Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?
Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​

Bebeğiniz uyurken, onu tehlikelerden korumak için bazı yöntemler denemek ve bazı yöntemlerden de uzak durmak çok önemlidir.

Bebeklerin doğru uyuma şekilleri konusundaki öneriler yetkililer tarafından sürekli değiştiriliyor. Biz size bugün birçok annenin deneyimlediği konular hakkında bilgi vermeyi uygun gördük. Ama unutmayın ki her anne kendi bebeğinin tercihlerini içgüdüsel olarak bilir ve tercih eder. Bugün bebeğinizin güvenli bir uyku uyuyabilmesi için birkaç temel öğeyi biz size belirtelim, gerisi sizin tercihlerinize kalsın.


Boğulma tehlikesine dikkat
Ne kadar tatlı olurlarsa olsunlar yumuşak oyuncaklar bebeğinizin yatağına konması için iyi tercihler değillerdir. İlla ki yatağa yumuşak oyuncaklar koymak istiyorsanız bebeğinizin ulaşamayacağı bir köşeye düzgünce yerleştirebilir ve bebeğiniz uyuyacağı zaman oyuncakları yatağından alabilirsiniz. Bebeği boğabilecek diğer eşyalar ise yastık, ağır battaniye ve yorganlardır. Bebekler zaten 2 yaşına gelene kadar yastığa ihtiyaç duymazlar. Bebeğinizi ağır battaniyeler ile örtmek yerine kolları geçirmeli model olan battaniyeler ve ya tek parça kalın tulumlar kullanabilirsiniz. Eğer bebeğinizin üzerini bir şey ile örtecekseniz ince bir çarşafı tercih etmenizi öneririz. Eğer bir battaniye ile örtmek istiyorsanız battaniyeyi bebeğinizin göğüs hizasından yukarı çekmemelisiniz ve battaniyeyi yatağının iki tarafına iyice sıkıştırmalısınız ki bebeğiniz battaniyenin şeklini bozup kendisi için bir tehlike yaratmasın. Bazı doktorlar daha da çok önlem alıp, bebek yatağından köşelere konulan yumuşak kumaşları bile çıkarmanızı önerirler. Siz ne önlem alırsanız alın bebeğinizin yatağın ortasında yattığına emin olarak işe başlayın.


Doğru pozisyon
Eskiden bebeklerin yüzüstü yatmasının doğru pozisyon olduğu söylenirdi şimdilerde ise uzmanlar tarafından bunun tam tersi yani bebeğin sırt üstü yatması gerektiği söyleniyor. Unutmayın ki her bebek farklı bir yatma biçimini sevebilir. Mesela bebeğiniz bir yana dönerek uyumayı tercih ediyorsa, bebeğinizin döndüğü tarafı arada değiştirin böylece yatağın şeklinin bozulmasını da engellersiniz.


Bebeğinize yakın uyumak
Birçok doktor bebeğiniz ile uyumanızı önermez. Bebeğinizi bir beşikte yakınınızda tutmak daha iyi bir tercihtir. Ama bebeğinizin üzerine uyku sırasında yuvarlanmayacağınıza ve onun düşmesine sebep olmayacağınıza emin olduğunuz bir mesafede tuttuğunuz süreceona yakın uyumanız sakıncalı değildir. Bazı durumlarda bebeğinizin güvenliği için (kendi kendisine kazandığı yanlış bir alışkanlık ya da başka sebeplerle) onunla uyumanız gerekebilir. Böyle bir durum gerektiğinde bebeğiniz ile aranıza onu koruyacak ve üzerine yuvarlanmanızı engelleyecek yumuşak bir şeyler (mesela emzirme yastığı) yerleştirebilirsiniz. Böylece bebeğinizle aranıza güvenli bir engel koymuş olursunuz.


Emzik kullanmak
Bazı uzmanlara göre emzikler ani bebek ölümü sendromunu engellemeye yardımcıdır. Çünkü emzik bebeğin vücudu kendisini tam olarak hareketli tutmayı öğrenmeden ağır uykuya dalma riskini minimuma indirir. Fakat bazı uzmanlar emziğe karşı çıkmaktadır çünkü bebeğin meme emme rutinini bozduğunu düşünmektedirler.


Emzirerek uyumak
Bazı uzmanlar size bunun güvenli olmadığını söyleyebilir ama zaman göstermiştir ki emzirme ve beraber uyumak genelde çok rastlanan bir durumdur. Anne ile beraber uyuyan bebeklerde hemen hemen hiç ani bebek ölümü sendromuna rastlanmamıştır. Bunun sebebi, bebeğin anne ile uyurken, annesinin uyku şeklini taklit etmesidir ve annenin yanında olmak bebeğin daha kolay uyarılmasına, daha sık meme emmek istemesine neden olur ve bu da ani bebek ölümü sendromu riskini minimuma indirir.

Ani bebek ölümü sendromu, şişeler ve beşikler kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır ve 1902’de emzirmek ve bebekle beraber uyumak tekrar popüler olmaya başlamasından itibaren ani bebek ölümü vakalarında azalma olmuştur. Bu yüzden doktorlarınızın sizi bebeğinizle beraber uyuma konusunda korkutmasına izin vermeyin, dikkatli bir şekilde beraber uyumanın artı ve eksilerini düşünün ve sizin için hangisinin doğru olduğunu hissediyorsanız onu seçin. Unutmayın ki doğa annelere uyurlarken bile bebeklerinin nerde olduğunu hissedebilme içgüdüsü vermiştir. Bebeğinizle beraber uyurken dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizi babasının çok yakınına koymamanızdır çünkü babalar bebeklerinin nerede olduğundan sizin kadar farkında olmayacaklardır.


Kablolar
Bebeğinizin yatağının kenarında olan hiçbir elektroniğin ya da oyuncağın aşağı doğru sarkan bir kablosunun ya da telinin olmadığına emin olur.Teller bebeklerin boynuna kolayca dolanabilir ve bebeğinizin boğulmasına sebep olabilirler. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da bebeğin yatağının yakınındaki panjurlardır. 

İşte deneyimli annelerin genel düşüncelerine göre dikkat etmeniz gereken konular bunlar. Aklınıza takılan ya da bize tavsiye edebileceğiniz başka güvenlik önlemleri varsa lütfen yorum kısmımızda bizimle paylaşın.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?

Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız? Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat