Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Bebeklerde Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?
Bebeklerde Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bebeklerde Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde Parmak Emme hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerde Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebeklerde parmak emme sorunu genellikle anne babalar tarafından bir sorun algılanabilir ancak 3-4 yaşına kadar bebeklerde parmak emme durumu bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir. Çünkü bebekler anne rahmindeyken parmak emmeyi öğrenmektedirler.

Parmak emme, bebeğin anneyle iletişim eksikliği veya annenin yanlış tutumlarının bir sonucu olarak sürebilir.

Anne bebeğin yeterince yanında olmuyor, yeterince okşamıyorsa, ona doğru biçimde ilgi göstermiyorsa parmak emme süregiden bir alışkanlık halini alabilir. Annenin bebeği her ağladığında meme vererek susturma yolunu seçmesi de bebekte meme yerine parmak emmeyi bir bağımlılık haline getirebilir.

Sorunu çözmek için doğru adım, emme davranışının değil, altında yatan nedenin üzerine gitmek, çocukla anne ve baba arasındaki iletişimdeki sorunları fark edip değiştirmektir.

Çocuk uzun süre yalnız kalıyorsa, ailesiyle oyun oynayamıyor, yaratıcı oyunlara yönlendirilmiyorsa, durağanlık yaşıyorsa öncelikle bu eksiklerin giderilmesi gerekir.

Parmak emme alışkanlığı gözlenen bebeğin bu davranışı önlenmeye çalışılmamalı, çocuk bu davranışı yüzünden utandırılmamalıdır. Olumlu davranışlar göstermek, çocuğun parmak emmekten uzaklaşması için övgü ve ödül yöntemlerine başvurmak doğru olacaktır. Çocuğun oyuncak olarak benimsediği nesneleri yatağına koymak rahatlatıcı bir etki yapacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir? Bebeklerde Kusma Sebepleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat