Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Beslenmesi / Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret
Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret​ Nedir? Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret​​​​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Pek çok çocuk doktoru, bebeğinize ilk katı gıdayı 4-6. aylar arasında vermenizi önerir. Fakat bütün bebekler birbirlerinden farklıdırlar. Bebeğinin tam olarak hazır olup olmadığını ancak anne ve baba anlar. Eğer sizin de aklınızda soru işaretleri varsa bu yazımız size yardımcı olacaktır.


1- Yaş
Bebekler 4.-6. aylar arasında katı gıda yemeye hazır olurlar. Fakat pek çok doktor bu fikirden vazgeçmiştir ve ilk 6 ayda bebeğe sadece anne sütü ya da mama vermenizi önermektedirler. Bunun sebebi, bebeklerin sindirim sistemlerinin ilk 6 ay tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Yapılacak en doğru şey bu konuyu doktorunuzla konuşmanızdır.

2- Çıkartma refleksinin ortadan kalkması
Çıkartma refleksi, bebeğin ağzındaki şeyi diliyle dışarı atmasıdır. Bu, 4. ay civarında ortadan kalkar. Bu dönemde çocuğunuzun çıkartma refleksini yakından takip edin. Bu hareket oradan kalktığında bebeğinizi katı gıdalarla beslemeye başlayabilirsiniz.

3- İlgi
Eğer bebeğiniz yiyecek yediğiniz zaman sizi izlemeye başladıysa katı gıda denemeye hazır olabilir.

4- Kilo artışı
Bazı uzmanlar, bebeklerin, doğum kilolarının iki katına ulaştıkları zamandan önce katı gıdaya geçmelerinin doğru olmadığını düşünürler.

5- Kafa kontrolü
Bebeğinizin kendi kafasını kendi tutmaya başlamadan katı gıdalarla tanışması doğru değildir. Bebeğiniz başını kendi başına tutmaya başlayabildiği zaman onu katı gıdalarla tanıştırmaya başlayabilirsiniz.

6- Oturmak
Kendi başına oturamayan bir bebeğe katı gıda veremezsiniz. Bunu denerseniz bebeğiniz boğulabilir. Bebeğiniz uzun bir süre kendi başına oturamıyorsa katı gıdalara hazır değil demektir.

7- İştah artışı
İlk 6 ay boyunca bebeğiniz biberonu ile ya da günde birkaç kez emzirme ile mutludur ve kolayca doyar. Fakat aniden bebeğiniz sürekli aç görünmeye başladıysa onu katı gıdalarla tanıştırmak iyi bir fikir olabilir.

Siz yine de bu kararı vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler

Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​​ Nelerdir? Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​​​​ yazısını...

Kapat