Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir?
Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir?

Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir? Bebeğinizi Uyutmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

Yeni doğmuş bebekleri olan ailelerin, bebeklerinin hiç uyumamasından şikayet etmeleri çok rastlanan bir durumdur.

Yeni doğmuş bir bebeğin uyumasını sağlamak kolay değildir. Ebeveynlerin kafasına; “Bebeğim tek başına uyuyabilir mi?”“Bebeğim yeterince ısınıyor mu?” gibi soruların takılması da gayet doğaldır. İşte size bebeğinizi rahatça uyutmanızı sağlayacak altın öneriler;

Bebeğinizin güvenle uyumasını sağlayacak bu 10 kuralı unutmayın;


1. Bebeğinizi karnının üstüne yatırmayın
Uzun yıllar boyu doğru uyku pozisyonunun bu olduğu düşünüldü ama son zamanlarda uzmanlar bebeklerin sırtüstü yatırılmasının Ani Bebek Ölümü Sendromu’nu ve uykuda bebek ölümü riskini azalttığını söylüyorlar. Bebekler, karın üstü yatırıldıkları zaman, kendi başlarına dönmek ve ya hareket etmek için yeterli güce sahip olmuyorlar, bu da boğulma risklerinin olmasına sebep oluyor. Fakat sırt üstü yatan bebeklerin yüzlerini istedikleri yöne hareket ettirme ve nefes alma özgürlükleri oluyor. 6 aydan sonra ise bebeklerin istedikleri gibi uyumalarında bir sakınca yok çünkü istedikleri yönlere hareket edecek gücü de kazanmış oluyorlar (karın üstü bile yatsalar kendilerini döndürecek güçleri oluyor).

2. Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar beşiğindeki parmaklıkları sabitleyin
Beşiğinizin parmaklıklarının 6 cm’den küçük aralıklara sahip olduğuna emin olun, böylelikle bebeğiniz parmaklıkların arasından geçemez.

3. Karyolasını tahta çıtalı seçin
Bu, ev tozu akarlarının oluşmasını azaltır ve çocuğunuzun solunum alerjisi olması riskini azaltır.

4. Bebeğinizle birlikte uyuyun
İlk haftalarda bebeğinizin yalnız uyuması fikri sizi tedirgin edebilir. İsterseniz bebeğinizi kendi yatağınıza yakın bir beşikte uyutabilirsiniz. Zaten bebeğinizin hayatının ilk 6 ayında sizinle uyuması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

5. Bebeğinizin şiltesi sıkı ve karyolasına tam uygun olmalı
Gerektiğinden küçük bir şilte bebeğinizin düşebileceği bir alan ortaya çıkarır. Asla ikinci el şilte kullanmayın.

6. Bebeğinizin beşiğine asla yastık ve yorgan koymayın
Bebekler yastıklarla kolayca boğulabilir veya kendilerini içlerine gömüp geri çıkamayabilirler. Ayrıca aşırı ısınma tehlikeleri de vardır.

7. Bebeğinize rahat bir ortam sağlayın
Bebeğinizin beşiğindeki parmaklıklara tampon olması için bir yüzey koyun ki bebeğiniz için rahat bir ortam sağlayın (bazı bebekler bir yere yaslanarak uyumayı daha rahatlatıcı bulurlar). Bu kullandığınız koruyucu kumaş ya da yüzeyi düzenli bir şekilde yıkamayı unutmayın çünkübebeklerin kafaları çok terler.

8. Uyku ekipmanlarını bebeğinizin büyümesine göre ayarlayın
Bebeğiniz çok küçükken bebeğinizi çevreleyecek ve onu uyandırmadan rahatça taşıyabileceğiniz küçük bir beşik seçin. İlk 3 ay kundaklama yöntemiyle bebeğinizi sarabilirsiniz, bu bebeğinize anne rahminde hissi vereceği ve karnına hafifçe (çok hafif) baskı yapacağı için iyi bir tercihtir (karına uygulanan hafif baskı, bebekler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir).

9. Oda sıcaklığına dikkat edin
Oda ısısı 19 derece ya da 19 dereceden aşağıda olmalıdır. Odadaki termometrenizden ısısını arada kontrol etmenizde fayda var. Çünkü oda sıcak olursa bebeğin vücut ısısı artar ve bu bebeğe zararlıdır.

10. Evin hiçbir yerinde sigara içmeyin
Pasif içicilik yeni doğmuş bir bebek için çok zararlıdır ve solunum problemleri geceleri artar. Eğer sigara içiyorsanız, kıyafetlerinizi değiştirin ve bebeğinizin yakınına giderken ellerinizi mutlaka yıkayın.


Özellikle yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, uyku problemi yaşamanız ve zorluklar çekmeniz mümkündür. Sabırlı olun, kendi düzeninizi kurduktan ve bebeğiniz biraz büyüdükten sonra her şey çok daha keyifli olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir yazısını...

Kapat