Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler
Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler​

Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler Nelerdir? Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Emeklemesini Sağlayacak Öneriler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​​​Bebekler için emeklemek neden önemlidir ve siz onu bunu yapması için nasıl cesaretlendirebilirsiniz?


Bebeğinizin komando şeklinde emeklemesi ya da karnının üzerinden sürünerek hareket etmesi fark etmez. Bebeğiniz bu şekilde ilerleyebildiği sürece bunların hepsi emekleme anlamına gelir.


Bebekler ne zaman emeklemelidirler?
Bebekler elleri ve dizleri üzerinde durmaya ve ileri geri sallanmaya 6 aylıkken başlarlar. Daha 1-2 ay, bu şekilde ilerlemeye başlamayacak olsalar da, bazı bebekler klasik anlamda asla emeklemezler. Bunun yerine yuvarlanırlarbütün işi bir bacaklarıyla yapıp, diğerini yanına sürüklerler ya da ordudakiler gibi emeklerler.

Emeklemenin önemi
Bazı bebekler, geleneksel emeklemeyi es geçer ve direkt yürümeye başlarlar. Ama, emeklemenin birçok faydası vardır. Emeklemek,bebeklerin bacaklarını güçlendirir ve böylece ilerleyen zamanlarda yürümeye başlarlar. Emeklemek ve sürünmek, bunun başlama zamanı ve ne kadar sürdüğü bebeğin beyninin nasıl çalıştığını gösterir. Emeklemeyi atlamakileride öğrenme güçlüğü riskinin artmasına sebep olur.

Emeklemesini sağlayın
Bazen bebekler emeklemek için biraz cesarete ihtiyaç duyarlar. İşte size yardımcı olmanızı sağlayacak birkaç teknik;

  • Göbek zamanı: Emekleme yeteneğini geliştirmesi için en iyi vakit göbeğinin üzerinde geçirdiği vakittir. Çoğu bebek bundan hoşlanmasa da, göbek üzerinde geçirilen zamanlar emeklemenin anahtarıdır.
  • Ayna zamanı: Bazen bebeğinizin en iyi destekçisi yine kendisidir. Bebeğinizin önüne bir ayna koyun ve ”oyun arkadaşına’’ doğru emeklemesini izleyin.
  • Banyo havlusu ve oyuncak ikilisi: Bebeğinizin göbeğinin altına tıpkı bir salıncakmış gibi banyo havlusu koymak bacaklarının ve kollarının ihtiyacı olan desteği sağlar. Biraz daha az çaba ve ileride duran, uzanmak istediği bir oyuncakla, en kısa zamanda emeklemeye başlayacaktır.
  • Onu destekleyin: Bazen, bebeğinizin tek ihtiyacı biraz yardımdır. Ellerinizi, bebeğiniz göbeğinin üzerindeyken, ayaklarının arkasına yerleştirin ve kendisini itebileceği bir alan sağlayın. Böylelikle işin sırrını anlayacaktır.
  • Onun en büyük destekçisi olun: Ona ihtiyacı olan desteği ve cesareti verin ve bu zor süreçte sıkılmasını engelleyerek onu heveslendirin.


Ne zaman endişe etmeli?
Eğer bebeğiniz 9 aylıksa ve eşyaların arasında geziniyorsa buonun motor gelişimini gayet normal olduğu anlamına gelir. Eğer bebeğinizin gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, bunu en kısa zamanda doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.


Bebek bir kere hareketli olduğunda etrafı bebeklere göre güvenli hale getirmek her zamankinden daha önemli hale gelecektir. Ayrıca, her bebeğin farklı şekilde gelişimini ilerlettiğini unutmayın. Bazı bebekler emeklemeyi es geçerek, direkt yürümeye başlayabilirler. Böyle bir durumda tek endişe etmeniz gereken şey ona yetişmeniz olmalıdır!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerin Acıları Anne Kucağında Diniyor

Bebeklerin Acıları Anne Kucağında Diniyor Mu? Bebeklerin Acıları Anne Kucağında Diniyor hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerin Acıları Anne Kucağında Diniyor yazısını sadece...

Kapat