Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Gelişimi / Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?
Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?

Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir?​ Bebeğinizin kendi başına yuvarlanabilmesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Başına Yuvarlanabilir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Bebekler, hayatlarının ikinci ayında kendi başlarına yuvarlanıp, dönmeye başlarlar.

Bebekler ne zaman yuvarlanırlar?
Bebeklerin hayatlarının ilk aylarında yaşayacakları önemli bir gelişim karınlarının üzerinden sırt üstüne dönebilecek şekilde ve aynısının tersi şeklinde yuvarlanmalarıdır.

Göbek üstünden sırta
Bebeğiniz, siz ona göz kulak olurken ve karnının üzerinde geçirdiği zamanlardan keyif alırken, vücudunu şınav çekermiş gibi bir pozisyona getirerek, kendini yukarı doğru kaldırmaya ve bu sırada bacaklarıyla geriye doğru tekme atmaya başlayabilir. Bu hareketler, yeterince güçlü olduğu zaman, bebeğinizin yuvarlanmasını sağlar.

Eğer bebeğiniz, bu durumdan hoşnut olmaz ve ağlarsa bu, onun hareketten korktuğunu gösterir. Böyle bir durumda siz onu gülümsemeler ve alkışlarla cesaretlendirmelisiniz.

O, bu hareketlere alıştıkça her türlü yuvarlanmayı denemekten keyif alacaktır. Bu nedenle bebeğinizin rahatça yuvarlanma denemeleri yapabileceği temiz, güvenli bir alan oluşturmalısınız.

Göbeğe geri dönüş
Sırttan göbek üzerine geri dönmek bebeğinizin 5. ayından önce başaramayacağı bir gelişmedir çünkü bu, göbek üzerinden sırt üstüne dönmekten daha çok koordinasyon ve güç gerektirir.

Ne zaman endişe etmeli?
Bebeğiniz 7 aylık olduysa ama yine de yuvarlanmak için hiç bir çaba ya da ilgi göstermiyorsa, onu sevdiği bir oyuncağını kullanarak teşvik edin. Eğer hala yuvarlanmak konusunda bir ilgi göstermiyorsa doktorunuza danışın.

Bebeğiniz için güvenli kılın
Bebeğinizin yuvarlanması, hareket etmeye başlayacağının ilk işaretidir. Bu nedenle evinizin bebeğiniz için tamamen güvenli olduğundan emin olmalısınız çünkü bebeğiniz yuvarlanırken etraftaki eşyalara tutunmaya başlayacaktır.

Önce güvenlik
Bebeğinizi, bu noktadan sonra, altını değiştirme masasındayken hatta koltukta yatarken asla yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Çünkü bebeğiniz yalnız kaldığı an yuvarlanmaya karar verebilir. Bebeğiniz yüksek bir noktadayken bir elinizle onu tutun ve yuvarlanma zamanlarında mutlaka yanında olun.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebekler Ne Zaman Yürürler?

Bebekler Ne Zaman Yürürler?​ Bebeklerin yürümeye başladığı zaman hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebekler Ne Zaman Yürürler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat