Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde Şaşılık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bazı bebeklerde şaşılık görülebilir. Ancak kimi zaman geçici göz kaymaları olabilir. Bu da şaşılık olarak değerlendirilmemelidir. Şaşılık ve göz kayması ayrı şeylerdir. Genellikle bebeklerde 3 ve 5 aylık dönemlerde göz kaymaları görülebilmektedir. Bunun nedeni göz kaslarının fazla gelişmemiş olmasıdır. Ancak şaşılık da durum farklıdır.

Eğer kayma birkaç haftadan uzun sürdüyse veya ilk 6 ayda göz kayması yaşamayan çocuk daha sonraki dönemde bu sorunu yaşıyorsa mutlaka doktor muayenesi gerekir.

Göz kayması fizyolojik sürecin doğal bir basamağı olabileceği gibi, göz kaslarındaki anatomik bozukluktan veya gözdeki bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bebekte şaşılık genellikle doğumdan hemen sonraki günlerde ya da 2 ile 3 yaş arasında ortaya çıkar. Daha geç yaşta şaşılık görülme oranı oldukça düşüktür.

Bebeğiniz üç aylık veya daha büyükse, şaşı olup olmadığını anlamak için basit bir egzersiz uygulayabilirsiniz:

Elinize renkli bir oyuncak alın ve çocuğun göz hizasında, gözlerine 20 santimetre uzaklıkta tutun. Oyuncağı yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirirken çocuğun gözlerinin bu harekete nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Çocuğun iki gözü de oyuncağı aynı hareketlerle takip ediyorsa şaşılık olmadığı görülecektir.

Ancak göz kaymasını yoğun yaşayan çocuklarda, sonradan geçebileceği düşüncesiyle doktor kontrolü ertelenmemeli, en erken tarihte tedaviye başlanmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı?

Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı? Çocuklarda ateşli havale hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuğu Ateşli Havale Geçirenler Ne Yapmalı yazısını sadece bilgi...

Kapat