Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Gelişimi / Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?
Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?

Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar?​ Bebeğinizin kendi başına oturmaya başlaması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğiniz Kendi Başına Oturmaya Ne Zaman Başlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Bebeğiniz kendi başına oturmaya başladığında, almanız gereken güvenlik önlemleri de artacaktır. Sakın onları atlamayın ve güzel gelişimlerinizin tadını güvenli bir şekilde çıkartın.

Kilometre taşları konusunda uzmanlaşmak
Tabii ki de bir bebek kucağınızda veya yardım alarak dik oturabilir ama kendi başına dik oturması bebek için birçok yetenek gerektiren, önemli bir adımdır. Bu büyük ve önemli gelişme genellikle 5. ya da 6. ay civarında gerçekleşir ve bebeğinizin bunu gerçekletirmeden önce başka birkaç şeyi yapmayı öğrenmiş olması gerekir. 

Bebeğiniz, öncelikle, boynunu kendi başına dik tutmaya başlayabilmeli ve omuzlarını kontrol edebilmelidir. Aynı zamandabacaklarının ve sırtının alt kısmını da kontrolünü başarmış olmalıdır. Büyük bir ihtimalle önceleri bebeğiniz kollarından yardım alarak oturacaktır, buna “Tripod pozisyonu” denir.

Fakat bebeğiniz 7 aylık olduktan sonraellerini kullanmadankendi başına dik oturabiliyor olmalıdırHatta elinde bir oyuncak,kaşık ya da biberon tutabiliyor olmalıdır.

Bebeğinizi kendi başına oturabilmesi için cesaretlendirin
Bebeğinizin etrafına yastıklar koyarak veya emzirme yastığı ile onu destekleyerek, bebeğinizin oturur pozisyonda durması için ona yardımcı olun.

Güvenli oturuş
Bebeğiniz kendi başına oturmaya başladıktan sonra, onun için bazı yeni güvenlik önlemleri almaya başlamanız gerekir. Bebeğiniz,sandalyesinde ya da pusetinde otururken daima kemerini takmanız gerekecektir.

Ayrıca, bu dönem, bebeğinizin beşiğini en yere yakın pozisyona getirmeniz için iyi bir dönemdir. Böylece bebeğinizin yatağın yanında duran eşyaları ya da telsizini alıp kendini kablosuna dolaması riskini yok etmiş olursunuz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizin İlk Gülücüğü

Bebeğinizin İlk Gülücüğünü Ne Zaman Gerçekleştirir?​ Bebeğinizin İlk Gülücüğü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin İlk Gülücüğü yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat