Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?
Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Bebeğinize banyo yaptırırken dikkat edeceğiniz bir kaç nokta sayesinde, banyolarınız çok daha keyifli hale gelebilir.

Bebeklerine banyo yaptırmak annelerin en sevdiği işlerden biridir. Bu hem anne hem de bebek için inanılmaz rahatlatıcı bir zaman olabilir. Bebeğiniz, ilk çocuğunuz değilse diğer çocuklarınız da bebeğinizi yıkamak için geçirdiğiniz zamandan çok keyif alacaklardır. Bu makalede size en temel bebek banyosu kurallarını vereceğiz. Fakat bu noktada en önemlisi, onu yıkarken bebeğinizle konuşmanızdır. Aklınıza ona anlatacak bir şey gelmiyorsa, yaptığınız şeyi adım adım ona anlatmayı deneyin. Bebekler bu tür etkileşimlere bayılırlar. Ayrıca bu onların beyinlerinin uyarılmasına neden olur ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.


Tüm banyo malzemelerinizi yanınıza alın
Bir bebekle, bir şeyler yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken, ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınıza almanızdır! Bu yüzden minik bebeğinize banyo yaptırmaya başlamadan önce yanınıza bir havlubir banyo lifi ve kullanmak istediğiniz sabun ve losyonu almayı kesinlikle ihmal etmeyin. İhtiyacınız olabilecek her şeyi el altında bulundurmanız olası kazaları önleyecektir. Ayrıca tüm banyo süresince kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizi hiçbir zaman yalnız bırakmamanız için banyo sırasında kullanacağınız her şeyin ulaşabileceğiniz bir yerde olmasına özen gösterin.

Banyo ortamı
Normal bir küvet, bebek küveti ya da içine su koyabileceğiniz herhangi bir kap, bebeğinizi nerede yıkayacak olursanız olun, suyun az ve uygun sıcaklıkta (yaklaşık 37-38 Santigrat) olması gerekmektedir. Birçok anne suyun sıcaklığını derinin en hassas olduğu yer olan bilekleriyle ölçerler. Ayrıca bebeğinizi yıkadığınız yerin de yeterince sıcak olduğundan ve herhangi bir hava akımının olmadığından emin olun.

Soyunun-Dökünün: Bebeğinizin kıyafetlerini çıkarmak
Şimdi sıra geldi bebeğinizi soymaya. Bebeğinizin kıyafetlerini çıkarırken onunla konuşun. Onu kendinize yakın tutun ve kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Bebeğiniz çıplak olmayı sevmiyorsa, ilk birkaç hafta sünger banyosu yapmayı deneyin. Bebeğinizi yavaşça soyup onu bir havluya sarın ve yalnızca sildiğiniz yerini açıkta bırakın. Genellikle daha sonraki dönemlerde bebeğinizi normal küvette yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bebeğinizi yıkamak
Bebeğinizi küvete yavaşça koyun fakat güvenlik açısından bir elinizle bebeğinizi her zaman tutun. Diğer elinizle banyo lifiniz alın ve bebeğinizi yıkamaya başlayın. Her zaman önce bebeğinizin yüzünü ve boynunudaha sonra ise minik bedenini ve bezini bağladığınız bölgeyi yıkamaya özen gösterin. Birçok bebek şampuanı, bebeğinizin saçlarını yıkamanız için uygundur. Yine de bebeğinizin hassas cildinde sabun kullanmamayı da tercih edebilirsiniz.

Banyo zamanını bitirmek
Bebeğinizi yıkadıktan sonra onu bir havluya sarın. Banyo malzemelerini daha sonra toparlayabilirsiniz. Havluyla bebeğinizi kurulayın. İsterseniz banyodan sonra bebeğinize bebek losyonu sürebilirsiniz, ancak birçok bebekte bu tür losyonların kullanılmasına gerek yoktur. Temiz bir bebek bezi çıkarın ve bebeğinizin altını bağlayın. Bebeğiniz uyuduktan ya da onu başka birine teslim ettikten sonra, banyo malzemelerini toparlayabilirsiniz.

Bebeğinizi yıkamanın diğer yolları
Yukarıda anlatılanlar birçok insanın kullandığı geleneksel bir yol olsa da, her şeyde olduğu gibi bebeğinizi yıkamanın da alternatif yolları mevcuttur. Bu diğer yollardan bizim en sevdiğimiz, annenin banyo yaparken bebeğini de yanına almasıdır. Özellikle bebeğiniz huzursuz ya da hastaysa bu bebeğinizi yıkamanız için gerçekten iyi bir yoldur. Bebekler tensel teması çok sever. Bu iş için yalnızca bebeğinizi kucağınıza almanız yeterlidir. Bebeğinizin banyosu bittikten sonra, bebeğinizi ya başka birine teslim edip, kendi banyonuzu bitirebilir ya da hemen çıkıp bebeğinizle ilgilenebilirsiniz. Bu, meme emmekte zorlanan bebekler için de gerçekten işe yarar bir tekniktir. Su ve tensel temas, bebeklerin yeterince rahatlamasını ve böylece onu daha etkili bir biçimde doyurmanızı sağlayabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir?

Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir? Bebeğinizi Uyutmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizi Uyutmanın Yolları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat