Bakteriyel Menenjit Hastalığı

Bakteriyel Menenjit Hastalığı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bakteriyel Menenjit Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bakteriyel Menenjit Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bakteriyel Menenjit Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Menenjit, çeşitli bakterilerin neden olduğu baş ağrısı, yüksek ateş, kusmalar, konvülziyonlar, ense sertliği, koma ile seyreden, zamanında tedavi edilmezse ölüme yol açan hastalıklardan biridir. Beyin zarları menenj’ler de beyin yüzünü bir başlık gibi saran iltihap tabakası vardır.

Antibiyotiklerin yardımı ile menenjitten ölüm oranı %90′dan %10′un altına inmiştir. Bununla beraber iyi tanımlanmamış ve yeterli tedavi edilmemiş olgular halen çok ağır seyreder.

Dünyanın her tarafında en çok kış aylarına girerken ve kış sonu büyük salgın görülebilir. Cinsiyet farkı gözetmez. Tek olgular halinde her mevsim bulunabilir. Menengokok adı verilen mikroorganizmalarla olan bakteriyel menenjit bazen aylarca süren ve bir ülkede büyük bölgeyi işgal eden büyük salgınlara yol açabilir.

Hastalığın Klinik Belirtileri
Hastalık kişiden kişiye hasta ile direkt temas, kullandığı eşyalar, hasta salgıları ile bulaşmış yiyecekler, tükürük damlacıkları ile bulaşır.

Kuluçka Dönemi
Etken olan mikroorganizmanın türü ile ilgili olmakla beraber genel olarak 2-4 gibi kısadır.

Başlangıç belirtileri, büyük çocuk ve erişkinlerde yüksek ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, kusmalar, davranış bozuklukları, dalgınlık, ense sertliği, şiddetli ağlama, inleme ve bağırmalar olabilir. Ense sertliği nedeni ile hasta dizlerini karnına doğru çekerek tüfek tetiği pozisyonunda yatar.

Hastanın ensesi altına sokulan bir el ile başı hafifçe kaldırılırsa derhal ağrı ile bağırır ve bacaklarını karnına çeker. Bu patolojik (hastalıkla ilgili) bir reflekstir. (Brudgenski refleksi)

Süt Çocuklarında Menenjit
Yüksek ateş, dalgınlık ve konvülziyonlar görülür.Bebeğin bıngıldağı, kapanmamışsa beyin omurilik sıvısının basıncının artması nedeni ile bıngıldak şişmiş gergin bir top gibi ele gelir. Kusma, baş ağrıları da beyin omurilik sıvısının basınç artmasına bağlıdır. Çok kısa sürede bebek komaya girebilir. Bazı yeni doğan menenjitlerin de çok hızlı seyir nedeni ile ense sertliği farkedilmeden bebek kaybedilebilir.

Menenjitten kuşkulanılan durumlarda Lomber Ponksiyon denilen bir yöntemle beyin omurilik sıvısı alınır, incelenir. Bu sıvı normaldeki berrak sıvı görünümünü kaybetmiş, cerahat nedeni ile bir boza kıvamına gelmiştir. Hastalık etkeni bu sıvıdan elde edilerek tanıya yardımcı olur. Cerahat hastalık etkeni ile savaşan, bir kısmı ölen, normale kıyasla miktarı kanda çok artan beyaz küreler ve harap olan hasta doku ürünlerinden oluşmuştur.

Bakteriyel Menenjitin Neden Olduğu Hastalıklar
Menenjit iyi tedavi edilmediği zaman bazı ihtilatlara (ikincil hastalıklara) yol açar.

  1. Zamanında hastaneye başvurulmayan vak’alarda kan basıncı birden düşer, deri içine kanamalar, damar tıkanmaları ile hasta kaybedilebilir. (damar kollapsı)
  2. Eklem iltihaplanmaları.
  3. Hidrosefali – Beyin omurilik sıvısının basıncının artması ve bazı kafa içi deliklerinin tıkanması sonucu oluşur. Kafa çevresi çok geniş kalır.
  4. Sağırlık, körlük, kol ve bacak felçleri, beyindeki önemli sinir merkezlerinin hastalığa iştiraki sonucu oluşur.
  5. Beyin zarları altında kanlı sıvı toplanmaları kalabilir. Bunlara bağlı yüksek ateş ve konvülziyonlar devam eder.
  6. Beyin apseleri oluşabilir.

Hasta Bakımı
Menenjitten kuşkulanılan hasta derhal hastaneye ulaştırılmalıdır. Kusmaları nedeni ile hasta damar yolu ile beslenmeye ve ilaç tedavisine alınır.

Konvülziyonlara karşı yatıştırıcı ilaçlarda damar yolu ile verilir. Bu yönden hastanın evde bakılması olanak dışıdır. Hastaneye ulaşımda geciktirilen hastalar kısa zamanda kaybedilir ya da ağır ikincil hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olunur.

Menenjitten Korunma
Bakteriyel menenjitlerden, menengokoksik menenjitlere karşı bazı ülkelerde ancak salgın zamanı acele hazırlanan aşılarla aşılamalar yapılır. Hastalık etkenleri çok çeşitli bakteriler ve onların çeşitli türleri olabileceğinden, evvelce hazırlanmış bir aşı yoktur.

Hasta ile temas edenler 2 gün koruyucu antibiyotik tedavisine alınır. Hasta odaları temizlenmeli, havalandırılmalı, hasta salgılarının bulaştığı yerler antiseptik solüsyonlarla silinip yakılmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Seyahat İlişkili Enfeksiyonlar

Seyahat İlişkili Enfeksiyonlar Hangileridir? Seyahat İlişkili Enfeksiyonlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Seyahat İlişkili Enfeksiyonlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat