Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler
Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler

Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler Nelerdir? Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Uyumasına Yardımcı Olacak Öneriler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Eğer sizin bebeğiniz doğmadan önceki 8 saatlik uyku düzeninize ihtiyacınız varsa dert etmeyin! Bebeğinize uyku düzeni eğitimi verebilirsiniz.

Unutmayın ki her bebek birbirinden farklıdır. Bazı bebekler kolayca uyurkenbazıları saatlerce uyumazlar. Ama endişelenmeyin, bebeğinize uyku düzeni aşılamanız sadece iki etkene bağlıdır; sabırlı olmak ve kararlı olmak.


Bir bebek günde kaç saat uyumalıdır?
Hepimiz zaman zaman öğle uykusuna yatıp, gece yatma saatimiz geldiğinde uyumakta zorlanabiliyoruz. Fakat bebekler için durum bunun tam tersidir, bebekler öğlen uykusuna yatarlarsaakşamları da rahatça uyuyabilirler. Yani, öğlen uykuları bebekleri gece uykusuna da hazırlar.

Bebekler için öğlen yatılan uyku onları rahatlatır bu da gece uyuyabilmelerine sebep olur. Eğer öğlen uyuyamamışlarsa gece o kadar yorgun olurlar ki uykuya dalmak onlar için daha da zorlaşır.

Gece uyumak için bebeklerin tabii ki de yorgun olmaları gerekir ama çok fazla yorgun olmamalılardır. Bunun için bebeğinizi gündüzleri ve erken öğleden sonrasında uyutun, geç bir öğleden sonrada değil.


Bebeğinizi beslemek ve temiz hava
Bebeğinizi ne kadar ve ne zaman beslediğiniz de onun uykusunu etkileyen bir başka faktördür. Bebekler rahatça uyuyabilmek için tok olmaya ihtiyaç duyarlar ama bu tokluk da ölçülü olmalıdır. Midesi tıka basa dolu bir bebek rahatça uyuyamaz. Bebeği geceleri beslemek ise bebeğin yaşına bağlı olarak değişen bir durumdur. Birçok sağlıklı ve 6 ayın üstündeki bebek geceleri beslenmeye ihtiyaç duymaz. Bu ayın üzerindeki bebeklere sadece ihtiyaçları olduğu zaman gece maması verilmelidir yoksa, bu gece beslenmesi, bebekte bir alışkanlığa dönüşür.

Unutmayın, bebekler de tıpkı bizim gibi temiz havada daha iyi uyurlar. Sahilde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, nasıl da uykunuzun geldiğini ve güzel bir uyku çektiğinizi hatırlayın, bahçede geçirilen güzel bir oyun zamanı bebeğinize de aynı etkiyi yapacaktır. Ayrıca bu önerimizi uygulamak biraz zor olsa da, bebeğinizin daima yerindeyken uykuya daldığından emin olunkollarınızdayken değil. Peki neden? Çünkü, bebekler için, geceleri uyanmak son derece normaldir ve eğer uykuya sizin kollarınızda dalmışsa ve başka bir yerde uyanırsa bu bebeğinizin paniklemesine ve gerilmesine sebep olabilir.

Yine bu sebeple, bebeğinizin beslenirken de uyuya kalmasına izin vermemelisiniz. Tabii ki sırf bu nedenle bebeğiniz her uykuya dalacağı zaman, onu uyandırmak istememeniz gayet normal. Size önerimiz, bebeğinizi beslerken bir şarkı söylemeniz ya da ona bakabileceği resimli bir kitap vermeniz olacaktır.

Ayrıca uyku zamanını mutlu bir zaman yapmayı da unutmayın!

Ne kadar yorgun olsanız da bebeğinizi uyutacağınız zaman televizyonu kapatıp bebeğinize bol bol sevgi ve öpücük vererek mutlu bir şekilde uyuyakalmasını sağlayabilirsiniz.


Bebeğinizin yalnız ağlamasına izin vermeyin
Çoğu zaman anne ve babalara bebeklerinin uykudan önce ağladığı zaman onu yalnız bırakmaları söylenir. Bu bir anne ya da baba için yapması son derece zor bir harekettir ve birçok uzmana göre de hiç gerekli değildir.

Bebeğiniz ağlıyorsa, bu onun stresli ve gergin olduğu anlamına gelirbu nedenle onu yalnız bırakmamalısınız. Küçük homurtular çıkarmasında bir sorun yok ama eğer bebeğiniz ağlıyorsa onunla oturup onu sakinleştirmelisiniz. Eğer gece bebeğiniz uyanırsa, bir süre homurdanmasına izin verin, böylelikle bebeğiniz kendi kendine sakinleşmeyi öğrenecektir.

Ama bebeğiniz sürekli ağlıyorsa belki de onu bir doktora götürmeniz gerekmektedir.


Bebeğinizi yatağınıza almak
Bazı ebeveynler bebekleri ile uyumaya bayılırlar, bazıları ise bunun tehlikeli olduğunu düşünürler.

Bu tamamen kişisel bir tercihtir ve eğer bebeğiniz için güvenli olduğundan eminseniz bir sakıncası yoktur. Fakat bebeğiniz bu duruma alışmasına izin vermemelisiniz. Eğer alışırsa, onu yerinde yatırmanız ve orada uyumasını sağlamanız son derece zor olacaktır.

Bebek sahibi olmak ne kadar zor olsa da, bir o kadar da keyiflidir. Bunun tadını çıkarın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ Nelerdir? Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları​ yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat