Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları
Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ Nelerdir? Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebek bakmak iç güdülerimizle ve annelerimizin yardımıyla kolaylaşır. Ama bugün size vereceğimiz birkaç ipucu var ki bunları anneniz bile bilmiyor olabilir.


Bebeğinizi kucaklamanız iyidir
Yıllardır pek çok anne bebeklerini fazla kucaklarına aldıkları için kendilerini suçlu hissettiler. Siz, söylenenlere kulak tıkayın ve bu söylediğimizi tekrarlayın; bir bebeği kucağınıza alarak şımartamazsınız. Araştırmalar, daha sık kucağa alınan ve ihtiyaçları daha çabuk giderilen bebeklerin kendilerine güvenlerinin ve kendilerine saygılarının daha fazla olduğunu kanıtlamıştır. Bebeğinizi kucaklamanız gayet doğal ve güzeldir.

Müzik rahatlatır
Müzik dinlemek bebeğin, sakinleşmesine hatta uyumasına yardımcıdır.


Sterilize etmek sandığınızdan daha kolaydır
Bebeğinizin eşyalarını (emzik, biberon…) sterilize etmek, eski yöntemleri kullanıyorsanız, zaman alabilir. Bunun çok daha pratik bir yolu var.Sterilize etmek istediğiniz bebek eşyalarını bulaşık makinasına atın ama sabun koymayın. Sonra bunları kısa ve sıcak programda yıkayın.

Ağlamak her zaman kolik anlamına gelmez
Bebeklerin kontrolsüz bir şekilde ağlamasının tek sebebi kolik değildir. Reflü de bunun nedenlerinden biri olabilir. Fakat endişelenmeyin, tedavisi oldukça kolaydır.

Uzun süreli uyku sızıntılarından korunun
Eğer bebeğiniz uzun süreler ve derin uykulardan keyif alıyorsa, tuvaletinin kıyafetini ve çarşafını kirletmemesi için maksi bebek bezlerinden kullanın. Eğer bu fikirden hoşlanmadıysanız, ekstra emici bebek bezlerini tercih edebilirsiniz.

Uyku uyumak
Bebeğiniz erken mi kalkıyor? Bebeğinizin odasına ışık geçirmeyen perdelerden asarak biraz daha uyumasını sağlayabilirsiniz. Daha büyük çocuklar içinse, onlara belli bir saatten önce uyanmamaları gerektiğini öğretebilirsiniz.

Bebek ıslak medillerini boşverin
Islak bebek mendilleri hem pahalıdırlar, hem de hassas popoları acıtabilirler. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, ıslak mendile ihtiyacınız yoktur. Çünkü anne sütü alan bebeklerin dışkıları çok düşük asit ve bakteri içerir, bu nedenle de su ve mendille kolayca silinebilir. Anne sütü alan bebeklerin idrarları ise etkisizdir ve bebeğe zarar vermez. Islak bir bezle bebeğinizin altını silmeniz yeterli olacaktır.

Mama yiyen bebekler için ise, hafif bir sabunla ıslatılan bez yeterli olacaktır.

Islanmaya hazır olun
Bebeğinizin altını açtığınızda ve serin havayı hissettiğinde idrarlarını yapmaları çok doğaldır. Bu nedenle, eğer erkek bebek sahibiyseniz, bezi dikkatli ve yavaş bir şekilde açmalı ve sizi yıkamadan önce, idrarını üzerinize yapmasını engellemelisiniz. Dilerseniz bezini açarken bebeğinizin özel yerlerini bir mendille kapatarak idrarı mendilin emmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayakkabıları boşverin
Bebeğiniz yürümeye başlayana kadar ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Fakat mutlaka çorap giymelidirler. Eğer yürümeyen bir bebeğe ayakkabı giydiriyorsanız, bu sadece sizin göz zevkiniz için olacaktır.

Unutmayın, öncelikle bu keyifli dönemin tadını çıkarın ve mümkün olduğunca bebeğinizle zaman geçirin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Annelerin En Sık Yaptıkları Hatalar

Yeni Annelerin En Sık Yaptıkları Hatalar​ Nelerdir? Yeni Annelerin En Sık Yaptıkları Hatalar​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni Annelerin En Sık Yaptıkları...

Kapat