Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?
Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir? Bebeklerde Kusma Sebepleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kusma bebeklerde genellikle görülür ve kusma bir tür hastalık değildir. Bir çok hastalığın belirtisi olarak kusma görülebilir. Hatta hiç bir hastalığın yada sağlık sorununun nedeni olmaksızın ilk haftalarda bebeklerde kusma görülebilir.

Bebeğin günde bir veya daha çok öğünde, yediği yemeğin küçük bir kısmını artık halinde ağzından çıkarması normaldir. Bu davranış zaman içinde daha seyrek görülmeye başlanır ve 7 ile 8. ayın sonunda biter.

Bebeklerde kusma bazen hatalı besleme teknikleri sonucu hava yutmalarından kaynaklanabilir. Yemek yedirildikten sonra gazı çıkarılmadan yatağa konan bebek, yuttuğu hava ile birlikte bir miktar yemek artığını da çıkarır.

Annenin meme başının içeri dönük olması da meme emen bebeğin hava yutmasına neden olur. Biberonla beslerken, eğer biberonun delikleri çok küçükse beslenme gereğinden uzun sürebilir; bu sırada bebek aşırı hava yuttuğundan midesi gerilip kusabilir.

Bebeği kalori yönünden zayıf mamalarla veya gereğinden az sıklıkta beslemek gibi aşırı beslemek de mide rahatsızlığı ve kusma yaratabilir. Beslenme sonrası bebeğin fazlaca hareket ettirilmesi kusmaya neden olabilecek bir başka faktördür.

Bebeklerde kusma ciddi hastalıkların işareti de olabilir. Yeni doğan bebeklerde kusma yemek borusu, yemek borusu ile solunum yolları arasındaki açıklık, bağırsak darlığı veya yokluğu, mideden bağırsağa giden yolun kasılması, anüste kapalılık gibi hastalıkların işareti olabilir.

Doğuştan metabolizma hastalıkları da kusmaya yol açabilir. Sağlıklı çocuklarda ani kusmadurumunda üst solunum yolu enfeksiyonu, bağırsak ve mide hastalıkları, zehirlenme, menenjit gibi ihtimaller düşünülmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde Şaşılık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat