraz daha koyulaştığı gözünüze çarpabilir. Ancak bu değişiklik bir günden diğerine fark edilmeyen ve yıllarla ifade edilecek kadar uzun bir süreçte gelişir. Bazen de çocuklukta çıkan benlerin yetişkinlikte kaybolduğu olur.

Öte yandan gözünüze çarpacak şekilde, çok kısa bir sürede bende şekil, renk, büyüklük açısından bir değişiklik söz konusuysa veya bende kanama, kaşıntı, acı gibi şikayetler ortaya çıktıysa hemen bir cilt doktorundan randevu alınmalı ve ben kontrol ettirilmelidir. Benin kurcalanması, benle oynanması, kulaktan dolma yöntemlerle müdahale durumu daha da kötüleştrir ve belki kısa bir tedaviyle iyileşecek bir sorun çok daha ciddi boyutlar kazanabilir.

Benler Kansere Neden Olur Mu?
Bazı benlerin cilt kanserine yol açtığı bilinmektedir. Ben kanseri, yukarıda sözünü ettiğimiz, cilde renk veren melanosit hücrelerinden kaynaklanır. Bu kanser türüne tıpta ‘melanoma‘ (melanom da denir) adı verilir. Melanoma, diğer cilt kanseri türlerine kıysala oldukça tehlikelidir. Buna karşın eğer erken teşhis edilirse, tedavisi mümkündür. İşte bu nedenle derinizdeki benlerde bir tuhaflık gözünüze çarptığında ve hızlı değişiklikler olmaya başladığında hemen doktora gitmeniz tavsiye edilir. Erken teşhis çok önemlidir.

Ben Aldırmak Kansere Neden Olur Mu?
Ben aldırmak kansere neden olmaz. Benlerin kendileri kansere yol açabilir ancak ben aldırmanın kansere neden olduğu görüşü, halk arasında yayılmış, tıbben doğruluğu veya kanıtı olmayan bir inançtır. Bu korkuyla, kansere yol açan benlerini aldırmakta geciken ve bu nedenle erken teşhis şansını kaçıran kişilerden biri olmayın ve doktorunuzun sakıncalı bulduğu benleri aldırmakta gecikmeyin. Ben aldırma yöntemleri arasında şu ara çok konuşulan lazer yöntemini, doktorların hiç tavsiye etmediğini de hatırlatalım.

Ben Kanserinde Kimler Risk Altında?
Doğuştan olan ve doğumsal (konjenital) adı verilen benlerde cilt kanseri riski yüksektir. Yeni doğan bebeklerin yüzde birinde görülür. Bu benler doktor tarafından takip edilmelidir. Büyük olanlar ve risk taşıyanlar doktor tarafından uygun görüldüğünde alınabilir. Yetişkinlikte benlerinizi güneşten sakınmanız ve kendi takibinizi yapmanız, cilt kanserine karşı korunmanız adına önemlidir.

Ailesinde cilt kanseri vakaları olanlar risk grubundadır ve ben konusunu ciddiye alarak, tedbirli davranmaları gerekir.

Diğer bir ben türü, ‘atipik‘ benler de kalıtımsaldır ve 0.6 cm’den büyük olanlar cilt kanseri bakımından riskli gruptadır. Bu benler asimetrik, bozuk şekilli ve renkleri diğer basit benlerden farklı olan benlerdir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkarlar.

Vücudunuzda sizi şüpheye düşüren benler olduğunda, bir cilt doktoruna görünüp benlerinizle ilgili bilgi almanız en güvenli yoldur. Ben aldırmak, gelişmiş tıbbi yöntemler sayesinde artık çok kolay ve riskli benleri vücudunuzda taşımanız için hiçbir neden yok. Profesyonel bir sağlık kuruluşunda ve uzman ellerde olduğunuzdan emin olmanız yeterli.

Son olarak, bir kişinin vücudunda ne kadar çok ben varsa, kanser riski de o kadar fazla olarak kabul edilir.

Erkeklerde melanoma daha çok sırt bölgesinde görülürken, kadınlarda alt bacaklarda görülür. Doktorunuz bir benin risk oluşturduğunu gördüğünde, önce bu benden parça alınarak biyopsi yapılır. Benin kanserli olduğu tespit edilirse basit bir işlemle bu ben alınır. Erken teşhis edilir ve ben hemen alınırsa kanserin yayılması engellenir.

Ben Tedavisi Nasıldır?
Ben tedavisi en çok ertelenen estetik kusurdur.Bu ertelemenin en sık sebebi “dokunursan kanserleşir” yanlış inancıdır.Tedavi edilen ben sonsuza kadar yok olur ve artık olmayan ben kanserleşemez,ben ancak tedavi edilmezse ileriki yaşlarda kanserleşebilir.Diğer taraftan ben kanserleşse bile tedavisi çok kolaydır.Dünyada ben kanserinden ölen insan sayısı yıldırım düşmesinden ölen insan sayısından çok daha azdır.

Ben tedavisi benin rengine,ciltten kabarıklığına ve iyi kötü huylu oluşuna göre değişir.Tedavide hangi teknolojinin kullanılacağı muayene esnasında belirlenir.

Ameliyatla Ben Alma
Artık tarihe karışmış ve hiçbir teknolojinin olmadığı kliniklerce yapılan bir tedavi şeklidir.Benin çapının 2 katına yakın uzunlukta çizgi şeklinde iz kalır ve bu iz benden daha çirkin bir görünüme sebep olur.

Lazerle Ben Tedavi
Koyu renkli ve ciltten kabarık olmayan benler için ideal çözümdür,seanslar halinde uygulanır,2-5 seans sürebilir.Seanslar arası 1 ay civarı tutulur.Tedavi edilen ben tekrarlamaz. Lazerle ben tedavisini daha yakından tanımanız için hazırladığımız videoyu aşağıdan mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi
Ciltten kabarık olan koyu renkli veya cilt rengindeki benlerin tedavisinde kullanılır.Ben işlem esnasında buharlaştırılmış olur.Sivilce izi gibi fark edilmez bir iz kalabilir.Radyo frekansın bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Elektrokoterle Ben Tedavisi
Radyo frekansa benzer bir teknolojidir.Ben aynı anda buharlaştırılır.Tek seans yeterlidir % 10 vakada rötuş gerekebilir.Tedavi sonrası belirsiz bir iz kalabilir.

Dondurarak ben tedavisi (Krio terapi);En eski tedavi yöntemlerindendir.Benin -20,-60 dereceye kadar soğutularak dondurulması işlemidir.Dondurulan ben çürür ve dökülür.Ne kadar derine kadar dondurulduğu fark edilemediği için abartılı iz kalabilir.

Kişi ben tedavisi yapıldığında benden kurulduğu gibi gelecekte olabilecek benin kanserleşme riskindende kurtulmuş olur.Yani bene dokunursanız kanserleşir saçmalığının tam tersi doğrudur.Bene dokunursanız kanserleşir görüşünü destekleyen hiçbir bilimsel veri yoktur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vücuttaki Sivilcelerden Kurtulun

Vücuttaki Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur? Vücuttaki Sivilcelerden Kurtulma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vücuttaki Sivilcelerden Kurtulun yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat