Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Beslenmesi / Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım?
Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım?

Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım? Bebeğinizi Katı Gıdalarla Tanıştırmak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğimi Katı Gıdalarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Panik yapmayın ve her şeyi zamanında yapın.

İlk defa anne olduysanız, bebeğinizi katı gıdalara alıştırmak göz korkutucu olabilir. Bebeğinize ne zaman katı gıdalar vermeye başlamalısınız? Ona neler yedirmelisiniz? Hangi gıdalar en iyileridir?

O kadar çok soru var ki! Biz de size bir iyilik yapıp, hepsini cevaplayalım dedik!

Bebeğinizi ne zaman katı gıda ile tanıştırmalısınız?
Her bebek bir diğerinden farklıdır. Bazı bebekler katı gıdalara diğerlerinden çok önce başlabilirler, bazılarının ise katı gıdaya geçmesi zaman alabilir.

Ama bebeğinizin katı gıda tüketmeye hazır olduğunu gösteren birkaç sinyal vardır.

Eğer bebeğiniz kendi başına oturabiliyorsabaşkalarının yediği yemekler için uzanmaya başladıysa ve en sevdiği oyuncaklarını çiğnemek istiyorsabüyük bir ihtimalle katı gıda için hazır demektir.

Bu davranışlar, bebeğiniz 4 ila 6 aylıkken ortaya çıkmaya başlayabilir.

Hangi gıda ile başlamalısınız?
Meyve püresi ve bebek pirinçleri katı gıdalara başlamak için mükemmel tercihlerdir. Fazla aromalı gıdaları vermekten kaçının çünkü araştırmalara göre bebeklerin gıda tadı alma oranları, yetişkinlerden 10 kat daha fazladır.

Tatlı gıdalar da denemek için idealdirSebzelerhavuç gibi meyvelertatlı patateselma ve muz da ilk denenen katı gıdalar olmak için çok uygundurlar.

Hangi gıdalardan kaçınmalısınız?
Unutmayın, bebekler günde 1 gr. tuz tüketmelidirler. Bu nedenle, yüksek tuzlu gıdaları bebeklerinize vermekten kaçınmalısınız.

Fakat bu noktada kaçınmanız gereken birkaç gıda daha vardır;

Kivi: Bu meyve alerjiye sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinize bu meyveyi vermek için biraz daha büyümesini beklemek akıllıca olacaktır.

Bal: Bebeğiniz 1 yaşına gelmeden önce bal tüketmemelidir.

Kabuklu yemişler: Fıstık da dahil tüm yemişler boğaza kolayca takılabilir. Bu nedenle bebeğiniz 5 yaşına gelmeden önce ona kabuklu yemiş vermemenizi öneririz.

Azaltılmış yağlı gıdalar: Az yağlı yoğurt, peynir gibi gıdalar bebekler için iyi seçenekler değildirler. Çünkü bebeklerin yağa ihtiyaçları vardır.

Buğday bazlı gıdalar: Buğday alerji yapabilen bir gıdadır. Bu nedenle bebeğinizi buğdayla yavaş yavaş tanıştırmalısınız.

Et, balık ve yumurta: Bebeğiniz biraz daha büyüyünce bu gıdalar ona son derece faydalı olacaklar ama şimdilik beklemekte fayda var.

Turunçgiller, acı ve diğer güçlü baharatlar: Bu güçlü tatlar bebeğinizin minik midesi için biraz fazla olabilirler. Bebeğinizin yiyeceklerini biraz daha yumuşak tutun ve güçlü tatları bebeğinize yavaşça tanıştırın.

Ne zaman sütü kesmelisiniz?
Bebeğiniz katı gıdalara alışırken git gide daha az süte ihtiyaç duyacaktır. Bebeğiniz günde 3 öğün katı gıda tüketmeye başladıktan sonra süt tüketimini azaltabilirsiniz. Ama 1 yaşına kadar emzirmeye ya da günde 500ml. formül mama vermeye de devam etmenizde fayda vardır.

Bebeğiniz katı gıda tüketmek istemezse ne yapmalı?
Eğer katı gıda istemezse, çok dert etmeyin. İstediğini yemesine izin verin ve artanları önünden hemen alın.

  • Yemek zamanlarını eğlenceli bir hale getirin.
  • Yemekler için doğru zamanları seçin. En iyi zaman bebeğinizin rahat ve dikkati açık olduğu andır.
  • Bebeğinizin oturması için onu teşvik edin. Bu, onların yemeği ağzının ön kısmından arkaya doğru alma ve yutma sürecini daha kolay öğrenmesini sağlar.
  • Başlangıçta, her seferinde yeni bir tek tadı denetin. Böylelikle bebeğinizin neden hoşlandığını ya da neye alerjik reaksiyon gösterdiğini anlayabillirsiniz.
  • Israrcı olun. Bebekler ilk başta tanımadıkları şeyleri otomatik olarak sevmezler. Bu nedenle, bebeğiniz bir şeye burnunu çevirdiğinde denemeye devam edin.

Bebeğime ne zaman yetişkin yemeği verebilirim?
Bebeğiniz yemeği elleriyle tutup, kendi başına ağzına götürmeye başladıktan sonra yemek seçeneklerinizi genişletebilir, önüne meyve, sebze, nişastalı gıdalar koyup, neyi ilk denemek istediğinin seçimini bebeğinize bırakabilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret​ Nedir? Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Katı Gıdalara...

Kapat