Bebekler Ne Zaman Yürürler?

Bebekler Ne Zaman Yürürler?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebekler Ne Zaman Yürürler?​ Bebeklerin yürümeye başladığı zaman hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebekler Ne Zaman Yürürler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebeğiniz yürümeye başladığı zaman yeni bir evreye geçmiş demektir!

Geniş alan
Yürümek, bir bebeğin ilerleteceği yetenekleri arasında en geniş zaman dilimine sahip olanlarından biridir. Bazı bebekler 9 aylıkken yürümeye başlarkenbazıları 18 aylık olana kadar ilk adımlarını bile atmazlar. Çoğunlukla ise, bebekler, 11. ile 15. aylar arasında yürümeye başlarlar. Bu zaman dilimlerinin tümü normal kabul edilir. Eğer bebeğiniz yürümediği için endişeleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yürüme içgüdüsü
Bebekler, yürümeleri gerektiği içgüdüsü ile dünyaya gelirler. Sadece, ilk aylarda bunu başaracak güçleri olmaz.

Fakat, bebeğinizi ayağa kaldırır ve ellerinden tutarsanız hemen yürüme hareketi yapmaya başlayacaklardır. Buna, adım atma refleksi denir.

Yürümek
Bebekler, aşağı yukarı, beyinleri denge unsurunu anlayacak seviyeye geldiği zaman yürüyecek kadar güç kazanmış olurlar. İlk yardımsız adımlarını attıktan sonra, yürümeye başlamaları çok da zaman almayacaktır.

Yürümeye yaklaşırken
Bir bebek, yardımla etrafta gezmeye başladıysa (el, masa… vb.) yürümeye hazırlanıyor demektir. Bebeğinizin ilk adımlarını atabilmesi için ona yardım edin ve ellerinizi onu her an yakalayabilecek kadar yakınında tutarakyavaş yavaş ondan ayırmaya başlayın. Bunu, zamanla ondan, git gide daha uzaklaşarak yapın.

Yürüdükten sonra
Bir bebek yürümeye başladığı zaman yeni bir evreye geçti demektir. Bu nedenle, evinizin, bebeğiniz için güvenli olup olmadığından emin olmalı ve ona göre önlemlerinizi sıkı sıkıya almalısınız. Etraftaki (bebeğinizin ulaşabileceği yükseklikteki) tüm ağır eşyaları ve cam eşyaları kaldırmalı ve hala koymadıysanız, çekmecelere ve dolaplara çocuk kilitleri koymalısınız. Bu yeni evre bebeğinizin merakının da artmasına neden olacaktır.


İlk adımlar, daima en kıymetli anıların arasında yer alır. Onu güvende tutun, cesaretlendirin ve büyüyüp yeni şeyler öğrenmesinin keyfini çıkartın!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?

Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?​ Bebeğinizin kendi başına oturmaya başlaması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne...

Kapat