Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Beslenmesi / Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi
Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi

Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi​​ Nasıl Olur? Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin 1 Yaşına Gelene Kadar Beslenmesi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

İşte size bebeğinizin doğumundan 1 yaşına kadar olan beslenmesi konusunda yardımcı olacağını umduğumuz yazımız.


Neden en iyisi anne sütüdür?
Bu kadar basit; en doğru yöntem bebeğinize anne sütü vermektir. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez ve anne sütü alan bebeklerin daha sağlıklı oldukları araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Anne sütünün en hayret verici özelliği, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre şekillenmesidir. Bebeğinizin doğumundan sonraki birkaç gün, kolostrum denilen ve bebek için çok büyük önem taşıyan bir süt salgılarsınız. Bu süt, antikorlarla doludur ve protein açısından zengindir. Şeker ve yağı içerisinde fazla bulundurmadığı için yeni doğan tarafından kolayca sindirilebilir. Kolostrumdan sonra, vücudunuz, başka bir tür süt salgılamaya başlar, bu süt, daha çok protein, yağ ve şekere sahiptir ve bu, bebeğinizin büyümek ve gelişmek için ihtiyacı olan besinleri sağlar.

Hazır mamalarla ilgili gerçekler
Faydaları bir kenara bırakalım. Bazı kadınlar bebeklerini emziremezler, bazıları emzirmemeyi tercih ederler ya da kısa bir süre emzirirler. Böyle durumlarda çare, mamalardır.

İnek sütü mü, soya sütü mü, hipoalerjenik süt mü?
Demir takviyeli, inek sütlü mamalar genellikle en çok tercih edilenlerdir. Bazı anneler, inek sütü içeren mamaları, alerjik reaksiyon riski sebebiyle, bebeklerine vermekten korkarlar. Fakat yeni doğanların sadece %3 ya da %4’ü inek sütüne karşı alerji gösterilerr. Eğer ailenizin böyle bir geçmişi varsa, doktorunuza bunu bildirin ki, size en doğru mamayı önerebilsin.

Şaşırtıcı bir şekilde, soya temelli mamalar süt alerjisi olan bebekler için iyi seçenekler değildirler. Ama hayvansal gıda tüketmeyen aileler için iyi bir seçenektirler.

Toz halinde, hazır olanlar ya da konsantre mamalar

  • Bu üç mama tipi de birbirleriyle değiştirilebilirler.
  • Toz formül sürekli biberonla beslenen bebeğe sahip çiftler için daha ekonomik olabilir.
  • Eğer bebeğiniz arada bir biberonla beslenmeyi seviyorsa, hazır mamalar size daha uygundurlar fakat ekonomik açıdan daha pahalıdırlar. Üstelik açıldıktan 48 saat sonra tüketilemez hale gelirler ve atmanız gerekir.
  • Konsantre bir mamayı tercih ediyorsanız, hazırlama talimatlarına harfiyen uymalısınızdır.


Katı gıdalar
Ebeveynler çocuklarını kaşıkla beslemeyi dört gözle beklerler.

Çok erken başlamayın
İlk 6 ay anne sütünün ne kadar önemli olduğunu artık bütün dünya biliyor fakat bazı uzmanlar bebeklerin sisteminin 4. aydan itibaren katı gıdalar almak için hazır olduğu görüşündeler. 6 aylıktan itibaren katı gıda vermek daha çok tercih edilen bir durum olmakla beraber, bebeğiniz 4. ve ya 5. aylarda katı gıdaya çok ilgi gösteriyor veya emzirildikten sonra aç kalıyor gibiyse doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz.

Yavaş yavaş alıştırın
Başlangıçta bebeğinizi günde 1 veya 2 defa katı gıda ile besleyin. 8 aylık olduğu zaman bunu günde 3 defaya çıkartın. Pişmiş ve ezilmiş sebzeler başlangıç için iyi seçeneklerdir.

İlginç tutun
Bebeğinizin beslenmesine yeni tatlar ve dokular ekleyin. Bazı gıdalarla ilgili önerilerimizi dikkatlice okuyun;

  • 6 aylıkken; bebek mamaları ve püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler.
  • 7 aylıkken; kavanozlanmış etli bebek maması
  • 8 aylıkken; ezilmiş sofra yemekleri, mesela; iyice haşlanmış tatlı patates, taze, yumuşak meyveler, iyi pişmiş havuç.
  • 9 aylıkken; ince, küp küp doğranmış sebzeler (iyi pişmiş yeşil fasulyeler, brokoli, muz…)
  • 1 yaş; Yumurta (ailede yumurta alerjisi yoksa)
  • 1 yıldan sonra; peynir ve tam yağlı süt


Bu bilgileri göz önünde bulundurun ve tabii en önemlisi doktorunuzdan onay alın, böylece bebeğinizin 1 yaşına gelene kadar en sağlıklı biçimde beslendiğinden emin olabilirisiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım?

Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım? Bebeğinizi Katı Gıdalarla Tanıştırmak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım​​ yazısını sadece bilgi...

Kapat