Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek ve Çocuklarda Güvenlik / Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler
Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler

Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
​Bebeğinizi Ev Kazalarından Korumanız İçin Neler Yapmak Gerekir?​ Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

İşte size günlük hayatta aklınıza gelmesi zor olan ama son derece önemli önlemler…


Çekmecelerin kolayca açılamayacağından emin olun
Çocuk güvenlik kilitleri çekmecelerin iç kısımlarına ve köşelerine takılabilir, böylece çocuğunuz küçük parmaklarını çekmecelere sıkıştıramaz. Özellikle banyodaki çekmecelerin, ilaçların durduğu çekmecelerinçatal bıçak çekmecelerinizin mutlaka bir kilit sistemi olmalı.

Odalarınızda, çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerde küçük nesneler olup olmadığını kontrol edin
Evinizin her odasında, çocuğunuzun ilgisini çekecek bir şey olup olmadığını kontrol edin. Bunların içinde çocuğunuzun ağzına sokabileceği büyüklükte olanları çocuğunuzun ulaşamayacağı üst raflarakilitli dolaplara ve ya kutulara kaldırın.

Bebeğinizin ulaşabileceği yerlerdeki bütün dolap kapılarının sağlamlığını kontrol edin
İster dolabın tutacaklarının arasından tahta bir kaşık geçirin, ister gerçek kapı kilitleri edinin, çocuğunuzu riske sokacak durumları, dolaplarınızın sağlamlığından emin olarak ortadan kaldırın. Tencere ve tava dolu bir dolap çocuğunuzun oldukça ilgisini çekebilir.

Bitkileri ulaşamayacağı bir yere kaldırın
Ev içi bitkileri çocukların ve kedilerin dikkatini çekerler. Çocuğunuzun küçük elleri bitkilerin toprakları ve dalları arasında gezinir ve çocuğunuz yanlışlıkla tüm bitkiyi kendi üzerine devirebilir. Ayrıca küçük de olsa bitkileri ortadan kaldırmakta fayda var. Böyleceçocuğunuzun toprak yeme riskinin de önüne geçmiş olursunuz.

Banyo musluğunuzun üzerine koruyucu bir kılıf koyun
Banyo muslukları küçük kafalar ve yüzler için oldukça sert cisimlerdir. Banyo musluklarının üstünü örtmek için tasarlanmış ürünlerden edinebilirsiniz. Bunlar kalın lastik ya da plastikten yapılmışlardır ve musluğun sertliğini yok ederler. Ayrıca, çocuğunuzun sıcak su musluğuyla oynamasını da engellerler.

Masa kenarlarını kaplamak
Masa kenarlarını kaplamak için üretilmiş özel ürünlerden edinebilir ve masalarınızın sivri kenarlarına takabilirsiniz ya da evde kendiniz kalın bir battaniyeyle ya da havluyla kenarları kaplayabilirsiniz.

Tuvalet kapağını kilitleyin
Çocuğunuz, içinde ne olduğunu merak ederek tuvalete kafasını sokabilir ya da küçük cisimler tuvaletin içine düşebilirler. Bunu engellemek ve tuvaletinizi daha güvenli bir yer haline getirmek için bir tuvalet kapağı kilidi edinin.

Kilimlerin altına plastik matlar koyun
Kilimler odanızı daha şık ve sevimli gösterebilir ama bunlar yüzeyde kolayca kaydıkları için yürümeyi öğrenen çocuklar için tehlike arz ederler. Kilimlerinizin altına yerleştireceğiniz plastik matlar ya da çift taraflı bantlar kiliminizin kaymasını önleyecektir.

Dış yüzey örtüleri yerleştirin
Eğer bahçenizde havuzunuz varsaüzerini havuz üstü örtüleriyle kapatın ya da çocukların yaşayabileceği havuz kazalarını önlemek için özel yapılan koruyuculardan edinin (havuz çevresi çiti gibi) Ayrıca etraftaki prizlerinizi çocuk korumalı yaptırın ki meraklı küçük canavarınız parmağını prize sokmasın.

Bu önlemeleri aldıktan sonra eviniz, çocuğunuz için çok daha güvenli bir yer haline gelecektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?

Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma Normaldir?​ Çocuklarda yatak ıslatma sorunu hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Kaç Yaşına Kadar Yatak Islatma...

Kapat