Bebeğinizi Emzirmenin Yolları

Bebeğinizi Emzirmenin Yolları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​ Nelerdir? Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Bebeğiniz için en önemli besin: ANNE SÜTÜ

Bebeğinizin beslenmesi yalnızca bir beslenme meselesi değil aynı zamanda onu rahat ettirme ve onunla iletişim kurma meselesidir. Emzirme zamanını onunla göz teması kurmak ve onu kucaklamak için kullanmak, aranızdaki bağı güçlendirmek için harika bir yoldur. Ayrıca bu zaman minik bebeğinizle konuşmanız için mükemmel bir andır.

Bebeğinizi emzirmek size ve bebeğinize birçok fayda sağlar. Emzirmek, daha yüksek IQ’ya sahip sağlıklı bir bebektenhamilelik kilolarını daha hızlı bir şekilde veren ve daha fazla boş zamanı olan bir anneye kadar, iki taraftaki herkes için en iyisidir. Sağlıkla ilgili yararlarının yanı sıra, diğer besleme yöntemlerinden çok daha ucuzdur.


Emzirme pozisyonunu nasıl seçersiniz?
Oturarak ya da yatar vaziyette, bebeğinize meme vermek için herhangi bir pozisyonu seçebilirsiniz. Yalnızca seçtiğiniz pozisyon, bebeğiniz ve onun ihtiyaçları için size en iyi emzirme pozisyonunu sağlamalıdır. Bu bebeğinizin yaşına, sizin rahatlık durumunuza ve hatta günün saatine bağlı olarak değişebilir. Birçok kadın dik bir şekilde oturup bebeğini beşik gibi kucaklarında tutmalarını sağlayan beşik pozisyonunu tercih eder. Bu pozisyondayken bir elinizle bebeğinizi tutarken diğer elinizle göğsünüzü destekleyebilir ya da hareket ettirebilirsiniz.

Emzirirken bebeğinizi nasıl desteklersiniz?
Hangi pozisyonda karar kılarsanız kılın, ihtiyacınız olduğunda destek almaktan çekinmeyin. Bebeğinizi destekleyip onun dik durmasını sağlayacak bir emzirme yastığı ya da herhangi bir yastık, boynunuz ve sırtınızdaki gerginliği azaltacaktır. Eğer çok yeni bir anneyseniz ve emzirirken gerçekten zorlanıyorsanız, çevrenizdeki daha tecrübeli annelerden yardım isteyebilirsiniz.

Bu iş için süslü yastıklar satın almayı tercih edebilirsiniz ancak çoğu annenin, kollarını yüksekte tutan herhangi bir nesne, kaslarındaki yorgunluğu azaltmak için yeterli olacaktır. Çünkü emzirmek için üretilmiş yastıklar birçok anneye gereksiz bir lüks gibi gelmektedir. Ancak ikizleriniz varsa, bu iş için özel olarak üretilmiş yastıklar gerçekten faydalı bir seçenek olabilir.

Bebeğinizin göğsünüzdeki duruşu nasıl olmalı?
Bebeğinizin ağzıyla memenizi iyice kavramasırahat bir emzirmenin en önemli kısımlarından biridir. Bu da, doğrudan bebeğinizin iyi bir pozisyonda olmasıyla ilgilidir. Bebeğinizsizinle göbek göbeğe ve çenesi göğsünüze dayanmış olmalıdır. Bebeğinizin başı düzgün bir pozisyonda değilse, bu hem onun rahat emmesini zorlaştırır, hem de göğüslerinizde yaraların oluşmasına neden olabilir.

Daha büyük bebekler meme emerken hareket etme eğiliminde olurlar. Bu hareketlilik genellikle anneye acı vermez. Fakat yeni doğan bebeğinizin, bu büyük bebeklerin dikkatsiz alışkanlığını edinmesine izin vermeyin, çünkü süt emen akrobatların daha sonraki aşamalarda edindikleri pozisyonlar onlar için iyi değildir.

Bebeğinizi göğsünüze nasıl yerleştirmelisiniz?
Bir elinizi göğsünüzü tutmak ve onu düzgün bir şekilde bebeğinize sunmak için kullanın. Bebeğiniz, areola dokusunun (memenin daha koyu renkli olan kısmı, meme başı çevresi) yeterli bir kısmını almak için zaten ağzını açacaktır. O, ağzını açtığında, onu biraz daha kendinize doğru yaklaştırıp, emmesine izin verin ve onu izleyin.

İlk seferinde bebeğinizi memenize düzgün yerleştiremediyseniz, emmeye devam etmesine izin vermeyin. Bu göğüslerinizin yara olmasına neden olabilir. Bebeğinizi göğsünüzden uzaklaştırıp yeniden deneyin. Onu, memenize iyice yerleştirmek için bunu birkaç kez tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Bebeğiniz emmeyi öğrendikçe bu çok daha kolaylaşacaktır.

Bebeğiniz meme emerken nelere dikkat etmelisiniz?
Bebeğinizi emzirirken her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bebeğinizin dudakları memenizi tamamen kavramalıdır, bu yüzden emzirirken, onun alt dudağını biraz aşağıya doğru çekerseniz, dilinin memenizin etrafında kıvrıldığını görürsünüz. Ayrıca bebeğiniz aktif bir şekilde meme emerken, onun yutkunduğunu duyabilir ve kulaklarının hareket ettiğini görebilirsiniz.

Emzirmeyi bitirirken ne yapmalısınız?
Bebeğiniz mola verdiğinde, meme değiştirmeniz gerektiğinde ya da emzirmeniz bittiğinde yalnızca, parmağınızı nazik bir şekilde bebeğinizin ağzının yan tarafından sokarak, memenizi bırakmasını sağlayın. Bunu yapmazsanız canınız çok acıyabilir. Daha sonra aynı şekilde bebeğinize diğer memenizi sunabilirsiniz.

Bebeğinizi emzirmek zamanla çok daha kolaylaşacak ve aranızdaki bağı iyice kuvvetlendirecektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
5 Lezzetli Bebek Maması Tarifi

Bebeğiniz için kendi başınıza yapabileceğiniz mama tariflerinizin olması hem onun ihtiyacı olan gıdaları aldığından emin olmanızı, hem de sağlıklı ve...

Kapat